YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplantıda neler konuşuldu?
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.
Toplantıda neler konuşuldu?
01 Mart 2010 / 17:55 Güncelleme: 01 Mart 2010 / 18:48

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Danıştay'ın, Bakanlar Kurulu Kararı'nın TEKEL işçilerinin de aralarında bulunduğu geçici personelin 4/c'ye geçiş için 30 günlük başvuru süresi tanıyan hükmün yürütmesini durdurması kararıyla ilgili olarak, ''Gerekçesini bilmiyoruz. Bir dava açıldığına göre onun tarafı olan idareler bu kararı elbette değerlendirecek, yapılması gereken husus neyse onun gereği yapılacaktır'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Danıştay 12. Dairesi'nin kararı anımsatılarak, ''Bundan sonra ne olacak yeni bir süre mi belirlenecek?'' sorusuna Çiçek, ''Gerekçesini bilmiyoruz. Onu ilgili birimler kendi yönlerinden değerlendirecektir. Çünkü bir dava açıldığına göre onun tarafı olan idareler bu kararı elbette değerlendirecek, yapılması gereken husus neyse onun gereği yapılacaktır'' yanıtını verdi.

''Danıştay'ın kararından sonra çadırların kaldırılması için müdahale beklenebilir mi?'' sorusu üzerine Çiçek, şunları söyledi:

''Bir dava söz konusu olduğuna göre idare aleyhine açılmıştır. Davanın tarafı olan idareler bu kararı değerlendirirler. İşin bir yönü budur. Tabiatıyla bir yargı kararı olması nedeniyle gereği neyse o yapılır, yeni bir düzenleme gerekiyorsa o da yapılabilecektir.

Sorduğunuz husus, kamu düzeniyle alakalı bir konu. Şunu açıkça ifade edelim. Bu ülkede herkes hakkını arayabilir, aramanın yolları açıktır. Ama kim hak arıyorsa yasalara uygun olarak haklarını aramalıdır. Yasaların dışına çıkarak hak arama çabası içinde olmak hak arayanları da haksız duruma düşürür. Doğru olmaz, kanunla karşı karşıya getirebilir. Buna herkesin dikkat etmesi lazım. Bizim ülkemizde aklı veren çok olur da ekmeği veren az olur. Başkalarının bir kısım laflarına bakarak kimse kanunla karşı karşıya da gelmemelidir.''

Çiçek, ''insanlar miting yapacaksa, alınan bir kararı protesto edecekse, bu konuda eleştirilerini yapacaksa bunların hepsinin yasal çerçevede olmasında herkes için fayda bulunduğunu'' söyledi. Çiçek, ''Ümit ederim kimse kanunla karşı karşıya gelmemelidir. Toplumsal müsamahayı da kimse bir başka türlü değerlendirmemelidir'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler