YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler cesetleri imha edip kayalıklardan atıyor!
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, PKK'nın verdiği kayıpların anlaşılmaması için cesetleri imha edip kayalıklardan attığını söyledi.
Teröristler cesetleri imha edip kayalıklardan atıyor!
07 Ekim 2015 / 08:10 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 08:24

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kanal 24'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Rusya'nın Türkiye'nin hava sahasını ihlaline ilişkin soruya karşılık Akdoğan, en üst düzeyde ve sert bir şekilde siyasi tepkinin verildiğini söyledi.

Akdoğan, söz konusu olayın bir gün değil birkaç gün üst üste yaşandığına dikkati çekerek, "Böyle baktığımızda bunlar hoş gelişmeler değil. Rusya bizim için dost ve komşu bir ülke. Rusya ile bizim çok boyutlu birçok alanda ciddi iş birliklerimiz var" ifadesini kullandı.

SINIRLAR ÜLKELERİN NAMUSUDUR

Rus savaş uçaklarının, Türk hava sahasını ihlal etmesinin kabul edilebilecek bir durum olmadığını belirten Akdoğan, "Sınırlar, ülkelerin namusudur ve sınırların bu şekilde ihlal edilmesi, egemenlik hakkının ihlali anlamına gelir. Türkiye sınırları da NATO sınırıdır. NATO da çok sert bir şekilde açıklama yaptı, 'Türkiye'nin yanında olduğunu' ifade etti. Kimsenin de Türkiye'nin gücünü, caydırıcılığını test etmemesi gerekir" diye konuştu.

BÖLGEDE ÇOK KARMAŞIK BİR DENKLEM VAR

Akdoğan, son dönemde Rusya'nın Suriye'ye fiili müdahalede bulunmasının, Suriye denklemini tamamen başka bir noktaya getirdiği görüşünü aktararak, "Suriye meselesi, küresel güç dengelerine kurban edilen bir konu. Şu anda tamamen bir iç savaş var, birçok örgütün birbiriyle eş zamanlı mücadele ettiği bir tablo var. Çok karmaşık bir denkleme dönüştü.

Rusya'nın son operasyonlarının iddia edildiği gibi DAİŞ'e karşı olmadığı da görülüyor. 'Ilımlı muhalefet' diyebileceğimiz, Esed ve DAİŞ'le orada mücadele eden muhalif unsurlara dönük bir hava saldırısı yapıldığı anlaşılıyor. Batılı ülkelerin birazcık geri planda durması, belki biraz dirayetsiz tavır sergilemeleri, gerekenleri zamanında yapmamaları, bunlar da bunu biraz cesaretlendirmiş olarak da yorumlanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

ŞIRNAK'TA İDDİA EDİLEN HADİSELER VAR, BUNLARIN DA ÜZERİNE GİDİLİYOR

Akdoğan, her zaman huzur ve güvenden yana olduklarını, AK Parti'nin durduğu yerin belli olduğunun altını çizdi.

Hukuk içinde bir mücadele yaşandığını vurgulayan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde. Yani bu kadar büyük operasyonlar yapılıyor, sınır ötesinde, sınır içinde. Eğer en ufak bir yanlışlık olsaydı, bunlar yeri göğü birbirine inletirdi. Burada zaman zaman provokatif bir takım hadiseler olmuyor değil. Bu mücadeleye gölge düşürmek için birtakım hadiseler olmuyor değil, bunların hemen üzerine gidiliyor, soruşturma açılıyor.

Orada tabii mücadele eden askerimiz, polisimiz... Elbette zor şartlar altında mücadele ediyor, kolay değil, merminin önüne atılmak kolay bir şey değil. İnsanlar hayatları pahasına bir mücadele yürütüyor, oradaki psikolojiyi elbette anlamak gerekir. Fakat bütün bunların üzerine birileri buna zarar verecek, gölge düşürecek, bütün bu büyük mücadeleyi yüzbinlerce güvenlik biriminin yürüttüğü bu mücadeleye zarar verecek bir davranış sergiliyorsa, buna da kimsenin hakkı yok. Bunun da kararlılıkla üzerine gidilir, ne yapılması gerekiyorsa hukuk devleti içerisinde yapılır. Şırnak'ta iddia edilen birtakım hadiseler, bunların da üzerine gidilir. Yani orada gerçekten güvenlik birimleri cansiperane bir mücadele yürütüyor. Kimse onların emeklerine, çabalarına gölge düşüremez."

CESETLERİ ALIP KAYALIKLARDAN ATIYORLAR, İMHA EDİYORLAR

Akdoğan, teröristlerin çok sayıda kayıp verdiklerinin anlaşılmaması için cesetleri alıp kayalıklardan attıklarını, gizlediklerini ve imha ettiklerini söyledi.

Askerin hukuk içinde mücadele ettiğini vurgulayan Akdoğan, "Cenazeler üzerinden bir olumsuzluk, hukuksuz bir şey yapılıyormuş gibi bu haksızlık olur. Burada gerçekten halkın hukukunu korumak için güvenlik birimleri samimi ve hukuk içinde bir çaba içerisindeler. Buna hiç kimse gölge düşürmemeli. Bir takım algı operasyonları, yalan yanlış iftiralar, başka bir takım şeyler...Bunu kimin yaptığı da anlaşılıyor. Hep belli mecralarda, belli medya grupları üzerinden bunu terörle mücadeleye zarar verecek şekilde bir gayret var" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler