YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tiyatro çadırı'na sert tepki
Uludere'de yaşanan olayla ilgili CHP'li vekil İdris Yıldız'ın, 'Bakanlar, Alaya yakın tiyatro çadırına uğrayıp dönmüşler' şeklindeki sözlerine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay sert tepki gösterdi.
'Tiyatro çadırı'na sert tepki
24 Ocak 2012 / 18:19 Güncelleme: 24 Ocak 2012 / 18:28

TBMM Genel Kurulunda, BDP'nin, 34 kişinin yaşamını yitirdiği Irak sınırındaki olayla ilgili Meclis Araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

BDP, TBMM Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine, Meclis gündeminin değiştirilmesine yönelik grup önerisi verdi. 

Öneri üzerinde konuşan BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, olayın üzerinden 26 gün geçtiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olayı tazminatla geçiştirme yaklaşımını sergilediğini ileri sürdü. Kaplan, ''Başbakan, sanki o insanlar bombalanmamış, toplu katliama tabi tutulmamış, olayın sorumluları yokmuş, hatta yaşanmamış gibi bir yaklaşım içindedir. Bu tür olaylar halkların tarihinde travma yaratan olaylardır. Elinizdeki 4 saatlik heron görüntüleri niye savcılığa ulaşmadı, niye gizlilik kararı verildi. Kimse böyle insani bir konuda timsah gözyaşı dökemez. 26 gün geçti bir tek kişi sanık olarak ifadeye çağrılmadı. Bu, uluslararası ceza mahkemesinini soruşturacağı bir konu...'' dedi.

Öneri aleyhine konuşan AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Uludere'de yaşanan talihsiz olayın herkesin yüreğini sızlattığını belirterek, ''Bu olayın, 1990'lı yılların faili meçhulü gibi olmayacağına buradan söz veriyorum. Bu olaylar aydınlatılmalı. Suç işleyenler makam ve mevkileri ne olursa olsun yargı önünde hesap vermeli'' diye konuştu.

CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, kendisinin CHP heyeti ile olay yerine gittiğini belirterek, ''Orada gördük ki Hükümet oraya gelmemiş. Bakanlar, Alaya yakın tiyatro çadırına uğrayıp geri dönmüşler. Onların acılarını orada paylaşmak, ne yaşadıklarını anlayabilmek önemliydi. Devletin gidemediği yere biz gittik'' dedi.

 -''Geleneğimizde evde taziye esastır''-


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Yıldız'ın ''tiyatro çadırı'' ifadesinin üzücü olduğunu belirterek,  ''Taziye ortamını bile 'tiyatro çadırı' gibi nitelemek çok ayıp. Biz çadıra gitmedik, eve gittik. Bizim geleneğimizde evde taziye esastır. Bütün cenaze sahipleri, o eve geldiler. Biz onlara orada taziyede bulunduk, Kuran okuduk, Başbakan ile telefon görüşmesi yaptırdık. Bunu da bütün ekranlar verdi. Görmeyenler görsün'' açıklamasını yaptı.

CHP'lilerin gittiği yerin ''taziye çadırı'' olmadığını ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

''Ben taziye çadırına, tiyatro çadırına demem. Ama esas sizin gittiğinizin taziye çadırı olmadığı...  Başka illerden gelen, Kaymakam'a da o saldırıyı yapan, militanların yönettiği, BDP ile el ele CHP'nin orada bölge halkını tahrik ettiği...Evde cenaze sahipleriyle konuştuk. Onlar için orada tahrik ortamında gönlünü almaya, devletin onlara ilgisini sunmaya çalıştık, bu devam ediyor. Soruşturmalar da devam ediyor. Böyle hassas bir ortamda konuşurken 'tiyatro çadırı' gibi bir kavram kullanılmasını yakıştıramıyorum, ayıplıyorum, kınıyorum.''

Sataşma olduğu gerekçesiyle yeniden söz alan CHP'li Yıldız, ''Bizim örfümüzde, geleneğimizde bir şey var; eğer bir cenaze varsa, o cenaze evine gidilir, orası televizyonlardan reklam edilmez. Biz orada CHP milletvekilleri olarak hep beraber taziye çadırına, ölenlerin yakınlarının yanına gittik. Bizim gittiğimiz, sizinki gibi televizyonlardan reklam edilmedi. Gerçek anlamda taziyeye gitmiş olsaydınız o insanların yanında olurdunuz. Ne BDP ile birlikteydik, ne de sizin gibi başka şeyin peşindeydik'' diye konuştu. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler