YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teklifle ilgili CHP'nin yapacağı başvuru dikkate a
Teklifle ilgili CHP'nin yapacağı başvuru dikkate a
Teklifle ilgili CHP'nin yapacağı başvuru dikkate a
20 Şubat 2008 / 17:09 Güncelleme: 20 Şubat 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi'nin, başörtüsü  serbestisine ilişkin  “TBMM'nin yetkisini aşan, örneğin laikliğe aykırı bir değişikliğin 'yok hükmünde' sayılabileceği” mesajı vermesi siyasette geniş yankı buldu.


Başörtüsü teklifi konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği karar beklenirken, teklifle ilgili CHP'nin yapacağı başvuru dikkate alındığında son sözü Anayasa Mahkemesi söyleyecek. Anayasa Mahkemesi'nden gelen “laikliğe aykırı bir değişikliğin 'yok hükmünde' sayılacağı” mesajı ise siyasette geniş yankı buldu. Kararla ilgili tepkiler ise şöyle:

“YORUMDAN BİR BAŞKA HÜKÜM ÇIKARILMAMALI”


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Anayasa mahkemesinin kararları kesindir. Yorumlanmamalıdır. Yorumdan bir başka hüküm çıkarmak doğru değildir. Anayasanın amir hükmü, mahkemenin anayasa değişikliklerinde şekil şartı ile inceleme yapacağıdır.


“ANAYASANIN GÜVENCESİ ANAYASA MAHKEMESİ'DİR”


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu: Anayasa Mahkemesinin verdiği karar, cumhuriyetin değerlerine aykırı tüm düzenlemelere yüksek mahkemenin bakacağını açıkça ifade ediyor. Zaten bir Anayasa Mahkemesinden beklenen de budur. Anayasanın en büyük güvencesi, Anayasa Mahkemesidir


“ŞAŞIRMADIK”


CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Atilla Kart: TBMM Anayasa'nın ilk 3 maddesini zaafa uğratacak, ihlal edebilecek nitelikte bir düzenleme yapamaz. Bu noktada TBMM'nin bir yetkisi yoktur. Bu yönde yapacağı çalışmalar Anayasal bir yetkiye dayanmadığı için yok hükmünde olması gerekir. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçesine şaşırmadık. Türbanla ilgili yapılan işlem hukuksuz ve anayasal dayanağı olmayan bir işlemdir.


“HENÜZ BAŞVURU YAPILMADAN KIYASLAMA DOĞRU DEĞİL”


DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: Hiçbir mahkeme kendisine başvuru yapılmadan ihsas-ı rey teşkil edecek açıklama yapamaz. Anayasa Mahkemesine henüz başvuru yapılmadı. Şimdiden kıyaslamak doğru değil.AKTİF HABER

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler