YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'TSK 'Paralel Yapı'yla mücadelenin önemine vakıf'
'TSK 'Paralel Yapı'yla mücadelenin önemine vakıf'
19 Ağustos 2015 10:12
Genelkurmay Başkanlığını devreden Özel, paralel yapıyla mücadeleye ilişkin, 'TSK komuta kademeleri konunun önemine vakıftır' dedi.

Genelkurmay Başkanlığını devreden Orgeneral Necdet Özel, paralel yapıyla mücadeleye ilişkin, "Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademeleri konunun önemi ve ciddiyetine vakıftır. Gereğini yapmıştır ve yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir hukuk devleti olduğu her zaman göz önünde tutulmuş ve işlemler bu çerçevede yürütülmektedir" dedi.

Orgeneral Özel, Genelkurmay Başkanlığı Karargahındaki, Genelkurmay Başkanlığı Komuta Devir-Teslim Töreni'nde, 4 yıl önce "sürpriz bir gelişme sonucunda" devraldığı genelkurmay başkanlığı görevini bugün devrettiğini belirtti.

'Bazı kişi ve çevrelerin mesnetsiz algı operasyonlarına rağmen...'

Personelin moral, motivasyonlarının yükseltilmesine, kendilerine olan güvenlerinin yeniden kazandırılmasına, disiplin ve itaat duygusunun muhafaza edilmesine gayret gösterdiklerini dile getiren Özel, "Diğer yandan TSK'nın kendi görevlerine odaklanmasını sağlayarak kamuoyu algısının, kurumsal itibarımızın ve güvenilirlik seviyesinin arzu edilen düzeye ulaştırılması için hep birlikte yoğun emek sarf ettik" ifadelerini kullandı.

'Demokrasinin işlemesine önemli ölçüde katkıda bulunulmuştur'

Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevlerinin yasalarla belirlendiğini ifade eden Orgeneral Özel, "Bu dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, anayasamızda belirtilen demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti ilkesine bağlı, içtiğimiz askerlik andına sadık, ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve devrimlerini benimsemiş, anayasada kanunlarımızın ordumuza verdiği görev ve sorumlulukları özümsemiş ve bağrından çıktığı yüce milletine hizmet aşkıyla dopdolu, her türlü siyasi mülahazaların yıkıcı, bölücü ideolojilerin dışında kalmayı ilke edinmiş, dünya orduları arasında sayılı ve itibarlı yerini koruyan, dikkatle ve hayranlıkla izlenen, ülkemizin bekasının esas teminatı olan şeref ve onur timsali bir kuruluş olmayı sürdürdük" diye konuştu.

'Hiçbir sivil hedef ateş altına alınmamıştır'

Terörle ve teröristle mücadeleye yönelik faaliyetlerin ilgili yasa kapsamında gerçekleştirildiğini anlatan Özel, "Son zamanlarda artış gösteren terör olayları sebebiyle sınır ötesi operasyon yetkisinin tekrar Genelkurmay Başkanlığına devredilmesi üzerine Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü hedeflerine etkili hava harekatları icra edilmiş, hedef tespitinde çok hassas çalışmalar yapılmış, hiçbir sivil hedef ateş altına alınmamıştır" diye konuştu.

Paralel yapıyla mücadele

Paralel yapıya yönelik yürütülen mücadeleye de değinen Orgeneral Özel, şunları kaydetti:

"1980'li yılların başından itibaren malum yapının TSK'nın içine sızmaya çalıştığı bilinmektedir. Yaklaşık 30 yıldır istihbarat birimlerimiz tarafından dini istismar eden gruplar olarak belirtilen, dini gruplar içinde yer alan ve TSK için önemli risk ve tehditler taşıdığı değerlendirilen bu yapıya karşı verdiğimiz mücadele yeni değildir. Çünkü TSK bünyesinde her türlü etnik, dini ve mezhepsel ayrımcılığa ve ülkemiz için zararlı ideolojilere ve yapılara yer verilmesine izin verilmemiş ve mücadele edilmiştir. TSK, bugüne kadar duruşunu çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Bugün de aynı duruş ve tavrı sergilemektedir. Son 1,5 yıldır gerek açık kaynaklardan gerekse mektup ve e-posta yoluyla bize ulaşan her iddia ve ihbar dikkatli ve hassas bir şekilde değerlendirilmiş, iddia sahibi kişilerle ilgili çalışmalar yapılmış, iddia sahipleriyle görüşülerek iddialar somutlaştırılmaya gayret edilmiş ve bu süreçte istihbarat birimlerimizle iş birliği içinde çalışılmıştır."

Mevcut bilgilere dayalı, gerekli iddialarla ilgili yasal işlemlerin başlatıldığını da belirten Özel, şöyle devam etti:

"Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademeleri konunun önemi ve ciddiyetine vakıftır. Gereğini yapmıştır ve yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir hukuk devleti olduğu her zaman göz önünde tutulmuş ve işlemler bu çerçevede yürütülmektedir. Görevimden ve mesleğimden ayrıldığım bugün buradan yüce milletime şu mesajı vermek istiyorum; Türk Silahlı Kuvvetlerine güvenmeye devam ediniz. Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordudur. Türk Silahlı Kuvvetleri yüce milletimizin huzurunu bozacak, birlik, beraberliğine ve ülke bütünlüğüne kasteden, kastedecek devletimizin legal yapısı dışında oluşturulmak istenen, istenecek her türlü yapıyla mücadele etmektedir. Bundan sonra da yürekleri vatan ve millet aşkıyla dopdolu olan değerli arkadaşlarımın yönetiminde mücadelesine aynı şekilde devam edecektir hiçbir endişeniz, kaygınız olmasın."

'TSK'nın yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır'

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Hulusi Akar, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal düzen içerisinde yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır. Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde yasal hiyerarşi dışında hiçbir kişi ve oluşumun etkisi söz konusu olamaz" dedi.

Kendilerine duyulan güvene layık olabilmek için silah arkadaşlarıyla birlikte büyük azim ve kararlılıkla çalışacaklarını dile getiren Orgeneral Akar, "İçtiğimiz askerlik andına bağlı kalarak, yüce milletimizin egemenliği, bağımsızlığı ve güvenliği için gerekirse canımızı feda etmekten dahi çekinmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

'Terör saldırıları en ağır şekilde karşılığını bulmaktadır, bulacaktır'

Akar, her türlü faaliyetin ya bir ihtiyacın giderilmesi ya da bir sorunun sorunun çözülmesi amacıyla bütüncül bir yaklaşımla ve tüm personelin katılımıyla israf ve gösterişten uzak proje esaslı olarak yürütülmeye devam edileceğini aktararak, şunları kaydetti:

"Terörle mücadele harekatıyla kara, deniz ve hava hudutlarımızın güvenliği başta olmak üzere tüm görevlerin icrasında yasalarla tanınan her türlü inisiyatif, imkan ve yetki, muhakemeye dayalı cesaretle tereddütsüz kullanılacaktır. Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne ve binlerce yıllık kardeşliğimize kast eden terör eylemleriyle, masum vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı haince ve kalleşçe yapılan saldırılar en etkin ve en ağır şekilde karşılığını bulmaktadır, bulacaktır. Tüm çalışmalarımızı, görevlerimizi yasalarla belirlenmiş bir çerçevede ve şeffaf bir şekilde ifa etmek bizler için esas olacaktır."

Hulusi Akar görevi devraldı

Genelkurmay Başkanlığına atanan Orgeneral Hulusi Akar, görevini törenle Orgeneral Necdet Özel'den devraldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerinin anlatıldığı kısa filmin barkovizyondan sunulmasının ardından başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Törende 28. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in özgeçmişi fotoğraflar eşliğinde barkovizyondan sunulmasından sonra, emeklilik kararnamesi okundu.

Daha sonra 29. Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Hulusi Akar'ın özgeçmişi barkovizyondan fotoğraflar eşliğinde sunuldu, ardından Orgeneral Akar'ın atama kararnamesi okundu.

Orgeneral Özel, Genelkurmay Başkanlığına atanan Orgeneral Akar'a Genelkurmay Başkanlığı birlik sembolünü taktı. Orgeneral Özel, birlik sembolünü takmasının ardından Akar'ın omuzuna dokunarak başarı dileklerini iletti.

Orgeneral Akar da 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacak Orgeneral Özel'e Genelkurmay Başkanlığı forsu, hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi takdim etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler