YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'yı koruma parti programında
MHP’nin parti programı ve tüzüğü belli oldu. Programda dokunulmazlıklar, yeni anayasa, erklerin yetki çatışması, parti kapatılması ve TSK’nın yıpratılması konuları yer alıyor
TSK'yı koruma parti programında
04 Ocak 2010 / 08:46 Güncelleme: 04 Ocak 2010 / 08:47

MHP’nin Türkiye’yi 2023’te lider ülke yapmaya yönelik olarak hazırladığı parti programı ve tüzüğü belli oldu. Parti programında Türkiye’yi dünyada süper güç yapma hedefi ortaya konurken, kardeşlik vurgusu dikkat çekti. Yeni anayasa gerekliliği, erklerin yetki çatışması, parti kapatmalar gibi güncel konuların yer aldığı programda, dokunulmazlıkların kaldırılması, TSK’nın yıpratılmaması istendi. Hacı Bektaş-ı Veli’ye programda yer verildi, MHP iktidarında kişi başına gelirin 30 bin dolar olacağı kaydedildi. Parti tüzüğündeki değişikliklerle genel başkan adayı olma zorlaştırıldı, genel başkanın 5 defadan fazla seçilmesinin önü açıldı.

SÜPER GÜÇ TÜRKİYE
MHP’nin 2000 yılında hayata geçen parti programı ve tüzüğü yaklaşık 10 yıl aradan sonra değişti. “Geleceğe Doğru” başlığıyla değiştirilen parti programında MHP’nin vizyonu şöyle anlatıldı: “Geniş vatandaş kitlelerinin teveccühünü kazanarak tek başına iktidar olmak, Türkiye merkezli yeni bir medeniyet ve yeni bir dünya düzeni anlayışıyla; ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik gelişimini ve bilgi toplumuna geçişini sağlayarak ülkemizi, bölgesinde ve dünyada süper güç ve lider ülke konumuna getirmektir.”
MHP’nin yeni programından bazı başlıklar:

YENİ ANAYASA: Anayasamızın mümkün olabildiğince geniş bir uzlaşma ile, genel sınırlama hükümlerinden daha çok, genel koruma hükümlerine yer veren ve özgürlüğü esas alan bir nitelikte olması gerekli görülmektedir.

TSK’NIN SAYGINLIĞI: İki bin yıllık köklü maziye sahip Türk Ordusu’nun, Türk Milleti’nin vicdanında mukim saygınlığının, gelişi güzel günlük polemik konusu yapılarak iç ve dış kamuoyunda yıpratılmasına fırsat verilmeyecektir.

YETKİ AŞIMI: Erkler arasında yetki aşımı ve çatışması ekseninde gelişen tartışmaların, herkesin anayasadan kaynaklanan görev ve yetkileriyle sınırlı hareket etmesi suretiyle giderilebileceğine inanmaktayız.

PARTİ KAPATMALAR: Siyasi partilerin sadece Türk Milleti tarafından ve seçim sandığı yoluyla tasfiye edilebileceğine inanan MHP, terör ve şiddeti siyasi amaç ve araç olarak gören ve destekleyen partiler dışında siyasi partilerin kapatılmasına karşı olup parti kapatma yerine bireysel sorumluluk esasını öngörmektedir.

DOKUNULMAZLIKLAR: Milletvekili dokunulmazlığının, kamu vicdanının kabul edeceği makul esaslara bağlanması ve TBMM içerisindeki yasama ve denetleme faaliyetlerinin dışında kalan hususlardaki dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğine inanmaktayız.

KADINA ŞİDDET: Kadınların şiddete maruz kalmasına yol açan kültürel, sosyal, psikolojik ve ekonomik nedenler ortadan kaldırılacak, sivil toplum kuruluşları ve medyanın bu konuda duyarlı hareket etmeleri sağlanacaktır.

TAŞ ATAN ÇOCUKLAR: Suç işleyen ve suça meyilli çocukların varsa aileleriyle işbirliği yapılarak eğitilmeleri, meslek edindirilmeleri suretiyle, ailesi olmayanların ise korunmaya alınması ve rehabilite edilmesi suretiyle topluma kazandırılmaları sağlanacaktır.

ALEVİLERE MESAJ: Dünyaya ve insanlığa bakışımızı; Ahmet Yesevi’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş-i Veli’nin insan merkezli madde ve madde ötesi varlık aleminin sentezinden oluşan bir anlayış şekillendirecektir.

Akşam

evet saygımız sonsuz
 // ugur kaya
saygımız sonsuz ama vatan ve milletine ihanet edenleri effetmeyen bir mehmetciğe.
saygımız sonsuz ama devleti ve diniyle barışık bir orduya.

evet saygımız sonsuz ama kendi içindeki bitlerini bile temizleyemecek hale düşmüş, kendi dini ve milletine düşman kişilerce narkozlanmış, asıl hedefinin tam tersine işler yapan bir orduya asla değil....
04 Ocak 2010 09:25
Hey gidi yaradan Allah.
 // ibrahim çelikoğlu
TSK'lerinin elinde olan her çeşit silah gizli olmalıdır.Silahın en iyi, mükemmelini bizzat TSK'leri bünyesinde yapmalı,teknelojinin en üst seviyesi TSK'lerin denetiminde olmalıdır.Tüm vatandaş bunların korumasını üslenmelidir.TSK'lerinde hukuk dışılılığı olmamalıki;Yargının müdahale hakkı doğmasın.Yargı hukuk'suz bir duruma müdahale edebilir.Fakat:TSK'leri sırlarına vakıv olmak için çaba sarfedemez.Çünkü yargı silah kullanmaz.Hukukçudur.Korumakla ...
04 Ocak 2010 09:14
devamı
 // ibrahim çelikoğlu
sarf etmiş, iktidar zamanında yabancı güçlere nasıl servis yapıldığını;Eline kalem almasını bilen herkez biliyor.Şahittir.
TSK'lerine ait olması lazım gelen sırların peşine düşmüş olan bu parti,kapatılması gerekenlerin başında gelmektedir.Sırları kendisinin kullanması mümkün değildir.Kendisinin kullanması imkansız olanın peşine neden düşülsün??"Uğuşturucu ve terör" peşinde olan devletlere satmak için olabilir.Başka tarifide yoktur.Biz milliyetç...
04 Ocak 2010 09:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler