YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türker oy oranını açıkladı
Türker oy oranını açıkladı
25 Mayıs 2011 12:28
DSP lideri Masum Türker, seçim çalışmaları kapsamında Kadıköy'de seçmenlere seslendi. "Vereceğiniz her oy bizleri iktidara taşıyacak"diyen Türker seçimlerde yüzde 14 oy beklediklerini de sözlerine ekledi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Mecliste iktidar ortağı olmayı hedeflediklerini belirterek, seçimlerde yüzde 14 oy beklediklerini söyledi.

Türker, seçim çalışmaları kapsamında seçim otobüsüyle Kadıköy'de halkı selamladı. Otobüste gazetecilere konuşan Türker, seçim çalışmalarında bazı anket şirketlerinin kendilerine göre bir rakam verdiğini, bu oranların hiçbirinin doğru olmadığını savundu.

Anket şirketlerinin açıkladıkları oy oranlarının üzerindeki makyajın temizlendiği zaman, iktidar partisinin oy oranının her geçen gün düştüğünü gördüklerini ileri süren Türker, ''Şu anda yüzde 20 civarında oy oranına düştüğünü görüyoruz. CHP yüzde 20'lerde, MHP ise yüzde 10.5-12 arasında gidip geliyor. Geriye kalan yaklaşık yüzde 40 oranında oyun yüzde 15'i 3-4 partinin aldığı oy. Geri kalanı ise kararsız. Bu kararsızlardan beklediğimiz oyu alırsak en az yüzde 14, yüzde 17'ye kadar çıkacak oy almamız söz konusu. Bizim hedefimiz; Parlamentoda iktidar ortağı olmaktır. O nedenle beklediğimiz oy yüzde 14'ün üstündedir'' dedi.

Türker, seçimde 'bölünmeyin' diyenlerin olduğunu, parti olarak hiç kimseyi bölmediklerini, aksine Türkiye'nin bölünmesini engellediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Alternatifi olduğumuz CHP, maalesef en son yaptığı açıklamalarla bir zamanlar SHP'nin yani sonradan CHP olan SHP'nin Genel Başkanı Erdal İnönü'nün Dışişleri Bakanı iken yerel yönetimlerle ilgili koyduğu çekinceleri onaylıyor. Bunlar, demokratik özerkliğe götüren, federal yapıya götüren çekincelerdi. Açıkça CHP, AKP'nin benimsediği başkanlık sistemine götürecek federal yapıya izin veren bir yapıdadır. O nedenle, seçime doğru yaklaştıkça Atatürk milliyetçisi, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan, halkın değerlerine sahip çıkan vatandaşlarımızın bize yöneleceğine inanıyoruz. Biz buradan sesleniyoruz: Vereceğiniz her oy, Demokratik Sol Parti'yi iktidara daha yaklaştıracaktır. Vereceğiniz her oyla Türkiye'de alternatif fidanı dikeceksiniz.''

Hükümetin açıkladığı projeleri de eleştiren Türker, iktidar partisinin ''Türkiye'de gerginliğe ne zaman son verileceğini'' açıklaması gerektiğini söyledi.

Türker, Türkiye'de ulusal bütünlüğün korunmasının önemli olduğunu vurgulayarak, ''Güneydoğu Anadolu'da BDP Genel Başkanı, açık şekilde 'çift başbakan lazım' diyor. Bu çift Başbakana ne AKP hayır demiştir, ne de CHP hayır demiştir. Bu oy avcılığıysa, biz bakın oy avcılığı yapmıyoruz. Diyoruz ki; Türkiye'de tek Başbakan vardır ve federatif yapıya biz karşıyız. Başkanlık sistemini istemek, federal yapıyı istemektir. Türkiye'nin bölünmesi demektir'' dedi.

Türker, partisinin Anadolu yakasında bulunan bazı ilçe merkezlerini de ziyaret etti.

AA

tavuk
 // oy
aç tavuk kendini darı anbarında zannedermiş .. çok beklersin bu oyları...
27 Mayıs 2011 11:27
chp nin yamağı olmuştunuz
 // Erdoğan
Mecliste gerek anayasa değişiklileri gerekse raferandum sürecinde cehape'nin yamağı olmuştunuz bunun bedelini birlikte ödeyeceksiniz az kaldı 13 haziranda sizi tv lerde görmek istiyorum...
25 Mayıs 2011 19:47
gülüyümde aray gitmesin
 // muharrem korkmaz
çok güldüm yaa bu orana acaba rüyasındamı gördü...
25 Mayıs 2011 16:16
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler