YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türel'den vekilliğe yeşil ışık
Türel'den vekilliğe yeşil ışık
26 Ocak 2011 23:55
Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den milletvekilliği adaylığı için yeşil ışık.

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Rixos Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Menderes Türel, milletvekili aday adaylığına karar vermediğini belirterek, ''Bütün iradeler birleşirse, bizi Antalya'nın hizmetine layık görürlerse gecemi gündüzüme katar, canımı dişime takar, gereğini yapmaya çalışırım'' dedi.   

Türel, Antalya Genç İşadamları Derneği'nin (ANTGİAD) Ramada Plaza Otel'de düzenlenen 2011 yılı ilk üye toplantısının konuğu oldu. Türel, ''Türkiye Siyasetinde Dün, Bugün ve Yarın'' başlıklı konuşmasında, gerek belediye başkanlığı döneminde gerekse başkanlığı sona erdikten sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla mensubu olduğu AK Parti Siyaset Akademisinde tecrübelerini aktardığını anlattı. 2009'daki seçimde kaybetmiş olmasına rağmen bu görevin kendisine neden verildiğini düşündüğünü belirten Türel, ''Geçmişte kazanıyorken yaptığımız hizmetleri aktarabilme fırsatı bulurken, seçimi kaybettikten sonra da neler yapılmaması gerektiğini anlatmamız gerekiyordu'' diye konuştu.

Siyasetin inanç, teori ve fikir üzerine kurulduğunu, bu süreçte çağın değişimine ayak uydurma mecburiyetinin bulunduğunu belirten Türel, başarıda en önemli kriterlerden birinin liderlik olduğunu vurguladı. Güçlü liderin güçlü insanlarla yoluna devam ederken, genç oluşumları sürece dahil etmesi gerektiğini ifade eden Türel, ülkede demokrasiyi kilitleyen en önemli unsurlardan birinin de iktidar endeksli siyaset yapma anlayışı olduğunu söyledi.

Türkiye'de misyon partisi olarak ilk olarak Demokrat Parti'nin ortaya çıktığını, günümüzde de Türkiye'de hukukun üstünlüğüne dayalı siyaset yapan, özgürlüklere izin veren, birey odaklı, bölgesel bölücülük yapmayan demokrasi anlayışının AK Parti tarafından gündem haline getirildiğini ifade eden Türel, din, dil, ırk üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini belirtti.

Türel, genel seçimlerin Türkiye'nin önündeki ciddi bir sınav olduğunu dile getirerek, bu seçimlerin ardından Türkiye'nin, ilk defa sivil anayasa üretecek iktidarı seçeceğine dikkati çekti. Türel, ''Bizler vatan sevgisini, demokrasinin gereklerinin yerine getirilmesi hususundan üstün bir anlayış olarak görürsek demokrasinin gereğini yerine getiremeyiz. Vatan sevgisi, demokrasi ile zıt kavramlar değildir. Bizler cumhuriyeti koruyacağız diye de demokrasiden vazgeçemeyiz. Cumhuriyeti de demokrasi ile koruyacağız. Cumhuriyet, demokrasi ile daha da iyi korunur. Cumhuriyet, demokrasi ile gerçek anlamına kavuşur. Türkiye, inşallah bu sınavdan yine alnının akıyla çıkacaktır'' diye konuştu.


-''BÜTÜN İRADELER BİRLEŞİRSE...''-

 

Menderes Türel, bir soru üzerine genel seçimlerde milletvekili adayı olup olmayacağının henüz belli olmadığını bildirdi. Siyasette adaylık konusunun kişinin tamamen kendi iradesine bağlı olmadığına dikkati çeken Türel, ''Aday adayı olabilirim ama aday gösterilemeyebilirim. Halkın da tercih etmesi lazım. Bütün iradeler birleşirse, bizi Antalya'nın hizmetine layık görürlerse gecemi gündüzüme katar, canımı dişime takar, gereğini yapmaya çalışırım'' dedi.

Henüz aday adaylığının kesinleşmediğinin altını çizen Türel, ''(Menderes Türel, sana iki seçenek: Belediye başkanlığı mı, milletvekilliği ya da bakanlık mı) deseler, tercihim her zaman Antalya'ya hizmetten yana, belediye başkanlığından yanadır'' diye konuştu.

Türel, hükümetin Antalya Büyükşehir Belediyesine destek vermediği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

''Belediye başkanlığı ağlama yeri değildir. Kendi dönemimde 250 milyon TL borç ödedim. Bir günden bir güne (Ben borç ödüyorum) dediğimi duyan varsa çıksın karşıma. Yerel seçimin ardından yapılan yatırımlar ortada. Böyle bir küskünlük olsa hükümet bu yatırımları yapar mı? Çok başarılı CHP'li belediyeler de var, onlar nasıl çözüm üretiyorlar?''

Toplantıda, ANGİAD'ın yeni üyelerine plaketleri Menderes Türel tarafından verildi. Anadolu Hastanesi Genel Müdürü İrfan Erdoğan'ın hastanenin yeni projeleri hakkında sunum yaptığı toplantıya, Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni de katıldı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler