YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkeş hakkını helal etti
Türkeş hakkını helal etti
29 Nisan 2012 21:04
MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, aile olarak 12 Eylül davasına neden müdahil olmadıklarını açıkladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, aile olarak 12 Eylül davasına müdahil olmamalarına gerekçe olarak, babası Alparslan Türkeş'in 'Benim devletten bir alacağım yok. Kişisel olarak hakkımı helal ediyorum' sözlerini göstererek ''İşte bu nedenle şahsi olarak, Türkeş ailesi olarak müdahil olmadık'' dedi.

MHP Ankara İl Kongresi Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mehteranla yapılan karşılamalar sonrasında kongreye gelen mesajlar okundu. Kongreye MHP Genel Başkan Yardımcıları Tuğrul Türkeş, Faruk Bal, Edip Semih Yalçın, Mustafa Erdem, Emin Haluk Ayhan, Zühal Topçu, Mevlüt Karakaya, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ve partililer katıldı.

Divan başkanlığını Edip Semih Yalçın'ın yaptığı kongrede, Fatih Çetinkaya ve İbrahim Kartal'ın aday olduğu seçimlerde geçerli 604 oyun 350'sini alan Çetinkaya yeniden Ankara İl Başkanlığına seçildi.

Kongrede bir konuşma yapan Tuğrul Türkeş, Türkiye'nin yeni bir seçim dönemine girdiğini ve bu seçimlerde iktidar devir teslimi olacağını öne sürerek, yapmakta oldukları kongrelerin seçimler öncesindeki son iç hazırlıkları olduğunu kaydetti. İşsizlik rakamlarına bakıldığında ekonominin iyiye gitmediğinin ve yeni bir iş imkanı yaratılamadığının görüldüğünü dile getiren Türkeş, Türkiye'nin esas meselesinin bunlar olduğunu söyledi.

Türkeş, hükümetin dış politika konusunda ''sıfır sorun'' diyerek yola çıktığını kaydederek, ''Bölgesel güç olmak isteyen, 'bölgesel güç olacağım' diyen Türkiye'nin dış politikası Amerika'nın istediği Suriye politikasına endeksli olamaz, olmamalı'' diye konuştu.

Konuşmasında 12 Eylül soruşturmasına da değinen Türkeş, 12 Eylül döneminde ailesinin de mağduriyet yaşadığını, merhum Alparslan Türkeş'in idamla yargılandığını ve 4 yıl 9 ay hapis yattığını söyledi.

Türkeş, Alparslan Türkeş'in tahliye olduktan sonra yaptığı ilk açıklamayı hatırlatarak,şunları kaydetti:

''Rahmetli Başbuğumuz, 'benim devletten bir alacağım yok. 4 yıl 9 ay burada hapis yattım. Millete hizmetimin bir parçasıdır. Kişisel olarak hakkımı helal ediyorum. Benim bir talebim yok' dedi. İşte bu nedenle şahsi olarak Türkeş ailesi olarak müdahil girmedik. Ama bana 'bir tek soldan adam asıyor demeyin, bulun 2-3 tane sağcı, ülkücü onları da sallandırın' diyen Kenan Evren'den MHP olarak müdahil olduk hesap sorulmasını istiyoruz'' dedi.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler