YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Torunlarımıza parlayan bir İzmir bırakalım"
"Torunlarımıza parlayan bir İzmir bırakalım"
06 Mart 2014 19:15
Binali Yıldırım, İzmir’in 10 yılının kayıp olduğunu belirterek, “Sorunları torunlarımıza devretmek istemiyorsak 30 Mart milat olacaktır” diye konuştu.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İzmir’in 10 yılının kayıp olduğunu belirterek, “Her şey farklı olabilir. Saç renginiz, göz renginiz, yaşam tarzınız farklı olabilir. Farklı olmayan şey geleceğimizdir. Sorunları torunlarımıza devretmek istemiyorsak 30 Mart milat olacaktır” diye konuştu.

Ege Bölgesi Vanlılar Derneği üyeleriyle biraraya gelen Binali Yıldırım,coşkulu bir kalabalık tarafından karşıladı. Halk ozanının türkü ve özdeyişleri ile keyifli dakikalar geçiren Yıldırım, Türkiye’nin dünyada imrenilecek bir ülke haline geldiğini, bunu da 11 yılda sağlanan istikrar ve güven ortamı ile gerçekleştiğine dikkat çekti. Farklılıkların olacağını ancak ortak geleceğimiz için hizmet etme anlayışının önemli olduğuna vurgu yapan Yıldırım, şunları söyledi:

“İzmir’e 11 yılda 20 milyar TL düzeyinde yatırım yaptık. İzmirli size soruyor, 10 yıldır belediye başkanısın, önce sen hesap ver. İzmir’in 10 senesi kayıptır. Hiçkimse kimseyi kandırmasın. Yağmur yağınca insanlar korkuyor, acaba nereyi su basacak diye endişe ediyor. Bereketli toprakları ile Türkiye’yi besleyen, Türkiye’ye ihracatı öğreten, fuarcılığı başlatan şehir bu hale gelecek şehir mi?”

“İzmir'i ileri değil, geri götürüyorsun”

İzmir’de yaşanan sıkıntıların tüm ziyaretlerinde kendisine söylendiğini belirten Yıldırım, “İşbilmezlik 10 yılda İzmir’i geriye götürdü. İzmir köy oldu deyince bozuluyorlar. Ben demiyorum. 30 ilçede nereye gidersem gideyim ‘İzmir köy oldu, bizi kurtar’ diyorlar. Senin görevin bu sorunun sorulmaması için çalışmaktır. İzmir’i ileri götürmektir. İzmir’in alt yapı sorununu çözmektir. Yeşil alanlarını, kültür merkezlerini, sosyal ve kültürel alanlar oluşturmaktır. Bunları yapmamışsın şimdi seçim zamanı ‘İzmirliyiz yaparız’ diyor. Hadi oradan. Boş laf bunlar. İzmirli isen İzmir’i herkesin gıpta ile bakacağı bir İzmir haline getireceksin. Saç renginiz, göz renginiz, yaşam tarzınız farklı olabilir. Farklı olmayan tek şey geleceğimizdir. Sorunları torunlarımıza devretmek istemiyorsak 30 Mart milat olacaktır” diye konuştu.

“Türkiye'ye çağ atlatan işler yaptık”

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yağmurun bereket getirdiğini ancak İzmir’de yağınca insanların endişe içinde olduğunu belirterek, “Daha körfezin temizliğini yapmamışsın. Elektriği yok, suyu yok evler var. Ortaçağda mı yaşıyoruz?” dedi.

Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine büyük işler başardıklarının altını çizen Yıldırım, havaalanları ve otoban standardında duble yolları ile Türkiye’nin özlenen medeniyet seviyesini yakaladığını kaydetti. Yıldırım şöyle konuştu:

“Dünyanın en büyük projelerini ya bitirdik ya başladık. Hızlı tren özlemini gerçeğe dönüştürdük. Doğudan batıya konuşan Türkiye getirdik. Bütün bunlar bir sevda ile olur. Bütün bunlar başka memleketlerde var niye benim ülkemde yok diye kafa yoran kadrolarla olur. 35 projede de bizi eleştirdiler ama 18’i bitirdik. Adnan Menderes Havaalanını bitirdik. Konak Tüneli bu yıl içinde açılacak. Kemalpaşa-Turgutlu 30 kilometre demiryolu bitti. Menderes-Torbalı demiryolu açılışını yapacağız. Biz sorsak 10 yılda kaç tane eser yaptın desek, 11 tane sayamaz. Sağdan say 3 tane, soldan say 3 tane. Daha iyi bir İzmir görmek istiyorsanız, dünyada marka olmuş bir İzmir istiyorsanız hizmete hazırız.”

Yıldırım, TÜMSİAD İzmir Şubesi'nin KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu Sertifika törenine de katıldı. Yeni girişimci adaylara fırsat verdiği için TÜMSİAD'a teşekkürlerini ileten Yıldırım, geleceğe yönelik 100 yıllık vizyon planladıklarını ve bunları projelendirdiklerini aktararak, "Bizim belediyecilik anlayışımızda insan-şehir-tabiat arasında bir tercih değil bu değerler arasında bir birliktelik vardır. İzmir'i günübirlik kararlarla değil 10 yıllık, 30 yıllık, hatta 100 yıllık vizyon ile planlayacaklarını ifade etti. Şehri güzelleştirmek şehrin ve içinde yaşayanların daha mutlu hale gelmesi en öncelikli hedeflerimiz arasında” dedi.

Projelerle kentin gençlerine iş sahaları açılacağına vurgu yapan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:"Bizim projelerimiz sadece şehri yenileme projesi değil aynı zamanda şehrin ortak mekanlarını ortak değerlerini oluşturmak, şehrin turizmini geliştirme ticaretini geliştirme yerel kalkınmasını oluşturma projeleridir."Programda daha sonra Uygulamalı Girişimcilik Kursunu tamamlayanlara sertifikaları Binali Yıldırım tarafından verildi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler