YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, bu zor dönemi zor da olsa atlattı!
Türkiye, bu zor dönemi zor da olsa atlattı!
Türkiye, bu zor dönemi zor da olsa atlattı!
31 Temmuz 2008 / 20:51 Güncelleme: 31 Temmuz 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti'nin kapatılmadığını duyurdu. Türkiye 14 ay süren bu zorlu süreçte her kesimiyle çok zor bir dönemi atlatmış oldu


TARİH 13 MART 2007


Darbe planları ve fişleme yaptığı gün yüzüne çıkan ve şu an Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Jandarma Eski Genel Komutanı emekli General Şener Eruygur yanındaki iki komutan ile birlikte CHP lideri Deniz Baykal'ı ziyaret etti ve başlatacağı mitingler için Baykal'dan destek istedi.


TARİH 14 NİSAN 2007


Atatürkça Düşünce Derneği Başkanı ve Jandarma Eski Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Şener Eruygur, ilk mitingi düzenledi. Deniz Baykal, Zeki Sezer ve Yaşar Okuyan gibi siyasetçilerin de destek verdiği 'Cumhuriyet Mitingi' adı verilen eylemlerin amacı Ak Partili bir ismin Köşk'e çıkmasını engellemekti.


TARİH 24 NİSAN 2007


Başbakan Recep Tayip Erdoğan aylardır süren köşk tartışmalarına son noktayı koydu. (Tam burada "Kardeşim Abdullah Güldür" sözü girilecek)


TARİH 27 NİSAN 2007


CHP, DSP, DYP ve Anavatan Partisi'nin boykot ettiği Meclis'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turu bekleyemeyen CHP soluğu Anayasa Mahkemesinde aldı ve gece saatlerinde de Türkiye, Genelkurmay'ın Ak Parti'ye yönelik yaptığı bildiriyle yani e-muhtırayla sarsıldı.


TARİH 1 MAYIS 2007


Mahkeme '367'ye gerek yok' derse ülke çatışmaya sürüklenir diyen CHP lideri Baykal'ın sözünün etkisi olduğu iddia edilen kararla Cumhuriyet tarihinde ilk kez Köşk seçimi yargı tarafından durduruldu ve 3 gün sonra TBMM, erken seçim kararı aldı.


TARİH 22 TEMMUZ 2007


Çok sancılı geçen seçim sürecinden AK Parti'yi zaferle çıkardı. AK Parti her iki kişiden birinin oyunu alarak yüzde 46.6 oy oranıyla yine tek başına iktidar oldu.


TARİH 28 AĞUSTOS 2007


Bu kez sadece CHP'nin boykot ettiği ve 448 milletvekilinin bulunduğu seçimlerde Abdullah Gül Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.


TARİH 21 EKİM 2007


CHP'nin tüm engellemelerine rağmen yüksek katılımlı referandumda yüzde 69 oranında 'evet' çıkarak Anayasa Mahkemesi'nin koyduğu 367 blokajı halk tarafından ortadan kaldırılmış oldu.


TARİH 9 ŞUBAT 2008


Başörtüsü sorununun çözümü için yapılan Anayasa değişikliği TBMM'de büyük bir çoğunluğun desteğiyle 411 oyla kabul edildi.


TARİH 27 ŞUBAT 2008


Ana muhalefet CHP; DSP ve Kamer Genç ile birlikte yapılan değişikliğin iptali için yine Anayasa Mahkemesine başvurdu.


TARİH 14 MART 2008


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 'laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmak'la suçlayarak Ak Parti'ye kapatma davası açtı.


TARİH 29 MART 2008


İddianamede yer alan delilleri gazete küpürleri ve internet arama motoru google'dan topladığı iddia edilen Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya 'Başörtüsü olmasaydı davayı açmazdım' dedi.


TARİH 30 NİSAN 2008


Ak Parti, Anayasa Mahkemesine 98 sayfalık ön savunmasını verdi.


TARİH 5 HAZİRAN 2008


Başörtüsü ile ilgili düzenlemeden rahatsız olan CHP'nin kararın yok sayılması ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne açtığı dava sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi eğitim özgürlüğünü iptal etti.


TARİH 1 TEMMUZ 2008


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, sözlü olarak mahkemeye kapatılma istemi gerekçelerini anlattı.Aynı gün Ergenekon terör örgütü soruşturmasında aralarında Jandarma Eski Genel Komutanı Şener Eruygur'un da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.


TARİH 16 TEMMUZ 2008


Raportör Osman Can, Ak Parti'nin kapatılmamasını isteyen raporunu mahkemeye teslim etti.


TARİH 25 TEMMUZ 2008


Ergenekon terör örgütü hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Çete; Danıştay Saldırısı, Gazi Cemevi'nin taranması, Necip Hablemitoğlu suikastı, Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması ve onlarca suikast girişiminden sorumlu tutuldu.


VE 30 TEMMUZ 2008


Anayasa Mahkemesi kapatma talebini reddetti. Üyelerin 6'sı kapatma yönünde oy verdi. Böylece kapatma için gerekli olan 7 oya ulaşılamadı. Ancak Ak Parti, Hazine yardımından kısmen men edildi. Siyasi partilere, parti kapatma konusunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmaları çağrısında bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bunun için uzlaşarak çağdaş ölçüleri kapsayan anayasa değişikliği yapılmasını istedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler