YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristin iyisi kötüsü olmaz
Teröristin iyisi kötüsü olmaz
21 Şubat 2013 08:07
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere iki günlüğüne Fransa'nın başkenti Paris'e gelen AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ziyaretinin ilk günü gerçekleştirdiği görüşmeleri değerlendirerek, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

 

Güne Fransa'nın Avrupa Birliği Bakanı Bernard Cazeneuve ile çalışma kahvaltısı yaparak başladığını anlatan Bakan Bağış, Fransız mevkidaşıyla, “Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini ve özellikle önümüzdeki dönemde açılmaya çalışılan 22. faslı yani Bölgesel Kalkınmalar Faslı’nın detaylarını ele aldıklarını" açıkladı. AB Bakanı Bağış ayrıca diğer fasıllarla ilgili görüşleri paylaştıklarını, Türkiye'nin AB sürecinde yeni bir heyecanı olan ortak kararlılığı vurguladıklarını söyledi.
 
Fransa’nın, uzun bir aradan sonra Türkiye’ye uyguladığı engellerden birini kaldıracağını açıkladığını hatırlatan Bağış, “Bugün de o engelin kalkmasıyla faslın açılmasına yönelik adımları değerlendirme imkanı bulmuş oluyoruz" dedi. Bağış, Cazeneuve ile Türkiye Fransa arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların da değerlendirildiğini ifade etti.
 
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Dış Politika Başdanışmanı Büyükelçi Paul-Jean Ortiz ile de bir araya geldiklerini ve Türk-Fransız ilişkileri üzerine görüş alış-verişinde bulunduklarını belirtti.
 
Egemen Bağış'ın Paris temasları kapsamında Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls ile de görüştüğünü söyledi. Bağış ikili görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, üç ana konuya ağırlık verildiğini vurguladı. Bu konuların Türkiye'nin AB süreci, terörle mücadelede işbirliğinin önemi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan haksız vizelerin kaldırılmasına yönelik atılacak adımlar olduğunu ifade etti.
 
Bakan Valls ile görüşmesinde bir süre önce Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadınla ilgili soruşturmanın da gündeme geldiğini belirten Bağış, şöyle devam etti:
 
"Sayın İçişleri Bakanı işlenen cinayetler sonrası kendilerinin adil, hızlı ve şeffaf bir yargılama süreci için çok büyük bir çaba gösterdiklerini, bütün bilgileri de Türkiye'deki istihbarat kuruluşları ve emniyet güçleriyle paylaştıklarını, bu sürecin Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu çözüm süreci için ne kadar hassas olduğunu bilincinde olduklarını belirtti. Bu konuda son derece şeffaf bir süreci bizimle paylaşacaklarına dair teminat verdi.”
 
“Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kalkması için Avrupa Birliği ile müzakere ettiğimiz Geri Kabul Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz Avrupa'ya seyahat edebilmesinin önünü açacak sürecin detaylarını konuştuk" diyen Bakan Bağış, Türkiye'nin AB süreci ve bu süreçte Türkiye'nin özellikle Avrupa'da yaşayan Müslümanlar ile dünyadaki 1,5 milyar Müslüman'a verebileceği mesajın hassasiyetleri üzerinde durulduğunu belirtti.
 
Bağış, Fransa İçişleri Bakanı Valls’e, özellikle cinayetlere ilişkin devam eden tahkikat ve yargı sürecinin, Türkiye'nin ve Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının iç dinamiklerinin yanı sıra Avrupa'nın çoğunluğunu oluşturan Fransızlar, Almanlar ve İngilizler açısından da ne kadar kritik olduğunu izah ettiğini söyledi.
 
Sürecin son derece adil ve şeffaf olması yönündeki taleplerini dile getirdiklerini belirten Bağış, "Bu konuda Türk kamuoyunun bilgilendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu kendileriyle paylaştım" dedi. Fransız Bakan Valls'ın kendilerine hak verdiğini, yaşanan gelişmeleri hem resmi kanallar hem de medya aracılığıyla paylaşma konusunda azim göstereceklerine dair güvence sunduğunu dile getiren Bağış, şöyle dedi:
 
"Bu sürecin kimse tarafından provoke edilmesini istemiyoruz. Türkiye belki de tarihinin en hassas, en kritik sürecini yaşıyor. Bir yandan terör örgütünün silah bırakma süreci devam ederken, burada bu üç kişinin cinayeti, öte yandan ülkemiz içerisindeki provokatif eylemler birilerinin terörün rantından vazgeçmek istemediklerini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu hassasiyeti anlatınca hak verdiler.”
 
Bağış, terörle mücadele konusunda bütün ülkelerin işbirliği yapması gerektiğine işaret ederek, "Nasıl teröristler günahsız insanlara saldırırken, çoluk çocuk demeden, kadın erkek demeden yaşlı genç demeden hunharca katliamlar gerçekleştiriyorsa terörle mücadelede de aynı kararlılığın sergilenmesi lazım" ifadelerinde bulundu. "Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Bütün ülkeler terörle mücadelede aynı kararlılığı ortaya koyması gerekir" diye konuşan Bağış, bu kararlılığın ortaya konulması durumunda teröristle, terörist olmayanlar arasında ve kültürel haklarının ve insan hakları standartlarının artmasını isteyenler arasında bir ayrım yapılabileceğini vurguladı.
 
Fransa'nın Türkiye'deki çözüm sürecini önemsediğini de belirten Bağış, "Biz de Fransa'nın güvenlik boyutunu önemsiyoruz. Bu konuda işbirliğimizi artıracağız" ifadesini kullandı. Bakan Bağış, bir soru üzerine, Türkiye'de yaşanan sürecin isminin "çözüm süreci" olduğunu dile getiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Sadece Fransa değil bütün Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye'deki çözüm sürecini önemsiyor. Terör örgütünün silah bırakma sürecini önemsiyor. Türkiye'nin iç huzurunun artma sürecini önemsiyor. Bu sürecin adına başka şeyler koymayalım arkadaşlar, bunun adı çözüm sürecidir. Herkes için çözüm, herkes için barış, herkes için huzur sürecidir" dedi.
 
 
 
İHA
 
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler