YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türban düzenlemesi iptal edildi
Türban düzenlemesi iptal edildi
Türban düzenlemesi iptal edildi
06 Haziran 2008 / 08:17 Güncelleme: 06 Haziran 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi üniversitelerde türban düzenlemesini laiklik ilkesi ile cumhuriyetin değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmüne aykırı bularak iptal etti. Karar, AK Parti’ye kapatma davasının da işareti olarak değerlendiriliyor.


Anayasa Mahkemesi, yaklaşık 6 aydır tartışılan konuyu karara bağladı; üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğini iptal etti, uygulamanın yürürlüğünü durdurdu. Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, düzenlemenin Anayasa’nın 2, 4 ve 148’nci maddelerine aykırı bulunduğu bildirildi.


KILIÇ: GEREKÇELİ KARAR BEKLENMELİ


Kararın ardından yüksek mahkemeden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, verdikleri bu kararın gerekçesi yayınlanmadan, kararla ilgili değerlendirme yapılmasının yanlış olacağını söyledi.


Kılıç, şöyle konuştu:


“Bugün Mahkeme’nin kararı sonucunda, sizlere sadece sonucu bildirmiş olmamız ve bu konuda oy çokluğu mu, oy birliği mi şeklinde herhangi bir ayrıntıya yer vermemiş olmamızın da bir sebebi vardı. Ben bu sebebi sizlerle paylaşmak istiyorum. Son aylarda özellikle mahkememiz üzerindeki spekülasyonlar, mahkememizi ciddi anlamda üzmüş ve bu spekülasyonlara meydan vermeme adına bugün böyle bir sonuç açıklama ihtiyacı duyulmuştur. Şüphesiz ki verilen kararlar, bir kısım insanımızı sevindireceği gibi, bir kısım insanımızı da da üzecektir. Bence verilen karar ne olursa olsun, ülkemizde birliğimizi, beraberliğimizi ve birlikte yaşama azmi ve sevincimizi asla ortadan kaldırmamalıdır. Bu nedenle mahkememizin üyelerine yapılan ve spekülasyonlara yol açan bu davranışlardan dolayı, biz bugün kararın gerekçesi açıklanana kadar, kararın ne olduğu, nasıl alındığı konusunda bir bilgi vermiyoruz. Bu nedenle yanlış yorumlar yapılmaması, yanlış değerlendirmeler, sonuçlar çıkarılmaması adına da gerekçeli karar yayınlanana kadar sizlerden sabırla hareket etmenizi istiyorum.”


Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, gerekçeli kararın en kısa zamanda yazılarak kamuoyuna duyurulacağını ifade etti. Kılıç, “Gerekçeli kararımız yayınlandığında kararın nasıl alındığı, gerekçenin ne olduğunu bütün ayrıntıları ile göreceksiniz” dedi.


“Anayasa Mahkemesi yeni bir içtihat oluşturdu diyebilir miyiz?” şeklindeki soru üzerine Kılıç, bu konularla ilgili değerlendirmelerin gerekçeli karar yayınlandıktan sonra yapılmasını istedi. Kılıç, “Çünkü kurulumuzda da bu konuyu konuştuk ve bu konuda hiç bir ayrıntıyı konuşmamaya da kendi aramızda karar verdik. O nedenle kararın ayrıntıları ile ilgili lütfen bir şey sormayın” diye konuştu.


“Karar ile siyasi iktidarların bundan sonra bu yönde bir değişiklik yapamayacakları yönünde bir yorum geldi. Böyle yorumlanabilir mi?” şeklindeki soruya karşılık Kılıç, şu anda bir yorum yapmak istemediğini belirterek, “Ama gerekçeli kararımız yayımlandıktan sonra Türkiye’de nasıl bir şekil alacağı, ne gibi gelişmelere yol açacağını hep birlikte göreceğiz. O nedenle kararın gerekçesini bekleyin” ifadelerini kullandı.


NTV

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler