YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telefonumun yıllardır dinlendiğini biliyorum
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, avukatlığa başladığı günden bu yana dinlendiğini, bu nedenle mümkün olduğu kadar telefonda konuşmamaya çalıştığını söyledi.
Telefonumun yıllardır dinlendiğini biliyorum
22 Şubat 2013 / 14:10 Güncelleme: 22 Şubat 2013 / 14:13

 

Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, üyesi olduğu Haberleşme Özgürlüğüne ve Özel Hayatın Gizliliğine Yönelik İhlallerin Tespiti ve Önlenmesine İlişkin Tedbirlerin Belirlenmesi amacıyla kurulan komisyonun çalışmalarına başladığın anımsattı.
 
Komisyon Başkanlık Divanı'nın, 20-21 Şubat tarihlerindeki toplantılarda ''kapalı oturum'' kararı aldığını belirten Kaplan, İçtüzük'te bunun dayanağı olmadığını söyledi. Kaplan, ''BDP olarak bütün halkımızın muzdarip olduğu bu konunun şeffaf olarak, basın emekçilerinin de takip edebildiği bir şekilde görülmesini istedik. Bu konuda muhalefet şerhimizi koyduk'' dedi.
 
Komisyonda, TİB, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nı dinlediklerini ifade eden Kaplan, mahkemenin, savcıların kararı olmaksızın direk valilerin, jandarmada komutanın, poliste de amirin emrinin dinleme için yeterli olduğunu iddia etti. Kaplan, ''Hiç bir hukuk devletinde kolluk karar vermez. Savcılar masa başı memuru değil. Savcılar by-pass, dinlemenin yüzde 95'inden savcıların haberi yok. Önlerine sadece dosya geliyor. Yargının da burada kendisini sorgulaması lazım'' dedi.
 
 Toplantının ardından Kaplan, gazetecilerin, ''komisyonun dün yapılan toplantısında telefonla dinleme cihazı pazarlığı yaptığınız doğru mu '' sorusu üzerine, bunun doğru olduğunu ifade etti.
 
''Komisyonda ne oldu '' sorusuna ise Kaplan, ''Şaşkınlık. Sanki hiç bilmiyorlarmış, Türkiye'de bunlar olmuyormuş gibi bir şaşkınlık. Tabii bu şaşkınlıkta, bizi şaşırttı'' diye konuştu.
 
Kaplan, toplantıda, komisyonun sadece resmi kamu görevlilerini değil, dinleme cihazlarını satanları da dinlemesi gerektiğini söylediğini bildirdi.
 
''Dinlendiğinizi düşünüyor musunuz '' sorusuna Kaplan, ''Avukatlığa başladığım günden bu yana dinlendiğimi biliyorum'' yanıtını verdi.
 
Kaplan, ''Bir önlem aldınız mı '' sorusuna ise, ''Hayır almıyorum. Onun için sizlerle bile çok az konuştuğumu fark etmişsinizdir. Mümkün olduğu kadar telefonda konuşmamaya çalışıyorum'' karşılığını verdi.
 
Kaplan, hükümetin izin vermesi halinde bu sorunu 3 günde düzelteceğini iddia ederek, ''Bunların piyasada leblebi, çekirdek gibi satışını bir düzene koyarım. Öyle örgüt üyesi, çete üyesi, darbeci, bilmem kim herkes böyle rahatça alıp kullanmayacak. Resmi makamları zapturapt altına alırım'' ifadelerini kullandı.
 
 
İmralı'ya gidecek heyet
 
 
Kaplan, İmralı'ya heyetin Cumartesi gideceğinin belirtilmesi üzerine, ''Öncelikle her arkadaşımız parti temsilde yetkilidir. Tabiri caizse feleğin çemberinden geçerek gelmiş bir partiyiz. O açıdan hiçbir arkadaşımız konusunda, hiçbirimizde bir tereddüt yok'' dedi.
 
İmralı'ya gidecek heyetle ilgili bir isim krizi yaşandığının hatırlatılmasına karşılık Kaplan, bu sorunun kişiler boyutunda ele almanın son derece yanlış olduğuna işaret etti. Kaplan, ''Görüşmeler muhatabını bulmuştur. Ondan ötesi önemli değil. Bizim de başından beri söylediğimiz çözümün adresi orasıydı'' diye konuştu.
 
 
AA
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler