YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toptan: Ben burada Allah şahit, çırpınıyorum
DTP'li milletvekillerinin durumu konusunda İçişleri Bakanı'da çağrıda bulundu
Toptan: Ben burada Allah şahit, çırpınıyorum
18 Mayıs 2009 / 11:54 Güncelleme: 18 Mayıs 2009 / 00:00

Toptan'dan İçişleri Bakanı'na 'bizden habersiz bir şey yapmayın' ricası  
 
TBMM Başkanı Köksal Toptan, haklarında açılan davalar sebebiyle ifadeye çağrılan DTP'li milletvekillerin durumu konusunda İçişleri Bakanı'na özel bir çağrıda bulundu.  
 
 
Ortamı gerginleştirmenin kimseye yararı bulunmadığını söyleyen Toptan, "Ben burada, Allah şahit, çırpınıyorum. İstemiyorum öyle bir görüntü. İçişleri Bakanı'na rica ediyorum ki 'Aman size böyle bir şey gelirse, sizin polise, sakın bizimle konuşmadan bir şey yapmayın." dedi.


Toptan, Dolmabahçe Sarayı'nda bir araya geldiği basın mensuplarının sorusu üzerine, DTP'li vekillerin savunmalarının alınması konusundaki sürece ilişkin bilgi verdi. Diyarbakır, Adana ve İstanbul mahkemelerinin talimatı üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yazısının TBMM'ye ulaştığını anlatan Toptan, "Arkadaşlarımız hukukî işlem olarak bu 5 milletvekiline birer yazı yazdı, mahkeme yazısını da eke koyarak bana getirdi. Ben onu imzalamadım." açıklamasında bulundu. Bu konuda anayasa değişikliği gerektiğini belirten Toptan, "Önümüzdeki günlerde belki anayasa değişiklikleri ile ilgili birtakım çalışmalar yapacağız. Bu konu da gündeme gelebilir." diye konuştu. Ceza usulü hukukçularıyla görüşmeye devam ettiklerini belirten Toptan, şöyle devam etti: "Türkiye'nin yeni bir siyasî gerginlik yaşamaması ve DTP'lilerin TBMM üyeleri olduğu için onların haklarını korumaya çalışıyorum. Ancak beyanlarını görünce doğrusunu isterseniz üzülüyorum. Yani buradan siyasî bir rant elde etmek istiyorlar."


İSTANBUL AA  

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler