YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkan: Terbiyesiz herif
Meclis'te, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu Tasarısının görüşülmesi sırasında tartışma çıktı.
Türkan: Terbiyesiz herif
19 Ocak 2012 / 16:48 Güncelleme: 19 Ocak 2012 / 17:08

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu arasında ''Anayasaya aykırılık'' tartışması yaşandı.

Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine devam ediliyor.

Milletvekilleri, verilen değişiklik önergeleri üzerinde görüşlerini açıkladı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, görüşmeler sırasında yerinden kalkarak, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun, Cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili eksik belgelerin giderilmesi için tasarıda öngörülen 5 günlük süreyi 10 güne çıkaran önergelerinin ''Anayasaya aykırı olduğunu'' söylediğini anımsatarak, Kuzu'ya bu önergenin Anayasa'nın hangi maddesine aykırı olduğunu sordu.

Kuzu da Vural'a daha önce verilen açıkça Anayasa'ya aykırı önergelerin bu aykırılığını kabul edip etmediği sorusunu yöneltti. Kuzu ile Vural sorularını yineleyerek bir süre tartıştı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kuzu'yu, soruya cevap vermesi yönünde uyardı. Kuzu, bu sırada Vural'a ''Sen ne anlarsın bu işlerden, geç hadi geç...'' diye seslendi.

Vural ve MHP milletvekilleri Kuzu'nun bu sözlerine tepki gösterdi.

Kuzu, ''60 günlük süre Anayasa'da öngörülen süre. Ondan kısmak Anayasa'ya aykırıdır. Benden bu kadar, işine gelirse'' dedi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Kuzu'ya ''terbiyesiz herif'' diye bağırdığı duyuldu.

Tartışmaların uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.


-''Yenilen pehlivan güreşe doymazmış''-


Verilen aranın ardından değişiklik önergesi üzerinde söz alan BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, muhalefetin tasarı üzerinde verdiği haklı değişiklik taleplerinin kabul edilmediğini söyledi.

Kurt, tasarının Anayasa'ya aykırı olduğunu ve bunu bile bile imzalamak durumunda kalacak Cumhurbaşkanı'nın da zor durumda bırakıldığını öne sürdü.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu daha önce söylediğini anımsatarak, ''Neden korkuyorsunuz  Kendine güvenen çıksın halkın karşısına'' diye konuştu.

Genç, tasarının Anayasa Mahkemesinden döneceğini iddia ederek, ''Dönmezse, mahkemenin kapısına kilit vurması lazım'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ''Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Daha yeni seçimden geldik. 7 seçimdir AK Parti birinci'' ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olmasının açıkça Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürerek, ''Bunun bir Anayasa değişikliyle düzenlenmesi için bize gelseydiniz belki 'evet' diyecektik. Bizim itirazımız; Anayasa hükmünün bir kanunla değiştirilmesinedir'' diye konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler