YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terbiyem el vermediği için...
Meclis Genel Kurulunda, MHP'nin grup önerisinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.
Terbiyem el vermediği için...
17 Kasım 2011 / 20:03 Güncelleme: 17 Kasım 2011 / 20:19

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ''KCK, bir taraftan yargısını kuran, bir taraftan kendi üyelerini dahi hunharca katleden, bunu da güvenlik görevlilerinin üzerine yıkan adi bir cinayet şebekesidir'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin, narenciye üreticilerinin piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarından korunması ve narenciye ithalatında Türkiye'nin potansiyelinin değerlendirilmesiyle ilgili sorunların tespiti, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla verilen Meclis araştırma önergesinin bugün görüşülmesi istemini içeren grup önerisi ele alındı.

MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, öneri üzerinde söz alarak, narenciye üreticilerine desteklerin hasat mevsimi başlamadan nakit olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Önerinin aleyhinde söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ''Aslında bin lehte istemiştim ama böyle olunca da böylesine yerinde bir önerinin aleyhinde buraya çıkıp ne söylenecek merak ediyorum'' dedi.

 Partisinin doğru bulduğu her öneriye destek verdiğini belirten Sakık, ''Bu ülkenin İçişleri Bakanı Allah adına bu ülkeye zulmediyor ama geçen günkü gensoruya sırf bizden geldiği için destek vermediniz. Bizimle yan yana görünmekten bu kadar korkmanın anlamı yoktur. BDP, 'günde 3 kez dişler fırçalansın' dediğinde yok mu diyeceksiniz  Ülkenin selameti için Başbakan'a, AKP'ye çağrımızdır; derhal bu bakanı görevden alın, istifa etmesi gerekir'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ''sataşma'' olduğu gerekçesiyle söz alarak, ''BDP milletvekillerinin şunu iyi bilmesi gerekiyor; İçişleri Bakanı, çıktı KCK'nın ne olduğunu anlattı. KCK, bir taraftan yargısını kuran, bir taraftan kendi üyelerini dahi hunharca katleden bunu da güvenlik görevlilerinin üzerine yıkan adi bir cinayet şebekesidir'' dedi.

BDP milletvekillerinin kendi özgür iradelerini kullanamadıklarını savunan Elitaş, ''Ya Kandil'den ya İmralı'dan talimat alıyorsunuz'' ifadesini kullandı.

Elitaş, bu arada, sözlerine itiraz eden CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'ya, BDP sıralarını işaret ederek, ''sen şu sıralara geç istersen'' şeklinde tepki gösterdi. Elitaş, ''Bu nasıl parti  Herkes konuşuyor. Genel başkanları başka, milletvekilleri başka söylüyor. Tabelanıza da 'Bağımsız CHP' yazsınlar'' diye konuştu.


-Hasip Kaplan'ın konuşması-


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, ''Kandil'den, İmralı'dan talimat almadan hareket etmiyorsunuz'' sözleri üzerine kürsüye çıkan BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ''KCK konusunda bir tek mahkeme kararı olmamasına rağmen İçişleri Bakanı çıkıyor burada yargısız infaz yapıyor. Biz Kandil'den değil parti tüzük programlarımızdan, sandıklardan seçilerek geldik. Biz dükkandan almadık milletvekili belgesini'' diye konuştu. Kaplan, ''okyanus ötesinden talimat alanların kendilerine 'siz Kandilden talimat alıyorsunuz' diyemeyeceğini'' söyledi.

Kaplan, konuşması sırasında, ''kendisine laf attığını'' iddia ettiği AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'e de ''Sen sus, bu sataşma başkanı, başka işi yok. Buraya gelen her hatibe laf yetiştiriyor'' diye tepki gösterdi.

CHP'li Erdoğdu, ''sataşma'' olduğu gerekçesiyle kürsüye gelerek, Elitaş'a hitaben, ''Nerede oturacağımı sizden öğrenecek değilim. Hakaret ettiğiniz siyasi parti ile Oslo'da yaptığınız görüşmeleri söylemek zorundayız. Habur'dakileri biz mi yaptık  Dengeli olun. Zikzaklarla ülke yönetilmez'' dedi.

Bu sözler üzerine tekrar kürsüye gelen Elitaş da ''Sayın milletvekilinin orada oturmasından mutluyum, iyi ki bizim sıralarımızda oturmuyor. Şunu iyi bilin, hiç kimseden talimat almayız Yüce Türk milletinden başka'' şeklinde konuştu.

BDP'li Sakık da tekrar kürsüye gelerek, milletvekillerinin konuşmasının engellenemeyeceğini söyledi. Sakık, ''Siz ne kadar meşruysanız KCK tutukluları da o kadar meşrudur. Halk seçtiği milletvekillerini parlamentoda görmek istiyor,  siz 'hayır' diyorsunuz. Ülkeyi polis devletine dönüştürünüz. Sizin yüreğiniz anayasa değişikliği yapmaya yetmez'' ifadesini kullandı.


-''Terbiyem el vermediği için...''-


AK Parti'li Metiner de ''sataşma'' gerekçesiyle söz alarak, Kaplan'ın sözlerinin terbiye ile bağdaşmayacağını belirterek, ''Siyaset akademisinden bir suikastçı çıkıyor Metiner için. Siyaset akademisi terör eğitimine dönüştürülmüşse bunun hesabını sizin vermeniz gerekir'' açıklamasında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de söz alarak, AK Parti'nin seçimlerde en fazla oyu aldığını, buna saygı duyduklarını söyledi. Bir hikaye anlatmak istediğini belirten İnce, şöyle devam etti:

''Çınar ağacının dibine su kabağı tohumu düşmüş. Sonra yağmur mevsimi başlayınca su kabağı hızla büyümüş, çınarın boyuna yetişmiş, 'ben şurada bir iki ayda geldim, seni geçtim' demiş. Çınar da buna kıs kıs gülmüş; 'yakında sonbahar geliyor hele bir kırağılar düşmeye başlasın seni göreceğim' demiş. Kış gelince su kabağı serilmiş yere, çınar dimdik ayakta. Burada 300 milletvekiliyle Anavatan vardı. Öyle bir parti kalmadı. Siz de kalmayacaksınız ama bu koca çınar burada olacak. Seçimin galibi övünmekle haklıdır. Kutluyoruz. Koca çınar da dimdik ayaktadır. Su kabağı kışı görünce başını yere eğecektir.''

Önerinin lehinde söz alan CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, AK Parti'li Metiner'in bulunduğu yeri işaret ederek, ''Allah kimseyi onun yerine düşürmesin. Kendi genel başkanına 'birikimsiz', 'çapsız' diyen birisi, konuşmaları teybe düşünce gerdan kırarak, şark dansözlüğü yaparak etrafında dolaşmaya başladı. İnsanda biraz utanma olur. Ben olsam şu direğin arkasında otururum'' ifadesini kullandı.

Bu sözler üzerine ayağa kalkarak, ''Terbiyesizlik yapıyor'' diye bağıran Elitaş'a Özgümüş, ''Terbiyeyi sizden öğrenmeyeceğim'' diye yanıt verdi.

Genel Kurula girerek, söz isteyen Metiner, ''(Allah kimseyi onun yerine koymasın) diyor. Benim yerime geçebilmesi için başkaca hasletlerinin olması gerekiyor. 'Şark dansözlüğü', 'takla atmak' gibi sözler terbiyeden yoksun. Sözlerinizin hepsini fazlasıyla size iade edebilirim ama terbiyem el vermediği için bunu yapmayacağım'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, grup önerisi reddedildi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, Kocaeli'nin Derince ilçesindeki tehlikeli atıkların araştırılmasına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de kabul edilmedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler