YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk ve Tuğluk'un siyasi geçmişleri
Anayasa Mahkemesi DTP'yi kapattı. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri düştü. Peki bu iki ismin siyasi geçmişi hangi ayrıntılardan oluşuyor?
Türk ve Tuğluk'un siyasi geçmişleri
11 Aralık 2009 / 21:02 Güncelleme: 11 Aralık 2009 / 22:19

Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılmasına karar vermesiyle birlikte siyasi yasak getirdiği Genel Başkan Ahmet Türk,  Kürt siyaseti içinde en deneyimli ve ılımlı politikacı olarak tanınıyor. 5 dönem milletvekilliği yapan Türk, Kürt siyaseti içinde izlediği barışçıl politikalarıyla öne çıkan isimler arasında yer alıyordu.
 

Ahmet Türk, 2 Temmuz 1942’de Mardin doğumlu. Güneydoğu’nun aşiretlerinden Kanco ailesinden. 1954 yılında babası Hacı Sinan’ı kaybeden Ahmet Türk’ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. İlk defa milletvekilliği’ne XV. TBMM Döneminde (1974) CHP’den Mardin milletvekilli olarak seçildi.
 

Devam eden yıllarda çeşitli sol partilerde görev aldı. 1988 yılında sayısı 6 bini bulan insanın ölümüne ve daha fazlasının da sakat kalmasına neden olan Halepçe Katliamı nedeniyle 1989 yılında Paris’teki Kürt konferansına katıldığı gerekçesiyle milletvekili bulunduğu SHP’den ihraç edildi. 1990’da HEP’nin kurucu üyesi oldu.
 

O günlerde Halkın Emeği Partisi’ni kurarak başladığı etnik siyaset çizgisi, bugün DTP’yle yeni bir boyut kazandı. Hareketin partileşmesi ve sonucunda DTP’nin kurulmasından sonra, Aysel Tuğluk ile birlikte partinin genel başkanlığına seçildi. Böylece, Aysel Tuğluk ile birlikte, Türkiye’de eşbaşkanlık sistemini ilk uygulayan parti genel başkanı oldu. Haziran 2006’da yapılan DTP kongresinde eşbaşkanlık sisteminin kaldırılması üzerine, partinin tek genel başkanı olarak yeniden seçildi. Şubat 2007 tarihinde yapılan kongrede, başka hiçbir aday çıkmaması üzerine, yeniden partinin genel başkanlığına seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bağımsız Mardin Milletvekili olarak Meclis'e girdi.
 

HEP kuruculuğu ile DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlenen Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’la da zaman zaman görüşmeler yaptı. Bu konudaki bir anısını şöyle anlatıyor: "Biz rahmetli Özal’ın mesajını götürmek üzere Öcalan’la görüştük. Özal, bize ‘Akan kanın durması için çaba içinde olmanız gerekir.’ deyince, kendisine ateşkesin sürmesi için Bekaa’ya gitmeyi düşündüğümüzü söyledik. ‘Elbette’ dedi."
 

Türk, eski DEP’li arkadaşlarının ısrarları sonucu yeniden Ankara’ya döndü ve siyasette 3. kez şansını denemeye karar verdi. Oysa birkaç ay öncesine kadar Zana ve arkadaşlarının kuracağı partiden umutsuzdu.  Milliyet’ten Hasan Cemal’e verdiği röportajda, etnik partilerden şöyle bahsemişti: "Bugüne kadar kurduğumuz bütün partilerde, inandırıcılık eksiği vardı. Parti içi hukuk, parti içi demokrasi açısından olumlu bir şey söylemek güçtü. Bu yüzden Türk aydınlarına da güven veremedik. Çünkü ipler perde arkasında başkalarının elinde diye düşünülürdü. Bu nedenle muhataplarımız tarafından pek ciddiye alınmazdık. Şimdi yeni bir anlayış geliştirmek zorundayız. Vesayetle, vekâletle siyaset üretemeyiz artık."
Türk, 1.(XV), 2.(XVI), 3.(XVIII.), 4.(XIX.) ve 5.(XXIII.) Dönem Mardin Milletvekilliği ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yaptı. Evli ve 8 çocuk babası.

AYSEL TUĞLUK’UN ÖZGEÇMİŞİ

Anayasa Mahkemesi’nce siyasi yasak getirilen ve milletvekilliği düşen Aysel Tuğluk, DTP’nin eş başkanı. Parti içinde "şahin" politikasıyla tanınan Tuğluk, kamuoyunda yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerinde toplamıştı.
 

Aysel Tuğluk 17 Temmuz 1965 tarihinde Elazığ’da dünyaya geldi.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. Toplumsal Hukuk Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. İnsan Hakları Derneği Üyesi ve Yurtsever Kadınlar Derneği Kurucusu oldu. Demokratik Toplum Partisi Eşbaşkanlığı görevini yürüttü. 23.Dönem Diyarbakır milletvekilidir. Bekârdır. Abdullah Öcalan’ın eski avukatıdır. Abdullah Öcalan’ın arkadaşlarından Alaattin Tuğluk’un kız kardeşi. Abisinin PKK’daki aktif görevleri nedeniyle örgütle ilişkisi eskiye dayandığı iddia edilmektedir.
DTP içindeki ılımlı kanattan olduğu iddia edilen ve Ahmet Türk’le beraber parti içinde "pasif ve uzlaşmacı" olmakla suçlanan Tuğluk, 9 Kasım 2007 tarihindeki DTP Olağanüstü Kongresi’nde eşbaşkanlık görevinden ayrıldı.

TUĞLUK VE TÜRK'E HAPİS YOLU

DTP’nin kapatılmasıyla birlikte siyaset yasağı getirilen iki milletvekiline de cezaevi yolu göründü. DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un kesinleşmiş 1 yıl 6 ay hapis cezası ve devam eden pek çok davası var. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk hakkında da 23 dosya bulunuyor.

Aysel Tuğluk Ekim ayının sonunda yaptığı bir konuşma nedeniyle yargılandığı dava sonucunda “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Tuğluk milletvekili dokunulmazlığı bulunduğu için bu cezayı yatmadı. Şimdi dokunulmazlığı kaldırıldığı için cezaevine girecek.

Tuğluk hakkında kesinleşen bu hapis cezasının yanı sıra benzer suçlardan devam eden de pek çok dava bulunuyor. Bu davaların sonuçlarına göre de alınan cezalar Tuğluk’un cezaevi serüvenini uzatabilecek.

AHMET TÜRK'ÜN 23 DOSYASI VAR

Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de zor durumda. Dokunulmazlığının kaldırılmasıyla birlikte devam eden 23 dosya işleme girecek ve bu davaların kararları sonucunda hapis cezası alabilecek. Bu durumda Türk’e de yakın zamanda cezaevi yolu görünüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler