YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torba KanunTasarının 8 maddesi kabul edildi
Torba KanunTasarının 8 maddesi kabul edildi
18 Temmuz 2014 09:24
"Torba Tasarının" kıdem tazminatını düzenleyen 8. maddesinde, AK Parti'nin verdiği önergenin kabul edilmesiyle değişiklik yapıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda, İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri, 1. bölümünde yer alan maddeler üzerinde devam ediyor.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaşam odalarıyla ilgili spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Yaşam çantası ifadesi kullanıldı. Yarın büyük ihtimalle, 'yaşam çantası reddedildi' denilecek ama öyle değil. Maske değişim istasyonlarıyla ilgili çalışma Başbakanlığa sevk edildi. İlk yardım odaları da var. Maske değişim istasyonları ile birlikte, kömür madenlerindeki, yeraltındaki bu sorunu çözmüş olacağız" dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve milletvekili arkadaşlarının, tasarının 8. maddesi üzerinde verdiği değişiklik önergesi kabul edildi. 

Kabul edilen önergeye göre, işçilere ödenecek kıdem tazminatı yükü, kamu kurum veya kuruluşları arasında kendi payları oranında dağıtılacak. Kamu kurum veya kuruluşu işçiye kıdem tazminatını öderken, bu kıdem tazminatının diğer kamu kurum veya kuruluşlarında geçen hizmet süresine ilişkin kısmını o kurumdan tahsil edecek. Ancak merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri arasında buna göre tahsil işlemi yapılmayacak.

CHP, MHP ve HDP'nin her madde üzerinde verdiği değişiklik önergeleri ise kabul edilmedi. 

Tasarının görüşmeleri 9. madde üzerinde sürüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler