YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Toplumun her kesimiyle daha sıcak bir ilişki içinde olacağız"
"Toplumun her kesimiyle daha sıcak bir ilişki içinde olacağız"
"Toplumun her kesimiyle daha sıcak bir ilişki içinde olacağız"
18 Kasım 2008 / 18:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisine, son günlerdeki katılımlara yönelik eleştirilere ilişkin, "Kimseyi, kılığı, kıyafeti, sakalı, bıyığıyla yargılamayalım. Senin gibi liberal olacağına, memleketini, dürüstlüğü seven onun gibi mutaassıp olsun, başımla beraber. Bu insanlar, bir tuzağı, oyunu bozdular, bir kuşatmayı kırdılar" dedi.


Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, vatandaşların özgür iradeleri ve kararlarıyla CHP'ye katıldıklarını ifade ederek, "Türkiye'de yasalara uygun yaşayan her kişinin, kılık, kıyafet, kültür, inancı, yaşam biçimi ne olursa olsun, başımızla beraber CHP'de yeri vardır" diye konuştu.
Baykal, samimi, kıvanç verici, güzel bir manzara gördüğünü dile getirerek, kimseyi, içinde doğdukları kültür ortamı, gelenek, değerlerin sonucunda ortaya çıkan davranış ve yaşayış biçimiyle tasnif edip, damgalamadıklarını, kimsenin de buna hakkı olmadığını kaydetti.


CHP'nin değerleri, ilkelerinin ortada olduğunu, bunu gelenlerin de bildiğini dile getiren Baykal, sözlerini şöyle tamamladı:


"Mutaassıpsa mutaassıp sana ne? Ahlakını, örfünü, geleneğini mutaassıp olarak sürdürüyor, sürdürecek tabii, sana ne? Senin gibi liberal olacağına, memleketini, vatanını, dürüstlüğü seven onun gibi mutaassıp olsun, başımla beraber...


Oyunu bozdular, şimdi korku yüreklerine düşmeye başladı. Ezberler, şartlanmışlıklar bozuluyor. İnşallah, bundan sonra toplumun her kesimiyle daha sıcak bir ilişki içinde olmaya devam edeceğiz."


Ergenekon davasını "çağın büyük bir faciası" olarak nitelendiren Baykal, "Cumhuriyet'ten hesap sorulan bir yargılama, devletten hesap sorulan bir yargılama, bir cezaevinin içine yerleştirilmiş orada götürülüyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir" dedi.


TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün bir televizyon programında, "Kamu mallarını en yüksek fiyattan satarken eleştiriliyoruz. Biz 'pahalı satış yaptık' diye eleştirilen bir kurumdan geliyoruz" şeklinde yaptığı açıklamaları da anımsatan Baykal, şunları kaydetti:


"Satışı yapan devlet memuruna, 'Sen niye yüksek satıyorsun' diye sitem edilmesini anlamak mümkün değil. Başbakan, niye bu kadar ilgili bu satışla?.. Sen, kimin yanındasın? Onu alan damadının mı yanındasın, Türkiye Hazinesinin mi yanındasın?."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler