YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk: Öcalan'la görüşeceksin
Türk: Öcalan'la görüşeceksin
02 Eylül 2010 07:52
1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginde konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan'a "Barış için kardeşlik için Abdullah Öcalan ile görüşeceksin"dedi.

BDP'nin Batman'da düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginde konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk, "Başbakan, Öcalan ile görüşmedik diyor. Barış için kardeşlik için görüşeceksin" dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise "Savaşlar uzadıkça hükümet ve devlet kirlenir" diye konuştu.

Miting, 31 Temmuz'da Hasankeyf ilçesi Meymuniye köyünde mayın patlaması sonucu yaşamını yitiren Salih, Sadi ve Sıdık Özdemir ile Sedat Özevin'e adandı. Büyük bir kalabalığın izlediği mitinge Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Osman Baydemir, BDP Grup Başkan vekilleri Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız ve BDP'li ilçe belediye başkanları katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, "Savaşlar uzadıkça, çatışmalar uzadıkça kirletir. Gözyaşı çoğaldıkça, ölümler arttıkça kirletir. Hükümeti de kirletir, muhalefeti de kirletir, devleti de kirletir. Barış için risk almayanları da savaşı isteyenleri de kirletir. Daha fazla kirlenmemek için, eylemsizlik kararının ilelebet olması için ve onurlu bir barış için var gücümüzle çaba sarfetmeliyiz. Türklerin yapması ve Kürtlerin yapması gerekenler var. Bu coğrafyada üç tane dört tane evladını yitirmiş Kürt annesi gördüm. Yine bu coğrafyada Türkiye'nin batı yakasında evladını yitirmiş Kürt annesi de gördüm. Yani asker, polis, gerilla annesi gördüm. Bugüne kadar gördüğüm tanıdığım elini sıktığım, elini öptüğüm bütün barış anneleri 'Benim yüreğim yandı başka annelerin yüreği yanmasın' diyor. Bir tek çağrım dileğim var. Asker anneleri de tıpkı gerilla anneleri gibi bizim yüreğimiz yandı başka annelerin yüreği yanmasın dediğinde bu savaş daha kolay duracaktır" şeklinde konuştu.

Ahmet Türk ise, "20 Eylül'e kadar canların yanmadığı bir sürecin içindeyiz. Ama bizim çabamız yetmiyor yetmez de. Çünkü birilerinin de Kürtleri görmesi, hak ve özgürlükleri kabul etmesi gerekir. Bugün basit bir referandumu yaşarken bile liderler Türkiye'deki milliyetçi ırkçılardan adeta Kürtleri rencide edecek bir tavrın içinde oluyorlar. Birisi neden Öcalan'ı asmadın diyor, diğeri neden Abdullah Öcalan ile görüştün diyor. Sayın Başbakan da görüşmedim şeklinde konuşuyor. Barışın, kardeşliğin sağlanması için görüşeceksin. Bu sorun Kürtlerin sorunu ise hepimizi yakıyorsa bu soruna hepimizin müdahil olması lazım, Başbakan, hükümet, devlet bu sorunu çözmek zorundadır. Tarafsız kalamaz. Tarafsız kalamazsınız, muhatap almak zorunda kalmak zorundasınız" sözlerini sarf etti.

Konuşmaların ardından kalabalık dağılırken, bir grup taşkınlık yapıp dağılmamakta ısrar edince polis müdahale etti. Yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Cihan

haddini bilmek..
 // Fatih SAFİTÜRK
insanın haddini bilmesi erdemdir. Bi kere bu zevatı kim kürtlerin temsilcisi olarak atadı ki. Aldıkları oy ve kürt nüfusu ortada. Kimin maşaları oldukları da yakında ergenekon sürecinde ortaya çıkacak. İkincisi kimi tehditediyorsunuz haddinizi bilin ve kürtlere en büyük zulmü yapanın siz ve maşası olduklarınızın olduğunu kürtlerin de tamamı anlayınca ihanetin bedeliyle yüzleşeceksiniz!...
02 Eylül 2010 12:56
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler