YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörist başını evine göndermeyiz
Terörist başını evine göndermeyiz
03 Kasım 2012 16:37
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açlık grevine ilişkin olarak 'Siz bunu bize şantaja dönüştürmeyin.' dedi.

Erdoğan, 'Biz, sizin söylemenizle bu tür eylemi yapmanızla terörist başını oradan çıkartıp evine göndermeyiz. Yok böyle bir şey. Bu ülkede on binlerce insanın ölümüne vesile olan bir terörist başına idam verilmiştir ama bu ülke, birilerinin bazı malum yerlerin baskılarıyla idamı dahi kaldırmıştır. İdamı kaldırmak suretiyle şu anda İmralı'da yatmaktadır. Şu anda birçok insanımız kamuoyu araştırmalarında idam yeniden gelsin diyor. Çünkü öldürülenin yakınlarının canı yanıyor. Diğeri işte gidiyor kebap partilerinde gününü gün ediyor'' dedi.

Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da düzenlenen 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayan her bir vatandaşın birici sınıf hizmete, demokrasiye layık olduğunu belirterek, bu anlayışla hareket ettiklerini söyledi.

Demokrasiyi, özgürlükleri, hakları ve bunlarla birlikte gelen ekonomik sosyal, siyasi imkanları sadece bir kesime mahsus kılmadıklarını vurgulayan Erdoğan, ''Yıllardır benim Kürt kardeşlerimin adını bunlar istismar ediyorlar. Bizim ülkemizdeki diğer kesimler gibi Kürt kardeşlerimizle de hiçbir meselemiz, ayrımız gayrımız yok. Biz biriz, beraberiz'' diye konuştu.

Demokrasiyi ve özgürlükleri herkes için tüm vatandaşlar için istediklerini yineleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bütün bu adımları atarken terör örgütü dağa çıkardıklarını, ölüme gönderdikleri yetmiyormuş gibi şimdi de cezaevlerinde olanları ölüme zorluyorlar. Açlık greviyle ilgili Adalet Bakanlığımız bütün takibi yapıyor. Ben, burada bir şeyi açıkca söylemek zorundayım. Bir taraftan sizler açlık grevini göndereceksiniz, zorlayacaksınız öbür taraftan kuzu kebap maşallah onu da götürceksiniz. Ondan sonra diyeceksiniz 'bu 2 ay önceydi', şu anda da aynısınız, restoranlarda, şuralarda, buralarda aynı şekilde yola devam ediyorsunuz. Açlık grevinde olanlarla ilgili de biz hep raporlar alıyoruz, bunları istismara yönelmek tehlikeli olandır.

Gerçekleri benim milletimin bilmesi gerekmez mi  Şu anda ölüm orucu tutan yok ama bugün hala bazı köşe yazarları bakıyorsunuz, '2 tane ölüm orucu tutan var' diyor. Yok. Niye yalan söylüyorsun, köşelerinde bu yalanı yazıyorsun  Zaten sıkıntı medyadaki bu çift yüzlü davrananlarda. Bunlar dağla müşterek hareket ediyorlar. 'Başbakan da çok gerilimden yana, çok sert', evet biz yumuşak başlıyız ama ne koyun ne kuzu değiliz. Biz, hakkı söyleme noktasında gereği neyse onu da yaparız. Yeri geldiğinde bora oluruz, yeri geldiğinde eser fırtına oluruz. Niye  Çünkü, hakkı kimsenin gölgelemeye yetkisi yok. Burada böyle bir yetki kullanımı var.''


-''Bize şantaja dönüştürmeyin''-


Başbakan Erdoğan, cezaevlerinde açlık grevinin 900 küsur kişiyle başladığını, şu an bu sayının 600'lere kadar düştüğünü anlatarak, eylemin kontrol altında olduğunu, bütün cezaevlerinde sağlık mensuplarının gerekli müdahaleyi yaptığını, yapmaya da hazır beklediğini söyledi.

Açlık grevini körükleyenlere ve yapanlara çağrıda bulunan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Gerçekten samimi olarak böyle bir şeyin içerisinde bulunanlar varsa, siz açlık grevini bize şantaja dönüştürmeyin. Çünkü biz, sizin söylemenizle, bu tür eylemi yapmanızla terörist başını oradan çıkartıp evine göndermeyiz. Yok böyle birşey. Bu ülkede onbinlerce insanın ölümüne vesile olan bir terörist başına idam verilmiştir ama bu ülke, malesef birilerinin bazı malum yerlerin baskılarıyla idamı kaldırmıştır. İdamı kaldırılmak suretiyle şu anda İmralı da yatmaktadır.

İlginç olan şey şu; bakın şu anda birçok insanımız kamuoyu araştırmalarında 'idam yeniden gelsin' diyor. Bunu biliyor musunuz  Birçok insan şu anda bunu istiyor. Niye  Çünkü öldürülenin yakınlarıdır canı yanan, diğerinin canı yanmıyor. Diğeri gidip kebap partilerinde gününü gün ediyor. Devletin bu tür öldürülen insanları, onların yakınlarını, aslında tasarruf hakkını biz kullanamayız ama yıllardır bu konuda devlet af yetkisi kullanmıştı. Devletin böyle bir hakkı olamaz ki devlet kendine ait konularda böyle bir haksızlık varsa burada af yetkisini kullanabilir ama kalkıp da bir insan öldürülecek, onun ailesine ait olan yetkiyi devlet kullanacak böyle bir yanlış olabilir mi  Malesef bunları ülkede yıllarca yaşadık, temenni ederim ki bunlarda zaman içerisinde taşlar yerine oturuyor, bunlar da yerine oturacaktır.''

 

-''Hiç kimsenin durup dururken ölümüne seyirci kalmadık, kalmayız''-


Erdoğan, Türkiye'nin her meselesinin çözümünün daha güçlü demokrasiden, daha fazla özgürlükten ve daha güçlü ekonomiden geçtiğine inancını dile getirerek, ''Teröre tevessül edenlerin, ölümler üzerinde hesap yapanların çözüm diye bir derdi yoktur'' dedi.

Terörist başının yasal hakları neyse o çerçevede işlemler yapılabileceğini söyleyen Erdoğan, ''Terörist başıyla açık net söylüyorum ailesi ve yakınları görüşmek istediği sürece görüşmeye devam edebilirler, herhangi bir engel yoktur ama avukatlar noktasında onu bir kenara koyun'' diye konuştu.

''Biz, terörist başının yakınlarını sürekli olarak gönderebiliriz, hiçbir mani yok'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Bunu da istismar ediyor, bizden kaynaklanan bir şey yok. Kendisi istemiyor veya yakınları gitmiyor. Ne zaman isterlerse biz göndeririz. Bizim açımızdan hiçbir mani yok'' ifadesini kullandı.

Cezaevindeki her mahkum gibi açlık grevine gidenlerin de canının devlete ait olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Biz, bu konudaki hassasiyetimizi koruyoruz, korumaya da devam edeceğiz. Biz, hiç kimsenin durup dururken ölümüne seyirci kalmadık, kalmayız. TBMM İnsan Hakları Komisyonumuz gerekli adımları attı ama teröre tevessül edenler, ölümler üzerinden hesap yapanların çözüm diye bir derdi yoktur. Biz, herhangi bir tuzağa da bu konuda düşemeyiz'' değerlendirmelerinde bulundu. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler