YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk bayrağını Kandil'e dikin
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu, isim vermeden AK Partili vekil Şamil Tayyar'ı eleştirdi.
Türk bayrağını Kandil'e dikin
16 Ekim 2012 / 13:05 Güncelleme: 16 Ekim 2012 / 13:09

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suriye ve Ermenistan'a ait uçakların indirilmesine ilişkin, ''Hava sahamızı kullanan bir uçakla ilgili şüphelerin gereği süratle yapılmalı. Ancak bu ve benzeri önleyici müdahaleler dozunda ve ayarında yapılmalıdır'' dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, dün yaşamını yitiren Erol Günaydın'a Allah'tan rahmet, yakınlarına, tiyatro camiasına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Suriye ölçeğinde yaşanan gerilimlerin, tırmanan ve nerede duracağı belirsiz olan karşılıklı restleşmelerin bunun bir göstergesi olduğunu belirten Bahçeli, en son Suriye ile yaşanan uçak sorununun, sertleşen diyalogların bir sonucu olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bahçeli, Ankara'ya indirilen Suriye uçağı sonrası yaşanan gelişmelere değinerek, şöyle devam etti:

''Uçakta silah veya silah yapımında kullanılan malzemelerin bulunup bulunmadığı, kim ya da kimlerden istihbarat alındığı ayrı bir tartışmanın konusudur. Yine de şu kadarını ifade etmek gerekir ki uçakta silah malzemelerinden ziyade, radar aksamlarının bulunduğu bazı uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Şayet uçakta, silah, mühimmat ve bu kapsamdaki malzemelerin yerine radar aparatları mevcut ise bu takdirde AKP Hükümeti'nin birileri tarafından yanlış bilgilendirildiği gerçeği ortaya çıkacaktır. O halde, istihbarat servisini yapan her kimse, Suriye ile ilişkilerin daha da katılaşmasına ve kaosa sürüklenmesine hizmet etmekte ve bunu amaçlamaktadır. Doğal olarak milliyetçi siyasetimiz dış politikada Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin beyanlarına daha fazla itibar etmeyi şart koşmaktadır.

AKP Hükümet'i, ülkemizi Suriye üzerine kışkırtanların, savaş ve silah baronlarının oyununa gelmemek için azami dikkat ve özen göstermelidir. Unutmamak gerekir ki, başka ülkeler arasındaki hesaplaşmaya ve kavgaya Türk milletini figüran olarak yerleştirme densizliği hiçbir faninin üstesinden gelemeyeceği bir vebal ve izah edemeyeceği bir kötü niyetlilik olacaktır. Bütün bunların yanında, hava sahamızı kullanan bir uçakla ilgili şüphelerin gereği süratle yapılmalı ve ülkemize çevrilme ihtimali olan silahların sevkıyatına uluslararası sözleşme ve anlaşmalar doğrultusunda fırsat verilmemelidir. Dün Ermenistan'a ait bir kargo uçağının bu tutumla Erzurum'da inişe mecbur bırakıldığı anlaşılmaktadır. Ancak bu ve benzeri önleyici müdahaleler dozunda ve ayarında yapılmalıdır. Karşı tarafı tahrik ve rencide edici eğilimlerden sakınılmalı, özellikle sorunlu komşu ülkeler sayısına yenilerini eklemekten kaçınılmalıdır.''


-Rusya ile ilişkiler-


MHP Lideri Bahçeli, Suriye ile olan vahim ilişkilerin, Irak'la sürtüşmelerin, İran'la gelgitlerin ve Lübnan'la itişmelerin ortada olduğunu ifade ederek, ''Bir de Rusya'nın hiç yeri ve zamanı değilken muarız cepheye alınması ne milletimizin menfaatlerine ne de devletimizin saygınlığına bir şey kazandırmayacaktır'' dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in, Türkiye ziyaretini iptal etmesine de değinen Bahçeli, ''Yine bu ortam ve gündem içerisinde Rusya ile Irak ciddi sayılabilecek bir miktarda silah anlaşması yapmıştır'' ifadesini kullandı.

Bahçeli, İran ve Irak'ın, bölgede Türkiye'nin gücünü ve politikalarını dengelemek maksadıyla askeri anlamda silahlanma yarışına girdiğini dile getirerek, ''PKK destekçisi'' olarak nitelendirdiği Barzani'nin de bu kulvara girdiğini anlattı.

Peşmerge yönetiminin İsrail ile milyarlarca dolarlık silah alımı konusunda uzlaşmaya varmasının, titizlikle takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, ''Tavşana kaç tazıya tut diyen gizli İsrail müttefiki peşmerge bir tarafta sözde demokratik yolları işaret ederken, diğer tarafta silahın namlusuna elini uzatmakta bir beis görmemiştir'' diye konuştu.

Bölgedeki askeri hareketliliğe dikkati çeken Bahçeli, Suriye'den kaçarak sığınan mülteci sayısının da 100 bini aştığını söyledi. Bahçeli, ''Gelen Suriyeli mülteciler Türkiye'nin kaldıramayacağı bir seviyeye çıkmış ve kapasitesini aşmıştır'' dedi.


-Tayyar'ın sözleri-


İsim vermeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın, Türkiye'nin istemesi durumunda 3 saatte Şam'a varacağı yönündeki sözlerine değinen Bahçeli, şözlerine şöyle devam etti:

''Üstelik Kandil'e bir saatte gitmeyi ağızlarına alamayan acizler, Şam'a üç saatte varılabileceğinin adeta müjdesini vermeye bile başlamışlardır. Türk milleti Şam'a değil, Kandil'in kalbine Türk bayrağının dikilmesini istemektedir. Artık AKP Hükümet'i tüm sınırları aşmış, dipsiz bir demagoji kuyusuna gömülmüştür. Laf çoktur, icraat yoktur ve hezeyan tarifsizdir. Bu zihniyetin suyu yokuşa akıtmakta, yalancı pehlivanlıkta ve yürüyen tekere çomak sokmakta üstüne rakip bulunmamaktadır. Stratejik kabus filminin ana aktörü haline dönüşen Türk dış politikası bunun ispatı ve her yönüyle de göstergesidir. Nitekim Türkiye için neyin iyi, neyin doğru; hangi ilişki ve diyalogların yerinde olduğu belirsiz olduğu kadar da şaibeli hale gelmiştir. Halep ve Gaziantep'te ortak hükümet toplantıları, Başbakan Erdoğan ile Esad arasında kurulan kişisel muhabbet ve ailevi yakınlıklar, müştereken yapılan askeri manevralar ve serbest ticaret anlaşmaları yerini şimdi tam aksi bir duruma bırakmıştır. Geldiğimiz süreçte, Suriye tarafından 22 Haziran'da keşif uçağımız düşürülerek 2 pilotumuz, 3 Ekim'de top atışıyla 5 vatandaşımız şehit edilmiştir. AKP Hükümet'i haklıdır, zira Suriye politikasında bile 'Hayaller bir bir gerçek olmuştur.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler