YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, bir maceranın içine sürüklenmemelidir
Türkiye, bir maceranın içine sürüklenmemelidir
28 Ağustos 2013 15:53
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Türkiye'nin Suriye'de olası bir savaşın içine sürüklenmemesi gerektiğini söyledi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Koç, toplantı sürerken düzenlediği basın toplantısında MYK'da ele alınan konular hakkında bilgi verdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kimyasal, biyolojik ve nükleer silahların üretiminin de kullanılmasının da insanlık suçu olduğunu belirten Koç, bu silahların bir çatışma anında tehdit ya da saldırı amaçlı kullanılmasını da "en ağır insanlık suçlarından bir tanesi" diye niteledi.

"Kim, hangi amaçla bu tür silahları kullanmışsa, failleri mutlaka kuşkuya yer bırakmayacak şekilde tespit edilip cezalandırılmalıdır" diyen Koç, Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı iddiasının da BM'ye bağlı bağımsız denetçiler tarafından çok yönlü olarak araştırılması ve sonuçlarının kuşkuya yer bırakmayacak netlikte ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Koç, "Uydurma ve tek yanlı istihbarat raporlarına dayanarak Türkiye, Suriye'de olası bir savaşın, maceranın içine sürüklenmemelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ta 2003 yılında yaşananların unutulmaması gerektiğini, bugün 20-25 yaşlarında olup, sosyal medyada "klavye kahramanlığı" yapanların o zaman 10-15 yaşlarında olduğunu ve yaşananları hatırlamayacağını belirten Koç, Irak'ta yaşananları anımsatmak istediğini ifade etti. "Dünya baronları"nın 2003'te hem kendi kamuoylarını hem de kendileriyle hareket edenleri uydurma, yanlış istihbarat raporlarıyla, "(Irak'ta hem Irak'taki halkları hem bölge halklarını hem de dünyayı tehdit edebilecek kitle imha silahları var) şarkısı" ile aldattığını öne süren Koç, o dönemde bütün tartışmaların bu çerçevede yapıldığını dile getirdi.

"Irak halkına demokrasi ve özgürlük getireceğiz" diyenlerin, arkalarında kan ve gözyaşı bıraktığını, müdahalelerin ardından çok ağır bir küresel sömürü döneminin açıldığını savunan Koç, uluslararası meşruiyet olmadan, haksız, hukuksuz bir emperyalist saldırı öncesi Türkiye'nin de çeşitli yalan ve tezgahlarla bu işgale ortak edilmeye çalışıldığını ancak 1 Mart 2003'te TBMM'nin buna karşı çıktığını, Mustafa Kemal'in parlamentosu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Gerçekler tam ortaya çıkmadan Suriye'ye bir askeri müdahalede bulunulmasının Türkiye'yi nasıl etkileyeceğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan Koç, Dışişleri Bakanlığı tabelası olan bir kapının üzerinde "Savaş çıkartmaya gittim, döneceğim" notunun bulunduğu karikatürünü göstererek, bazen karikatürlerin sözlerden çok şey ifade ettiğini dile getirdi.Koç, "Manzara bu. Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı ile Başbakanı büyük bir çığırtkanlık yarışı içinde 'Suriye'ye müdahale, Suriye'ye müdahale', bu işin peşine düşmüş vaziyetteler" dedi.

"Müdahalenin Türkiye'ye dönük riskleri iyi değerlendirilmeli"

Suriye'ye müdahalenin Türkiye'ye dönük risklerinin çok iyi hesaplanması gerektiğine vurgu yapan Koç, sürecin sonunda Suriye'nin yeni bir Afganistan haline gelebileceğini, her türlü radikal terör örgütünün odaklandığı, yeni terör eylemlerinin filizlerinin çıktığı bir yer olabileceğini öne sürdü.

Emperyalist güçlerin, Türkiye'de etnik ve inanç temelli ayrılıkları körükleyerek iç karışıklık çıkarabileceğini dile getiren Koç, bu tür olayların daha önce yaşandığını, Türkiye'deki bu fay hatlarının belli çevreler tarafından tekrar kırılgan hale getirilebileceğini kaydetti. Koç, "Türkiye'deki çatışmalar bu bağlamda tetiklenebilir, Suriye'de bir müdahale sonrasında" ifadesini kullandı.

Böyle bir süreçte Türkiye'nin süratle Ortadoğululaşacağını söyleyen Koç, "Orada yaşanan tüm sorunlar bir vakum gibi Türkiye'nin içine çekilir ve Türkiye'de benzer senaryo ve kargaşalara tanık olmaya başlarız" diye konuştu.

Terör örgütü PKK sözcülerinin tehditvari, küstahça açıklamalarına tanık olunduğunu, tekrar Türkiye'de etnik temelli bir çatışmayı ateşleyebileceklerinin ve bunu büyütebileceklerinin tehdidini açık bir şekilde ifade ettiklerini savunan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye bunu çok daha boyutlanmış bir şekilde kendi içinde yeniden yaşamaya başlayabilir. Uyarılarımızı, tespit ve değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Türkiye, Batılı ülkelerin her birinin kendi çıkarları doğrultusunda atacakları adımın faturasını kendi topraklarında, kendi insanlarının kanıyla çok daha ağır bir şekilde ödetilir hale getirilebilir.

Bizim birikimimiz, bizim insalarımızın daha önce yaşadıklarından ders çıkartması, bizzat Başbakan ve Dışişleri Bakanı düzeyinde kışkırtıcıların olmasına rağmen hiç kimsenin gücü Türkiye'yi yeni bir Irak, yeni bir Suriye modeli haline getirmeye yetmeyecektir. Birilerinin temel hedefinde bu olabilir. Daha sonraki plan da Irak'ta, Suriye'de yaşanan süreçleri Türkiye'ye aktararak Türkiye'yi yeni bir Suriye, yeni bir Irak haline getirelim' planları olabilir. Buna, Türkiye ve Türk milleti asla müsaade etmeyecektir. Herkes hesabını ona göre yapsın. Çünkü kimse bunun sorumluluğunu taşıyamaz."

 

AA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler