YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topbaş'tan Kılıçdaroğlu'na çağrı: Cesaret varsa gelsin İstanbul'a aday olsun
Topbaş'tan Kılıçdaroğlu'na çağrı: Cesaret varsa gelsin İstanbul'a aday olsun
Topbaş'tan Kılıçdaroğlu'na çağrı: Cesaret varsa gelsin İstanbul'a aday olsun
17 Kasım 2008 / 19:47 Güncelleme: 17 Kasım 2008 / 00:00

Uluslararası 3. Bilgi Kentleri Sempozyumu'na katılan Kadir Topbaş, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kadir Topbaş bir iş adamına 48 saat içinde 11 trilyon lira rant sağladı" şeklindeki iddialarına sert tepki gösterdi. Topbaş, "İnsan karşısındakini kendisi gibi bilir. Bu bir genel kuraldır. Düzgün insan karşısındaki düzgün bilir ve kolay aldatılır. İstanbul'la ilgili iddiaları varsa bizim meclis zabıtlarımız var, bu zabıtlar açık. Hele geçen ay ki Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili'nin konuşmasını alıp okusunlar. Veya orada geçmiş meclis zabıtlarımıza baksınlar, şahsımla ilgili, belediyemizle ilgili kararları okusunlar.


Böyle çamur at izi kalsın mantığı olmaz. Bizde çamurun izi dahi kalmaz. Yaramız yok ki gocunalım. Bizi İstanbullular çok iyi bilir. Şimdi arıyor nerede ne yapacağım diye. Cesareti varsa gelir İstanbul'a aday olur. Bütün belgeleri çıkartır kamuoyuna der ki 'ben buyum.' Gelsin aday olsun, bu kadar İstanbul'u konuşuyorsa." ifadelerini kullandı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yaptığı yazılı bir açıklamaya değinen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bir başka şey daha söyleyeyim; 3 hafta önce Cuma günü İzmir'de sayın Baykal bir basın toplantısı yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı bu basın toplantısına almadı. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı yazılı bir açıklama yaptı. Orada diyor ki; 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP İl Başkanı'nın ve il örgütünün gönlünü yapma yeri değildir' diyor. Bunun üzerine gitsin sayın Kılıçdaroğlu, ne demek istedi başkan diye. Yoksa orada da mı bir Çankaya var?


"METROBÜS YOLUNA BAŞKA ARAÇ ALIRSAK SİSTEM İŞLEMEZ"


Metrobüs yolundan ambülans, itfaiye ve polis araçlarının da yararlanmasına ilişkin soruyu Topbaş, "Metrobüs günde 530 bin insanımızı taşıyor, bu 1,5 milyona doğru gidecek. Bu sistemin içerisine ambülans, polis ekibi veya diğer araçları soktuğumuz taktirde bu sistem çalışmaz." diye cevapladı.


Bu konuda sürücülere büyük görevler düştüğünün altını çizen Topbaş, "Biz İstanbul'da fiziki alt yapıyı, erişim noktasını hazırlıyoruz. Geçmişte bahsedilen aks üzerinde Topkapı, Cevizlibağ ve Merter olsun trafik yoğunluğundan ambülans dahi geçemiyordu. Biz burada şerit ürettik, yolu disipline ettik. Yani 3 şerit akışkan. Tabii Burada başka bir konu var; sadece fiziki alt yapı değil, sürücülerin tutumu da önemli. Bir ambülansın sireni duyulduğu zaman hemen yol verilmeli, peşine takılarak yol alınmamalı. Bu bilincin gelişmesi gerekiyor. Biz zaten acil hastaların yetişmesi için her türlü çalışmaları yapıyoruz. Elektronik Denetim Sistemi (EDS) konulmadan önce emniyet şeridi sürekli doluyordu. Bunu disipline ettik. Özellikle sürücülerden, ambülans, polis ve itfaiyeye yol vermelerini istiyorum." şeklinde konuştu.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler