YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Tükürsen yarabbi şükür der''
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş,' İsrail'in yaptığı için ne desek az olur. Yüzüne tükürsen yarabbi şükür diyerek yoluna devam etmektedir.' dedi.
''Tükürsen yarabbi şükür der''
12 Haziran 2010 / 20:55 Güncelleme: 12 Haziran 2010 / 21:09

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı operasyonu değerlendirerek, ''İsrail, 31 Mayıs sabahı Mavi Marmara gemisini vurdu. 9 kişi şehit oldu. Bu katliam karşısında ne söyleseniz az olur. Zalim İsrail, Gaddar İsrail, Terör estiren İsrail. Ne derseniz deyin eksik kalır. Bu İsrail devlet politikalarının sonucu olarak gelişmiş bir durumdur'' dedi.

Kurtulmuş, partisinin Kastamonu'da düzenlenen il kongresine katıldı. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu'nda düzenlenen kongreye "Başbakan Numan" sloganlarıyla giren Kurtulmuş, partililerin yoğun sevgi gösterisiyle karşılaştı.


-''YÜZÜNE TÜKÜRSENİZ YARABBİ ŞÜKÜR DİYEREK YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR''-


Kurtulmuş, İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı operasyonla  ilgili şunları söyledi;

''İsrail, 31 Mayıs sabahı Mavi Marmara gemisini vurdu. 9 kişi şehit oldu. Bu katliam karşısında ne söyleseniz az olur. Zalim İsrail, Gaddar İsrail, Terör estiren İsrail. Ne derseniz deyin eksik kalır. Bu İsrail devlet politikalarının sonucu olarak gelişmiş bir durumdur. İsrail, sürekli olarak sınırlarını genişleten bir devlettir. Belki de yeryüzünde sınırı olmayan tek devlet İsrail'dir. Ama İsrail tüm bunları yaparken hiçbir tepkiyi göz önünde bulundurmamakta, af edersiniz; yüzüne tükürseniz yarabbi şükür diyerek yoluna devam etmektedir" diye konuştu.


-''DİPLOMASİ ALANINDA ATILMASI GEREKEN ADIMLAR ATILMADI''-


Hükümetin, İsrail'in OECD üyeliğine evet dediğini ifade eden Kurtulmuş, ''Sayın başbakan, Davos'ta "One Minute" demiş olmasına rağmen İsrail'in OECD üyeliğine evet demek durumunda kaldı. Bu anlaşılır bir çelişki değildir. Evet dedik de ne oldu? Adamlar 10 gün sonra teşekkür ettiler. 9 insanımızı öldürdüler onlarcasını yaraladılar. Türkiye diplomasi alanında atması gereken adımları atamamıştır. Eğer bunları yapabilmiş olsaydı İsrail bugün böyle rahat davranamazdı'' şeklinde konuştu.


-''BU KONU BASİT CÜMLELERLE GEÇİŞTİRİLEMEZ''-


İsrail'in saldırısında sadece Mavi Marmara'yı hedef almadığını, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti'nin hedef aldığını iddia eden Kurtulmuş, ''İsrail, Mavi Marmara saldırısıyla sadece yardım gönüllerini hedef almamıştır. Doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef almıştır. İsrail kurulduğundan beri karşısındaki engelleri ortadan kaldırıyor. Bu engeller Filistin Kurtuluş Örgütü'nü, Hamas'ı, Suriye'yi, Irak'ı, bir türlü El Fetih'i kenara koyuyor. Şimdi ise bölgenin en önemli gücü olan Türkiye'ye kaşı doğrudan bir operasyon düzenlemiş, ve üzülerek ifade ediyorum kendi açısından Türkiye'ye haddini bildirmek istemiştir. Bu yüzden bu konu basit cümlelerle geçiştirilemez" dedi.


-''MARİFET, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SALONUNDA "ONE MİNUTE" DEMEKTİR''-


Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı'na söylediği ''One Minute'' sözüne de atıfta bulunan Kurtulmuş, ''Ancak bu konuda bölgedeki hassasiyetler nedeniyle Türkiye'nin üzerine birçok sorumluluk düşmektedir. Sayın başbakanın Davos'taki ''one minute'' çıkışını hepimiz takdirle izledik. Fevkalade güzel bir şekilde İsrail Cumhurbaşkanı'nın gözüne bakarak ''siz öldürmeyi bilirsiniz'' diyerek ''One minute'' dedi. Ancak marifet Birleşmiş Milletler salonunda ''one minute'' demektir. Sadece bir otel lobisinde değil'' ifadelerini kullandı.


-''DERİN CHP'NİN KILIÇDAROĞLU'NUN ÖNÜNÜ KESMEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ''-


CHP Genel Başkanlığı'na seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Sayın Kılıçdaroğlu, güzel bir şey söyledi çok hoşumuza gitti. ''Cumhuriyet elden gediyor, çünkü memlekette 6 milyon işsiz var'' dedi. Çok güzel bir gelişmedir. Eski CHP olsa ''Cumhuriyet elden gidiyor çünkü Kur'an kurslarında çocuklar var'' derdi. Bu da aşamamadır ama Sayın Kılıçdaroğlu'na şunu sormak gerekir. İktidara geldiğinizde fukaralığı kaldırmak için, dış güçlerin ekonomik baskılarına karşı dayanabilecek misiniz? IMF'yi, Dünya Bankasını, Avrupa Birliği'ni elinizin tersiyle itip bir kenara koyabilecek misiniz? Bu ülkede milli ekonomiyi uygulayabileceksiniz. Sayın Kılıçdaroğlu iktidara geldiğimizde bu başörtüsü sorununu çözeriz, çünkü bu konuda bir yasak yok demişti. Buna benzer bir cümle söylemişti. Kılıçdaroğlu bunu derken derin CHP'nin de Kılıçdaroğlu'nun önünü kesmemesini temenni ediyoruz'' dedi.


-''CHP'Yİ BİZ FORMATLIYORUZ''-


Ana muhalefet partisinin Saadet Partisi'ne göre formatlanmaya başladığını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti;

"Mayınlı arazilerle ilgili kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Anayasa Mahkemesinden döndü. Oradaki siyasi havayı biz oluşturduk. Demokratik açılım ve Ermenistan'la ilgili görüşlerimizi ifade ettik. Bu anlamda iktidar partisi bizim adımlarımıza bakarak gerçekten ciddi bir şekilde etkilendiğini görüyoruz. Şimdi ana muhalefet partisi de Saadet Partisi'ne göre formatlanmaya başlamıştır. Bunu sevinerek ifade ediyorum. Çok net söylüyorum sayın Kılıçdaroğlu, bir çok konuda bizim söylediğimiz görüşlerimizin neredeyse aynısını tekrar ediyor."


-''TSK, ASLA İÇ POLİTİKAYA BURNUNU SOKMAYACAK''-


İktidara gelmeleri halinde yapacaklarıyla ilgili konuşan Kurtulmuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iç politikaya burnunu sokmayacağını ifade ederek, ''Siyasi ve hukuki reformlar yapacağız. Dışarıda sözünüzün geçmesi için güçlü silahlı kuvvetlere ihtiyaç var. Ancak bu Türk Silahlı Kuvvetleri asla iç politikaya burnunu sokmayacak, iç politikaya karışmayacak'' şeklinde konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler