YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torba Yasa için AYM’ye başvuracağız
Torba Yasa için AYM’ye başvuracağız
10 Temmuz 2013 17:21
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen Torba Yasa'yı Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) götüreceklerini söyledi.

Yeni anayasa yapım sürecine de değinen Koç, "AK Parti 'başkanlık sistemi' ile ilgili dayatmasını masadan çekmediği sürece ortaklaşa bir üretimin olmayacağı çok net ve açık" dedi.

CHP, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında partisi sözcüsü Haluk Koç basın mensuplarının karşısına geçti.

Meclis'te görüşülen Torba Yasa'nın AYM'ye götürülüp götürülmeyeceği konusunda Koç, "Her çıkan yasa CHP grubunda hukuk uzmanları tarafından değerlendiriliyor. Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak hususlar da olacaktır. Onlar gerekçelendirildikten sonra kanun süreci içerisinde CHP başvuracaktır.

Sosyal boyutta hak kazanılmış, çeşitli toplum kesimlerinde bir iyileşme sağlamış maddelerle ilgili CHP bir işlem yapmayacaktır. Eşitsizlik olan, hak kaybı olan, olumsuzluklar olan noktalarda CHP çalışmalarını yapıp başvuracaktır." diye konuştu.

Yeni anayasa yapım çalışmaları için yapılan görüşmelerin devam etmesinden yana olduklarını belirten Koç, "Ama AK Parti 'Başkanlık Sistemi' ile ilgili dayatmasını masadan çekmediği sürece bu masanın üzerinde ortaklaşa bir üretim olmayacağı da çok net ve açık. 39 madde başkanlık sistemi dayatması ile kitlenmiş bulunuyor. AK Parti bunu çekmeden havada iyi niyet gösterisinin de bir anlamı kalmıyor. CHP görüşmelerin devamından yana. Masadan kalkan kaçacak olan olursa zaten iktidar partisi olacağı belli" ifadelerini kullandı.

"Gezi Parkı eylemcilerinden aday çıkaracağız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir gazeteye verdiği Gezi Parkı eylemcilerinden yerel seçimlerinde aday çıkarma düşüncesinin hatırlatılması sürecine Koç, "Değişik forumlarda CHP'nin gençlik kollarının veya milletvekillerinin katıldığı süreçleri yaşıyoruz. Orada gelişen konuşulan her süreç CHP'ye rapor olarak dönüyor. Bunlarla ilgili CHP bilhassa belediye meclis üyeliği seçiminde örgütüne tüm üye ile vereceği seçim hakkının yanında kullanacağı kontenjanlarda kent duyarlılığı bakımından mesleki acıdan cinsiyet acısından öne çıkan toplumsal önderlik yapan birçok kişinin de kontenjan bölümünde bilhassa belediye meclislerinde halkçı katılımcı bir belediye süreci yaşanması için mutlaka teklifte götürülür başvuranlar arasından değerlendirme de yapılır" şeklinde cevap verdi.

"Acaba senin özel görevlendirdiğin provokatörler mi?"

Eskişehir'de 2 Haziran'daki Gezi Parkı eyleminde kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğrayan Ali İsmail Korkmaz hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Koç, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Altıncı ölüm olayı oldu. Her zaman ki gibi ortada failler yok. Sarısuluk'ün faili ortada ama serbest. Demokrasi ve hukuk üzerindeki AK Parti uygulamaların bu sürecin sorgulanmasında da ne tür engel ve barikatlar ortaya koyduğunu hep beraber görüyoruz. Allah'tan rahmet diliyorum. Birçok acıdan provokasyon kokan bir süreçten geçiyoruz. Camide içki içtiler dediler, size sundular mı onun görüntülerini?

Kuyruklu yalan devam ettirildi. Kabataş'ta bir türbanlı kardeşimize kucağında çocuğu ile beraber bir takım yaratıkların saldırıldığı söylendi. Hep beraber lanetledik. Her taraf mobese herkes her şeyi izliyor. Bunu yapan soysuzlar yakalanıp teşhir edilebilir mi? Soruyorum sayın başbakan Anadolu'da meydan meydan dolaşıp provokasyon yaptığı konularda bu olayları yapanları ortaya çıkaramadığına göre acaba senin özel görevlendirdiğin provokatörler mi? Estin gürledin. Milletin en kutsal alanında sömürü yaptın. Çık açıkla kimse. Kabataş'ta şu kimler hanım kardeşimizi taciz etti. Çık göster, açıkla kimliklerini. Provokatörler bunlar. Eğer olduysa da bizzat başbakanın veya onun bilgisindeki derin yapının görevlendirmesi ile çıkan süreçler. Çünkü bir yere taşıyacaklar onu."

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler