YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye AB'ye yük olmaya gelmez, yük almaya gelir"
"Türkiye AB'ye yük olmaya gelmez, yük almaya gelir"
01 Nisan 2015 17:43
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya'da İş Forumu'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 52 yıldır AB'nin kapısında bekletildiğini belirterek, "Eksiğimiz ne dediğimizde, inanın söyledikleri ciddi bir şey yok. Niye?  'Sizin nüfusunuz fazla.' Olabilir, bunu o zaman baştan söyleseydiniz. 52 yıl önce bunu niye söylemediniz de bugün söylüyorsunuz. Bunları ifade ettiğiniz zaman da söyledikleri şu: 'Sayın Erdoğan çok agresifsiniz.' Ben gerçeği söylüyorum, bir tespiti ortaya koyuyorum. Türkiye Avrupa Birliği'ne yük olmaya gelmez, Avrupa Birliği'nden yük almaya gelir. Türkiye'nin kadrini bil" dedi.

"Sürekli olarak güçlünün zayıfı ezdiği bir dünya istemiyoruz"

"Toprakların işgaline yönelik atılan adımları biz doğru bulmuyoruz. Artık bu dünya toprak işgalleriyle barışı yakalayamaz. Sürekli olarak güçlünün zayıfı ezdiği bir dünya istemiyoruz, kim olursa olsun, nerede olursa olsun."

'Her yıl ortalama 400 bin yabancı hasta tedavi olmak için Türkiye'yi seçiyor'

"Her yıl ortalama 400 bin yabancı hasta tedavi olmak için Türkiye'yi seçiyor. Sağlık sektöründe nereye geldiğimizi göstermesi bakımından bu çok önemli. Üniversitelerimizde eğitim gören yabancıların sayısı da aynı şekilde her yıl artıyor. Altyapı alanında yaptığımız yatırımlar bir devrim niteliğinde. Geçtiğimiz 12 yılda 17 bin 591 kilometre yeni bölünmüş yol inşa ettik. 79 yılda inşa edilen 6 bin 100 kilometreydi. Bu da yine nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından çok önemli. Bu dönemde 79 senede 26 havaalanına sahiptik, ama şimdi 12 yıl içinde buna 27 havalimanı ilave ettik. Hızlı tren hatlarını, Marmaray gibi dev bir projeyi de tamamlayarak hizmete sunduk."

'Kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "G-20 dönem başkanlığımızın ana hedefini, 'kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem' olarak tespit ettik. Bu hedef doğrultusunda ve pek çok başlık altında çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz" dedi.

Erdoğan, buradaki konuşmasında, Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında G-20'nin küresel ekonomiyi ilgilendiren konuların ele alındığı temel platform olma özelliğini daha da güçlendirmek istediğini ifade etti.

Dönem başkanlığının ana hedefini "kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem" olarak tespit ettiklerini söyleyen Erdoğan, bu hedef doğrultusunda ve pek çok başlık altında çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buna ilaveten G-20 için yeni ve güçlü bir düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler perspektifi geliştirmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde kobilerin küresel ekonomik sisteme daha iyi entegre edilmesine dönük çalışmalara da önem veriyoruz" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler