YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tepki, Musevilere tepkiye dönüşmemeli"
"Tepki, Musevilere tepkiye dönüşmemeli"
24 Temmuz 2014 23:16
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Gazze'ye düzenlediği saldırı sebebiyle İsrail'e duyulan tepkinin Musevilere tepkiye dönüşmemesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Gazze'ye düzenlediği saldırı sebebiyle İsrail'e duyulan tepkinin Musevilere tepkiye dönüşmemesi gerektiğine işaret ederek, "Türkçemizin güzel yazarlarından, Türkiye'yi iliklerine kadar sevdiğini her zaman ifade eden Mario Levi'ye karşı bir kışkırtmayı tetikleyen bazı marjinal grupları da kınıyorum. Şunu da biliyorum ki; bu yapılanı Türk halkı da kabullenmiyor ve buna tepki gösteriyor" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, bakanlık tarafından Bilkent Otel'de düzenlenen geleneksel iftar programında yaptığı konuşmada, programın Türkiye'nin stratejik ve vazgeçilmez hedefi olan AB üyelik sürecine inanan, buna ilaveten Türkiye'nin üyeliğini de AB için stratejik hedef olarak gören dostların, inanç ve çabalarını birleştirdiği samimi bir platform olarak gördüklerini ifade etti.

"Bu gönül birlikteliği bizim topraklarımızın da mayasında vardır" diyen Çavuşoğlu, "Bizim medeniyetimiz farklılıkların zenginliği ve ahengi içerisinde yüzyıllar boyu farklı inançların barış ve huzur içinde birbirlerinin özgürlüğüne kastetmeden yaşadığı bir iklim üzerinde yükselmiştir" şeklinde konuştu.

"Biz birlikte Türkiye'yiz" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, programdaki manzaranın da bu gerçeği ifade ettiğini dile getirdi.

Bu yılki ramazanın Gazze'de devam eden vahşet nedeniyle buruk geçtiğini belirten Çavuşoğlu, "Biz kavga değil vatanımızda ve bölgemizde huzur istiyoruz. Mustafa Kemal'in de söylediği gibi 'yurtta sulh, cihanda sulh' istiyoruz. Biz inanıyoruz ki yanlış hesap mutlaka ama mutlaka döner. Yanlış hesap Bağdat'tan, Brüksel'den, Gazze'den de döner. Unutmayalım ki hepimiz güvende değilsek, hiçbirimiz güvende değiliz" diye konuştu.

Bir devletin yaptığından asla o devletin vatandaşlarının sorumlu tutulmaması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bir devlete olan tepkinin o devletin vatandaşlarına tepkiye dönüşmemesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Biz biliyoruz ki Türkiye'de yüzyıllar boyu huzurla yaşayan Türkiye'nin zor döneminde imdadına yetişerek kapılarını açtığı Musevi vatandaşlarımız, İsrail devletinin yaptığı bu zulme en sert şekilde tepki gösteriyor, bundan rahatsızlık duyuyor. Ben de bu çerçevede Türkçemizin güzel yazarlarından, Türkiye'yi iliklerine kadar sevdiğini her zaman ifade eden Mario Levi'ye karşı bir kışkırtmayı tetikleyen bazı marjinal grupları da kınıyorum. Şunu da biliyorum ki; bu yapılanı Türk halkı da kabullenmiyor ve buna tepki gösteriyor."

Filistin'de yaşanan zulüm ve zulüm karşısında gösterilen duyarsızlığın Türkiye'nin AB için önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, dünya barışı için Türkiye'nin AB üyeliğinin çok değerli ve pozitif etkileri olacağının anlaşıldığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, "Dünyanın bir kaos atmosferine sürüklenip bir takım değerleri unutmaya başladığı dönemde Türkiye'nin AB uyum sürecinde gerçekleştirdiği reformların ve ileri demokrasi hedeflerine bağlılığının kıymeti daha da iyi anlaşılmıştır" diye konuştu.

"Türkiye'nin müzakere sürecini geciktirmenin kimseye bir faydası olmadığı artık anlaşılmıştır" diyen Çavuşoğlu, herkes için en iyi seçeneğin Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki müzakere sürecini ilerletmek olduğunu ifade etti.

İftar programına CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal'ın yanı sıra, TBMM Dışişleri Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyesi milletvekilleri, TBMM Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu üyesi milletvekilleri, AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri, kamu kurum ve kuruluşları AB Daimi temas noktaları, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri, diplomasi muhabirleri, farklı inanç grubu temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve Türk Akreditasyon Kurumu çalışanları katıldı.

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler