YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Telefon geldi" iddiası
"Telefon geldi" iddiası
"Telefon geldi" iddiası
26 Nisan 2008 / 13:35 Güncelleme: 26 Nisan 2008 / 00:00

26 Nisan 2008 13:13Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'teki oylamaya katılmayan Erkan Mumcu ile ilgili flaş iddia. Bakın Mumcu ve Ağar neden oylamaya katılmamış..."Askerin zorunlu ikamet için götüreceği yer ve isimler belli"


Sabah Gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya 27 Nisan e-muhtırasının 1'nci yıldönümünde Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu ile ilgili şok iddialar ortaya attı.


Bir ANAP'lının 22 Temmuz'da Meclis dışı kaldıktan sonra Genel Başkan Erkan Mumcu'ya "Biz neden oylamaya katılıp, Gül'ü seçtirmeyip bugünlere geldik? Bak, Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret ediyor." sorusunu yönelttiğini yazan Sarıkaya, Erkan Mumcu'nun bu soruya çok tartışılacak bir cevap verdiğini öne sürdü.


Erkan Mumcu, ANAP'lı eski milletvekiline sakin bir ses tonuyla şu yanıtı verdi: "Eğer Meclis'e girsek ve Çankaya seçilse askerin zorunlu ikamet için götüreceği yer de, götüreceği isimler de belliydi. Gidecek kişilerin arasında senle ben de vardık."


Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan gerginlik ile ilgili bu iddialar yeni bir tartışma başlatacak gibi görünüyor.


MUMCU "KARARI VİCDANIM İLE VERDİM" DEMİŞTİ


Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda verdiği kararı vicdanı ile verdiğini söyleyen Mumcu, "O gün vicdanım bana ne söylüyorsa bugün de aynısını söylüyor" dedi.


"Kararımı açıklarken , 'iki iyiden birini veya iyi- kötü arasında bir tercih yapmayacağız. İki kötüden birini seçmeye mecbur kalacağız' demiştim" diyen Mumcu, "O gün aslolanın seçimi halkın yapması olduğunu, ülkenin bu kutuplaşmaya getirilmemiş olması gerektiğini ifade ettim. Dolayısı ile bir taraftan 367 tartışmalarına ülkenin sürüklenmesi, demokrasi adına bizi üzen bir şeydi. Diğer taraftan halka söz verildiği halde ve gerçek demokrasinin ancak ve ancak cumhurbaşkanının halkın seçmesi ile mümkün olacağı durumda iktidar bundan kaçıyordu. Dolayısı ile o gün vicdanım ile verdiğim karardan müsterihim" diye konuştu.


Başkalarının aklı ile konuşan ve davranan bir insan olmadığını belirten Mumcu, "Ben kendi aklı ve vicdanı ile yaşayan bir insanım. Böyle yaşadığım için de vicdanımla müsterihim." ifadesini kullandı.


"TELEFON GELDİ" İDDİASI


Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e girilmediği için Anavatan MKYK üyeliğinden istifa eden Hüseyin Kocabıyık'tan şok açıklamalar.. Ağar ve Mumcu'ya gelen telefonun sırrı:


Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e girmediği için Anavatan Partisi'nin Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Hüseyin Kocabıyık'tan tarihi açıklamalar geldi. İşte Ağar ve Mumcu'yu korkutan telefonun esrarı...


Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e girmediği için partisinin Merkez


Hüseyin Kocabıyık, 25 Nisan tarihinde Anavatan Partisi Genel Merkezi'nde gerçekleşen MKYK toplantısında Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'ya bazı telefonların gelmesinin ardından Meclis'e girme fikrinden vazgeçtiğini açıkladı.


Hüseyin Kocabıyık, “Söz konusu toplantıda, Sayın Erkan Mumcu Meclis'e girme eğilimindeydi. Erkan Mumcu, '367'yi Anayasa Mahkemesi gerek görürlerse, bunun arkasından ekonomik kriz bile gelir. Türkiye çok krizli döneme girebilir' dedi. Ama ne olduysa saat 16.45-17.30 arasında bir şey oldu. Telefonlar geldi, gitti. Sayın Genel Başkan çıktı, girdi, çıktı, girdi. Ben bir şeyler olduğunu anladım sonra içeriye girdi kendisi, 'Erdoğan Teziç'e suikast olmuş, bundan sonra artık her şey değişti, her şeyi yeni baştan düşünmek gerekir' dedi. Ben tabii o an bir şey anlamadım” dedi.


“KAFAM KARIŞIK VE BUNALDIM”


Erkan Mumcu'ya “Sayın Genel Başkanım; siyasetçiler olarak, milli iradenin yegâne temsilcisi olan Meclis'in görev ve yetkilerini alıp bir başka kuruma devredemezsiniz. Bu size milletin emanetidir. Eğer Meclis'e girmezseniz, kusura bakmayın ben sizinle siyaset yapamam” dediğini anlatan Hüseyin Kocabıyık, “Erkan Mumcu, bana 'Kafam çok karışık, düşüneceğim. Evde yalnız başıma kalacağım ve düşüneceğim. Kafam karışık ve bunaldım' dedi” şeklinde konuştu.


ÜMMET KANDOĞAN İDDİALARA DESTEK VERDİ


DYP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan da, Hüseyin Kocabıyık'ın iddialarını doğrulayan açıklamalarda bulundu:


“25 Nisan'da 18.50'ye kadar Sayın Genel Başkan Mehmet Ağar'la beraberdim. Daha sonra Genel Başkan'ın yanından ayrıldım. Eve geldim, 15 dakika sonra 19.05'te beni aradı. 'Ümmet Bey, basın toplantısı yapacağız' dedi; kendisine 'Nereden çıktı basın toplantısı? Biraz önce beraberdik!” dedim. Mehmet Ağar, 'Erkan Bey beni telefonla aradı. Birlikte bir basın toplantısı yapacağız' dedi. Konunun ne olduğunu sordum, 'Erken seçim ile ilgili çağrıda bulunacağız' dedi. 'Bu saatte nereden çıktı 19.30'da basın toplantısı. Uygun saat değil. Erken seçim nereden çıktı?' dedim. Mehmet Ağar, '19.30'da Meclis'te buluşalım ve Meclis'te Erkan Bey'le basın toplantısı yapacağız” dedi.


Erkan Bey'e ne söylendiyse, Erkan Bey de düşüncelerini Genel Başkanımız Mehmet Ağar ile paylaştılar. Onun üzerine bir basın toplantısı yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Hüseyin Kocabıyık'ın iddiaları çok önemli. Erkan Mumcu'nun bir açıklama yapması gerekir. Erkan Mumcu, söz konusu telefonlardan sonra Ağar'ı arayıp diretip basın toplantısı yaptıklarına göre, demek ki ortada ciddi gelişmeler var. Sayın Erkan Mumcu, saat 16.45-17.30'da yaptığı telefon görüşmelerini kamuoyuyla paylaşmaları gerekir. Açıklasınlar. Hüseyin Kocabıyık'ın iddiaları çok enterasan...” (Sabah)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler