YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tepkimizi toplum olarak koyarız
Tepkimizi toplum olarak koyarız
16 Ocak 2015 16:06
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Yıldız'ın "evlenmeyle" ilgili sözleri hakkında, "Böyle bir anlayışı kim sahipleniyorsa ona tepkimizi toplum olarak koyarız" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlık tarafından düzenlenen "Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı" için geldiği Antalya'da, Cuma namazını Serik ilçesindeki Merkez Camisi'nde kıldı. Daha sonra esnafla sohbet eden Müezzinoğlu, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık'ı da ziyaret etti.

Sağlık Bakanlığı olarak yerel yönetimleri her zaman önemli paydaşları olarak gördüklerini dile getiren Müezzinoğlu, genci, çocuğu, kadını, sağlıklı çevresi, yeşil alanları, suyuyla vatandaşın 24 saatine yön veren, sağlıklı yaşamına zemin hazırlayan en önemli dinamiklerin başında yerel yönetimlerin geldiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığının bir metre bisiklet yolu yapan her belediyeye bir bisiklet projesi bulunduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, "Serik Belediyesi 10 kilometre bisiklet yolu yaparsa 10 bin bisiklet veririz. İstiyoruz ki gençler, çocuklar, aileler sağlıklı yaşam kültürünü merkezlerine alsın. Bir birey ne kadar sağlığına değer veriyorsa kendisine değer vermiş olur. Sevdiklerine değer vermiş olur. O bilinci inşallah daha yaygın hale getireceğiz" diye konuştu.

"Tükürüğünde boğsun" açıklaması

Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin Sosyal Doku Vakfı Başkanı Yıldız'ın "6 yaşındaki çocukların evlenebileceği" yönündeki görüşüne, "Toplum tükürüğünde boğsun" şeklinde açıklama yapmasının yansımalarının sorulması üzerine, 6 yaşındaki bir çocuğun evlenmesini teşvik eden bir anlayışı kimsenin tasvip edemeyeceğini vurguladı.

Dün kendisine soru yöneltildiğinde açıklamayı kimin yaptığına ilişkin herhangi bir fikri olmadığını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"İnsani değerleri olan, inanç değerleri olan, anne baba değerleri ve duygusu olan hiç kimse bunu tasvip etmez, tepkisini koyar. Bu tepki, bir tükrük kelimesi, yani bir tavırdır. 6 yaşında, 8 yaşında bir çocuğun evlenmesini teşvik etme anlayışı... Dolayısıyla benim bu anlayışa karşı söylediğim bir cümle. Herhangi bir şahsı, herhangi bir muhatabı, kim olduğunu da zaten o soruyu aldığımda bilmediğim bir şey. Böyle bir anlayışı kim sahipleniyorsa ona tepkimizi toplum olarak koyarız. Akil bali olmayan, reşit olmayan bir evlilik teşviki farklı felaketlere sebep olur."

Yaşar Kemal'in sağlık durumu

Müezzinoğlu, önceki gün akciğer enfeksiyonu ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedaviye alınan Yaşar Kemal'in sağlık durumu hakkında da bilgi verdi.

Yaşar Kemal'in hastaneye geldiği güne göre akciğerdeki enfeksiyon ve genel durumu açısından biraz daha iyi olduğunu anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yaşar Kemal'in gerek yaşı, gerekse sağlık problemleri nedeniyle çok yönlü sağlık sorunları var. Yoğun bakım koşulları her zaman risk taşır. Şu anda akciğer enfeksiyonu açısından tedavisinin iyi gittiğine sevinirken, bir iki saat sonra farklı bir sorunun  olmayacağı anlamına gelmez. İyi bir ekip var, dinamik bir hoca ekibiyle ÇAPA Tıp Fakültesi yoğun bakımında takibi ve tedavisi yapılıyor. Arzumuz bir an önce sağlığına kavuşması ve yine üretkenliğine devam edebilmesidir. Acil şifalar diliyorum."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler