YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torunum cevap verir
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretinde yaşanları eleştirdi.
Torunum cevap verir
31 Mart 2012 / 20:34 Güncelleme: 31 Mart 2012 / 20:38

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bir düşünün, Başbakan geliyor İran'a, diyorlar ki 'Görüşeceğimiz konuk hastalandı'. O akşam başka birisini kabul ediyor. Türkiye'nin onuru, halkın onuru incinmiştir'' dedi.

Muratpaşa Belediyesi tarafından Dutlubahçe Mahallesi'ne yaptırılan Kültür ve Toplum Merkezi'nin açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, demokrasinin en saf haliyle muhtarlık seçimlerinde yaşandığını ve muhtarları doğrudan vatandaşların seçtiğini söyledi.

İktidara gelmeleri durumunda milletvekillerini doğrudan vatandaşların seçeceği şekilde Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik yapacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, demokrasinin bu şekilde uygulanabileceğini savundu. Türkiye'de insanların doğdukları andan itibaren vergi ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Anneniz mama alır vergi öder, çocuk bezi alırsınız vergi ödersiniz, bulaşık yıkarsınız vergi ödersiniz, telefonla konuşursunuz vergi ödersiniz. Hayatınızın her alanında vergi var. O vergilerin halk için harcanması lazım. Politikacının temel görevi budur'' dedi.

Elektriğe yüzde 8 zam geldiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Yeter ya, zamla ülke mi idare edilir Allah aşkına. Benzine zam, doğalgaza zam, petrole zam, mazota zam, elektriğe zam. Ee yetmez mi ya. Zam, zam, zam eşittir Recep Tayyip Erdoğan. Zamla ülkeyi herkes yönetir. Önemli olan zam yapmadan bu ülkeyi yönet bakalım. O yolsuzlukların başında kimler oturuyor. En yakın arkadaşlarına baksın önce bir. Bütün bakanlar Başbakan dahil, ailelerinin ve çocuklarının mal varlığını millete açıklasınlar namuslu iseler. Siyaset topluma adanmışlıktır. Siyasete giren adam, 'Siyaset bana ne verecek' değil, 'Ben topluma ne vereceğim' bunun üzerine inşa eder. Eğer ben toplumdan alacaksam, yani halkın deyimiyle 'Malı götüreceksem', o topluma ihanettir. Siyasete giren adam topluma hizmet eder. Onun mal varlığı artmaz, siyasete giren adam mal varlığını halka açıklar. Milletvekili olduğum gün bütün mal varlığımı kamuoyuna açıkladım. Mal varlığım varsa alın terimle kazandım. Benim hanım hamamım yok. Ama ben Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı aylığın her dönem en az iki katını aldım. Benim mal varlığım meydanda, onunkine bir bakın. Bakanlarınkine bir bakın. Yahu artık doymadınız mı Allah aşkına siz, yeter ya. Öbür tarafa bir kefen götüreceksiniz. Yeter artık düşün bu milletin yakasından.''


-''Sen rahatsız olasın diye ben bunları söylüyorum''-


Antalya'nın Türkiye'nin en temiz, en güzel kenti olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Çünkü burada yeni CHP'nin belediye başkanları, aydınlık CHP'nin, yenilikçi CHP'nin belediye başkanları var'' dedi.

Yenilikten, aydınlıktan, insandan yana olduklarını ve kul hakkı yiyene karşı durduklarını belirten Kılıçdaroğlu, herkesi kucakladıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Biz onların yaptığı gibi din, iman edebiyatı yapıp, han hamam sahibi olmuyoruz. Din, iman edebiyatı yapıp köşeyi döndükten sonra malı götürmüyoruz. Biz namuslu adamız, dürüst adamız'' diye konuştu.

Yolsuzluklardan konuşmasından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsız olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, ''İstediğin kadar rahatsız ol, zaten sen rahatsız olasın diye ben bunları söylüyorum. Vicdanını sorgula diye sana anlatıyorum. Siyaset temiz insanların işidir, size yalan söyleyene oy vermeyin, prim vermeyin'' dedi.

Kavgasız bir Türkiye istediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin milleti birbirine düşman ettiğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu, ''Bir Başbakan çıkıyor, 'Kininizi unutmayın' diyor. Allah aşkına gençlere söylenecek laf mı  Ne kini ya'' diye konuştu.

Türkiye'de herkesin cep telefonlarının dinlendiğini, TBMM'de milletvekillerinin konuşmak istediğinde dövüldüğünü iddia eden Kılıçdaroğlu, yanlışlar üzerine bina kurulamayacağını söyledi.

Her şeye rağmen konuşacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Yedi düvelin karşısında durduk, bağımsız Türkiye'yi kurduk. Bizde Kuvayı Milliye ruhu var Recep Tayyip Erdoğan, sen bunu anlayamazsın. Meclis'te bir konuşma yapmıştı. Efendim diyor ulusal Kurtuluş Savaşı var, dedesi kümese saklanmış. Pes ya millet savaşa gidiyor, o kümese saklanmış. Sen bunu nasıl söylersin. Kendi soyuna bile hakaret ediyorsun. Kendisiyle, ruhuyla barışık değil'' dedi.


-''Torunum cevap verir''-


Konuşmanın ardından merkezin açılışını yapan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, ''4 artı 4 ile ilgili Başbakan Erdoğan, 'Torununu göndermesin' diye bir açıklama yapmış, ne diyeceksiniz '' sorusu üzerine, ''Başbakan'ın muhatabı demek ki torunum. Torunum ona gerekli yanıtı verir'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler