YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türker'den ilginç benzetme
DSP Genel Başkanı Masum Türker, Anayasa değişiklik paketi ile ilgili ilginç benzetmede bulundu.
Türker'den ilginç benzetme
19 Ağustos 2010 / 13:23 Güncelleme: 19 Ağustos 2010 / 13:30

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Anayasa değişiklik paketini bir bardak süte benzeterek, ''İki akrebin zehiri gibi olan HSYK ve Anayasa Mahkemesi yapısında değişiklik öngören maddelerle, o güzelim süt bardağı zehirli süte dönüşüyor, kim içerse ölür'' dedi.

Türker, partisinin Karabağlar ilçe binasında, partiye yeni katılanlara rozet taktı. Daha sonra basın toplantısı yapan Türker, anayasa değişiklik paketinin ''Türkiye'nin geleceğini karartacak'' nitelikte olduğunu öne sürdü.

Paketi, bir bardak süte benzettiklerini anlatan Türker, ''Bu bir bardak süt kalsiyum ihtiva ettiği için yararlı olabilir, içinde faydalı maddeler bulunabilir. Ama iki akrebin zehiri gibi olan HSYK ve Anayasa Mahkemesi yapısında değişiklik öngören maddelerle, o güzelim süt bardağı zehirli süte dönüşüyor, kim içerse ölür'' diye konuştu.

Türker, HSYK ve Anayasa Mahkemesi yapısındaki değişikliklerin Türkiye'de ''diktatörlüğün yolunu açacağını'' ileri sürerek, ''Bu durum ileride güçlülerin lehine olacaktır. Güçlüler güçsüzleri bu sefer kanunla ezecektir. Biz güçsüzleri ezecek bu yapıya karşı olduğumuz için hayır diyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD ve TOBB'u düşüncesini açıklamadığı, hem de ''Evet'' diye açıklamadığı için suçladığını öne süren Türker, şöyle dedi:

''Almanya'da Nazi iktidarı döneminde, Hitler çıkarttığı kanunla diğer bütün siyasi partilerin yok olmasının yolunu açtı, kendine yandaş olmayan gazeteci, iş adamı ve üniversite hocalarını ortadan kaldırdı.

Bizim ülkemizde de bunlara benzer bir yapıyla karşı karşıyayız. Hitler yok ama Hitlervari uygulamalar var. Görüş bildirmeyen TÜSİAD suçlanıyor. Türkiye'de küçük büyük bütün sermaye kesimine 'Bana biat etmiyorsanız hayat hakkınız yok' deniyor.''

Türker, Türkiye'de sürekli konuşulduğunu ama hiçbir şey yapılmadığını, belirterek, ''Başbakan'a 'Dilden gelen elden gelse her dilenci padişah olur' atasözünü hatırlatmak istiyorum'' dedi.

İzmir'de yapılan bir araştırmaya göre, iki hafta önce İzmir kamuoyunun yüzde 58'inin Anayasa değişiklik paketine ''hayır'' dediğini, bu hafta bu oranın yüzde 63'e yükseldiğini aktaran Türker, bu ''hayır'' oranının yüzde 70'e çıkarılması için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler