YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk: "Tutuklanmamalılar..."
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve beraberindeki partililer, Mahmur Kampı ve Kandil’den gelecek PKK’lıları karşılamak üzere Silopi’ye gitti.
Türk: "Tutuklanmamalılar..."
19 Ekim 2009 / 12:20 Güncelleme: 19 Ekim 2009 / 12:20

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye ilk PKK'lı grubunun gelmesiyle ilgili olarak, "Tutuklanmayacaklarını, Kürt açılımı sürecinin kesintiye uğramayacağını halk umut etmektedir. Gelenler mesajlarını hükümete iletebilmelidirler" dedi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve beraberindeki partililer, Mahmur Kampı ve Kandil’den gelecek PKK’lıları karşılamak üzere Silopi’ye gitti. Burada bir basın açıklaması yapan DTP lideri, süregelen ‘demokrasi açılımı’ sürecinde bir tıkanma noktasına gelindiğini ve kendilerinin de burada oluş nedenlerinin, söz konusu tıkanıklığın aşılması amacı olduğunu söyledi.Aylardır süregelen ‘açılım’ tartışmalarıyla, Türkiye’nin ‘en hassas ve en can alıcı’ sorununun tartışılmaya açılmış olmasını bile çok önemsediklerini söyleyen Türk, beklentilerinin, ‘ortak aklın’ ortaya çıkması olduğunu belirtti.

“HÜKÜMET MUHALAFETTEN ETKİLENDİ- TAVİZKAR DAVRANIYOR”

DTP lideri, bazı çevrelerin ve ‘malum’ partilerin, ırkçılığa ve milliyetçiliğe gönderme yapıp, siyasi hesaplarını bunun üzerine kurarak süreci sabote etmeye çalıştıklarını ve hükümetin de bu karşı duruşun etkisinde kalarak savrulduğunu ve tavizkâr kaldığını savundu. Türk, bunun da toplumda barış umutlarının azalmasına neden olduğunu ileri sürdü.Ahmet Türk, “Burada, sayın Öcalan’ın rolü çok iyi görülmelidir,” dedi ve bugün gelinen noktanın, Öcalan’ın muhatap alınması halinde gerçekleşebilecek gelişmelerin en büyük göstergesi olduğunu kaydetti.DTP lideri, açılım tartışmalarının aylardır yoğun bir şekilde yaşandığını söyledi ve “Ama görünen o ki halen başlanan noktadayız,” diye ekledi. Gelişen olumlu havaya rağmen hiçbir siyasi adım atılmadığını kaydeden Türk, bir tıkanma noktasına gelindiğini ve kendilerinin de burada oluş nedenlerinin, söz konusu tıkanıklığın aşılması amacı olduğunu söyledi.Sürecin doğru okunması ve gönderilen ‘barış gruplarının’ neden gönderildiğinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Türk şunları ekledi: “Teslim olmak veya teslim oldurmak anlayışı çözüm olmayacaktır. Barış grupları, tıkanan açılım tartışmalarının ve sürece barışçı ve demokratik gelişiminin önünü açmak için gelmektedir.”

“DEVLET BİR ATARSA PKK ON ADIM ATAR”

Türk, açıklamalarında, “Biz inanıyoruz ki devlet bir adım atarsa PKK on adım atacaktır,” dedi ve beklentilerinin, devletin klasik, statükocu ‘teslim oldular, bittiler’ mantığıyla yaklaşmaması olduğunun altını çizdi.

TESLİM OLANLAR TUTUKLANMAMALI

O günlerden ders çıkartarak, aynı hataların tekrarlanmaması için herkes dikkatli davranmalıdır. Soruna defalarca denenmiş uygulamalarla bakmak çözüm getirmez. Geçmiş hatalardan ders çıkarmamız gerekiyor.

Gelen barış gruplarının tutuklanmayacağını, sürecin aksamayacağını umut ediyoruz. Böyle bir tutuklamayı ne biz ne de halkımız kabul etmeyecekler. Eğer tutuklanmazlarsa neden geldiklerini iletebilmelerinin anlamlı olacağını önemle belirtmek istiyoruz.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler