YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkeş'ten Başbakan'a ayet ve hadisli gönderme
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, partisinin Çorlu İlçe Teşkilatınca düzenlenen Türkçüler Günü programına katıldı. Türkeş, Başbakan Erdoğan`ın Türklük ile ilgili söylemlerine, ayet ve hadislerle yanıt verdi.
Türkeş'ten Başbakan'a ayet ve hadisli gönderme
04 Mayıs 2013 / 08:34 Güncelleme: 04 Mayıs 2013 / 08:48

MHP Çorlu İlçe Teşkilatınca Çorlu Belediyesi Düğün Salonu`nda düzenlenen programda, salonu dolduran partililere hitap eden Türkeş: “Balık hafızasıyla AKP`den önce hiçbir şey yoktu, her şeyi AKP yaptı, AKP bırakır giderse de sonumuz felaket olur mantığıyla baktığınızda olayları farklı görürsünüz. Bu devlet bölünür mü, akılsız davranırsanız bölünür. Bu devletin bugün için karşı karşıya olduğu bir tehdit bir tehlike var mı var. Bunu nereden bileceğiz. Önce bir kere cehaletini gidereceğiz. Sayın Başbakan Sayın Bakan her kimse bunları size söyleyen Sayın akil adam” dedi.

Türkeş: “Türklerin doğasında tarih boyu, kayıtlı tarih boyu baktığınızda Türkler ırkçı olmamışlardır. Irk davası gütmemişlerdir. Bir kan meselesi haline tarih boyunca getirmemişlerdir. Yaşadıkları topraklardaki insanları hep kavrayıcı, kapsayıcı, hepsini kucaklayıcı ve onların farklarına daima o günün inancı içinde o günün kültür yapısı içinde ne kadar toleranslı olabiliyorlarsa o tolerans ve o sınır içinde hepsini bir bütün olarak kabul etmişlerdir” diye konuştu.

Konuşmasının bir bölümünde ayet ve hadislerden de alıntılar yapan Türkeş: “Dini referanslı siyaset yapan Sayın Başbakan bunu anlamıyor olabilir, bunu idrak etmemiş olabilir bu konuda bilgisi olmayabilir. Ama bir de bir gerçek var.

Yüce Kitabımız Kur`an-ı Kerim`de Hucurat Suresi 13. ayette diyor ki Ey İnsanlar, biz sizi kadından ve erkekten ve kavim kavim yarattık bir birinizden ayırt edilebilesiniz diye diyor. Ol dediğinde bütün kainatı oldurabilen, o muhteşem, o muazzam o yüce gücün aynı annenin karnından ikiz doğduğunda parmak izlerini bir birinden farklı yaratabilen o büyük iradenin dünyadaki 3 milyar, 5 milyar bugünün sayımıyla 7 milyar insanı istese bir kavimden yaratması zor bir şey miydi?

Kimini Çinli yarattı, kimini Hintli yarattı, kimini Afrikalı yarattı, çok şükür Rabbimize çok şükür bizi de Türk yarattı bunda gocunulacak bir şey yok. Peygamberimiz bir Hadisi Şerifinde buyuruyorlar ki kişi kavmini sevmekle kınanmaz. Yani kendi kavminizi sevebilirsiniz. Ona muhabbet duymanızda bir sakınca yoktur diyor” şeklinde konuştu.
Tuğrul Türkeş ayrıca: “Bugün Sayın Başbakan dönüyor o dönemdeki İnönü yönetimini diline doluyor, eleştiriyor. Sen onun kopyasısın, kopyası aynı şeyleri yapıyorsun. Gürcüce konuşurum evde dayılarım annem bilir. Sayın Başbakan diyor ya ben Gürcüyüm diye, konuş ama Türk milletinden oy istemek için bizim dilimizde konuşuyorsun değil mi Sayın Başbakan” dedi.

Türkeş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İyi bir şey yapacağız diyorlar, yap elini mi tuttuk. Güzel şeyler olacak diyorlar, olsun. Mani olan yok ama ne veriyorsun ve karşılığında ne istiyorsun. Günlük bir esnafa gittiğinizde iyi karpuz ver iyi peynir ver dediğinizde ondan sonra da borcum ne kadar diye soruyorsunuz değil mi?

Pekiyi bu Başbakana ya da onun size yolladığı akillere de bunu sormanız lazım. Ben size iyi bir şey yapıvereceğim diyorlar, yap ama benden ne istiyorsun. Ben hangi bedeli ödeyeceğim. Sen bana bir fatura çıkartacaksın bu fatura ne efendi bunu soruyorum sana. Sormaya başlayınca kızıyor, hiç bağırmak, kızmak, kuru gürültü filan yok. Bugünün Türk milliyetçilerinin de milliyetçi hareketi de bu tip artistik, bu tip iki çemkir, bir kabadayılık falan biz ona pabuç bırakmayız açık söyleyeyim. O ne yaparsa yapsın bunların hepsinin hesabı kendisinden sorulacak. Bu güzel dilden vazgeçemeyiz. Bunun resmi dil olmasından vazgeçemeyiz.

Burada bir ikinci dile bu milletin bir birini anlamaz hale getirilmesine rızamız yok. Barış yapacağım, güzel bir şeyler olacak diye beni kandırıp bu 76 milyon insanın bir birini dinleme, anlama ve duyma hakkını sen bizden talep edemezsin, etsen de biz sana vermeyiz böyle bir şey yok. Söz konusu bile değil.

Türkiye`de insanların bu bin yıllık kardeşliği yaşatmakta, 90 yıllık bu Cumhuriyeti sürdürmekte kavilleştikleri bir takım esaslar var. Sen bunları fatura etmeye kalkacaksan lanet olsun senin yapacağın işe biz istemiyoruz. Bu bayrak inmeyecek, bu ezan dinmeyecek, bu tek dilden vazgeçilmeyecek bu ülkenin birliği bütünlüğü asla ve asla bölünmeyecek.”

Konuşması sık sık alkışlar ve sloganlarla kesilen Tuğrul Türkeş`in Çorlu Belediyesi Düğün Salonu`nda gerçekleştirdiği konuşmaya MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Tekirdağ İl Başkanı Enez Kaplan, Çorlu İlçe Başkanı Hasan Uzun da katıldı.

 

İHA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler