YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temasların yararını tarih gösterecek
Temasların yararını tarih gösterecek
Temasların yararını tarih gösterecek
09 Kasım 2007 / 10:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İtalya gezisini tamamlayarak yurda döndü. Erdoğan, Esenboğa havalimanında yaptığı açıklamada, ABD ziyaretinin terör ve Ermeni iddiaları konularında faydalı olduğunu, bunun da önümüzdeki süreçte görüleceğini söyledi.


Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush'la yaptığı görüşmede, Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan PKK terörüne ve bu örgütün o bölgedeki mevcudiyetine son verilmesi başta olmak üzere, gündemlerindeki öncelikli konularda kapsamlı ve yararlı görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.


SÜREKLİ İSTİHBARAT PAYLAŞIMI OLACAK

Erdoğan, Bush'la görüşmesinde, PKK'nın Türkiye, Irak ve ABD'nin ortak düşmanı ilan edilmesinin altını çizdi ve teröre karşı ortak mücadelede gerek sesli, gerek görüntülü istihbarat paylaşımının sürekli ve yaygın şekilde uygulanmasının kararlaştırıldığını ifade etti.


GÖRÜŞMENİN FAYDASI İLERİKİ GÜNLERDE GÖRÜLECEK

1915 olayları hakkında ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan karar tasarısını ele aldıklarını ve Bush'a bu konudaki Türkiye'nin hassasiyetlerini doğrudan ilettiğini belirterek, ziyaretimiz, hassasiyetlerimizin daha iyi anlaşılabilmesi açısından, hem zaman, hem de içerik itibariyle yararlı olmuştur diye konuştu. Erdoğan-Bush görüşmesine ilişkin siyasi spekülasyonlar yapılmasına tepki gösteren başbakan Erdoğan, görüşmemizin ne kadar faydalı olduğu önümüzdeki süreçte görülecektir dedi.


İtalya'daki temaslarını da değerlendiren Erdoğan, bu yıldan itibaren İtalya Başbakanı ile yılda bir kez, Türkiye'de ve İtalya'da bir araya gelme konusunda zirve yapılması kararına vardıklarını açıkladı.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler