YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Terör örgütüne katılım arttı"
"Terör örgütüne katılım arttı"
23 Temmuz 2013 13:48
Siirt Valisi Ahmet Aydın, son zamanlarda bölgeden terör örgütüne katılımda bir artış görüldüğünü söyledi.

Vali Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir süre önce Pervari'den iki gencin dağa çıkarıldığını ifade ederek, örgütün gençlerin ailelerine  "Üç gün dağda kalsınlar istemezlerse geri göndeririz" denildiğini ancak gençlerin geri dönmediğini söyledi.

Örgütün sınır dışına çıkma oranının yüzde 20-25 civarında olduğunu belirten Vali Aydın, şunları söyledi:

"Telsiz konuşmalarını dinliyoruz. Son zamanlarda bölgede artan bir katılım var. Çok ciddi bir artış var. Resmi rakamlara göre son 6 ayda 35-40, resmi olmayan rakamlara göre ise Siirt’ten giden 100 civarında genç var.

Nereye gittikleri belli değil. Nereye gittiği belirsiz. İstanbul’da mı? Örgütte mi? Böyle bir sıkıntı var. Çözüm süreci ile beraber kimi 2 bin diyor kimi de 2 bin 500. Geçen yıla göre fazla bir artış var. Eylül gibi bırakacağız diyorlar. Bazen konuşmalarında son diyorlar. Ne kadar güveniriz?''

Samimiyse bu çocukları niye kabul ediyor?

Terör örgütü mensuplarının sınır dışına çekilmesine değinen Aydın, ''Ben şuna inanıyorum. Hakikaten karşı taraf, örgüt samimiyse barış sağlanacaksa çözüm süreciyse bu çocukları niye kabul edeliyor. Akılda o soru işareti var. İkincisi halen niye bu kadar bekleniyor?

Nisan, mayıstan beri bekliyoruz. Haziranda bitecekti. Şimdi eylül diyorlar. Haziran nerede eylül nerede. Eylülü bekleyeceğiz. Hayırlısı.

Zor bir süreç. Böyle yapsan bir türlü, şöyle yapsan bir türlü. Ama biz hala iyi niyetimizi koruyoruz. Çünkü artık millet bıkmış" diye konuştu.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler