YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toptan: Ben sadece öneri geliştirdim
Toptan: Ben sadece öneri geliştirdim
Toptan: Ben sadece öneri geliştirdim
20 Mayıs 2008 / 07:29 Güncelleme: 20 Mayıs 2008 / 00:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın, AK Parti'nin kapatılma davası ile ilgili "herkesin 'oh' diyebileceği bir yol bulunmalı" sözleri günlerdir kamuoyunun gündeminde.


AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili söyledikleri ile gündeme gelen Meclis Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi üçüncü bir yol bulsun demişti. Meclis Başkanı, farklı yöne çekilmek istenen sözlerine yeniden açıklık getirdi.


Gazetecilerin AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili sorularını cevaplayan Toptan 'Üçüncü yol formülü tartışılıyor. Bu formülün nasıl olacağını dile getirebilme imkanınız var mı?'' sorusuna, ''Ben, entelektüellerin, anayasa hukukçularının, siyaset bilimcileri tartışsın diye bir öneri geliştirdim. Ben somut 'şu yapılsın' demiyorum ki. Bunu Türkiye tartışsın diyorum'' dedi.


Mutlaka bilinen yollardan birinden gitmek dışında başka şeylerin de tartışabileceğini, kendisinin ''şu olması lazımdır'' diye bir önerisinin olmadığını ifade eden Toptan, şunları kaydetti:


''Ben bir yol biliyor da bunu kendi kafamda saklıyor değilim. Belki bu tartışmanın sonunda hukuki imkansızlık da karşımıza çıkar, bilmiyorum. Ama bunun tartışılması lazım. Çünkü Türkiye, çok önemli bir karar sürecinde. Bu nedenle böyle bir imkan varsa, herkesin 'oh' diyebileceği, rahatlayabileceği bir imkan varsa Türkiye bunu aramazsa yazık olur. Arar da bulamazsa mesele yok, o zaman başladığımız noktaya geliriz. Öyle bir imkan varsa bunu tartışmakta yarar var. Bu bir dilek.''


''Anayasa Mahkemesi'nin farklı içtihatlar oluşturma imkanı da var değil mi?'' sorusu üzerine Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'nin geleceğini kuran kararlar verdiğini, bunun dünyanın her yerinde de böyle olduğunu kaydetti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler