YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekin'in vaat ettiği Türkiye
CHP'nin iki numaralı ismi Gürsel Tekin seçim çalışmaları kapsamında Sakarya'da partililerce karşılandı. Türkiye'yi ötekileştirmeyeceklerini ifade eden Tekin, halktan oy istedi. AK Parti'yi de eleştiren Tekin "Herkese özgür bir Türkiye vaat ediyoruz"dedi.
Tekin'in vaat ettiği Türkiye
15 Mayıs 2011 / 14:21 Güncelleme: 15 Mayıs 2011 / 14:34

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği, herkesin inanışlarını, düşüncelerini rahatça ifade edebileceği Türkiye vaat ettiklerini'' söyledi.

Tekin, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde partililer tarafından karşılandı. Konvoy eşliğinde şehir turu atan Tekin, zaman zaman kıraathanelerdeki vatandaşlarla sohbet etti.

Göktepe Mahallesi'nde Göktepe Cami ve Kur'an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneğinde vatandaşlara hitap eden Tekin, hükümeti eleştirdi.

Türkiye'nin baş belası olan, 50 yıldır çözülemeyen iç meseleler bulunduğuna dikkati çeken Tekin, şöyle konuştu:

''Birbirimizi anlamamak gibi bir durum söz konusu, ötekileştirdiler, böldüler, parçaladılar. Bununla övünüyorlar. Sayın Arınç'ın dün gazetelere yansıyan bir demeci var. Diyor ki 'askerler karşımda topuk vuruyor.' Elbette devletin kurumları, devleti yönetenler karşısında saygılı olacak. Buna hiç itirazımız yok ama sayın Arınç, 'unuttuğun bir şey var. Türk ordusu sadece Türkiye'nin güvencesi değildir, Türk ordusu aynı zamanda bütün bu coğrafyanın teminatıydı. Sizin iktidarınızla beraber Ortadoğu'da, Irak'ta, Afganistan'da daha bugün Libya'da milyonlarca Müslüman gözyaşı döküyor. Milyonlarca Müslüman katledildi. Sormaz mı AKP'ye oy veren yurttaşlarımız  Ne oldu da Irak'ta 1,5 milyon Müslüman katledildi  Bizim iç ve dış barışa ihtiyacımız var. Ortadoğu'daki manzarayı görebiliyor musunuz  Sadece orada Müslümanlar öldürülmedi, onlarca camiler bombalarla yerle bir oldu. Hiçbirinizin sesi çıkmadı. En çok kimin sesinin çıkması gerekiyordu  Sayın Bülent Arınç'ın sesinin çıkması gerekiyordu.''

''BİRBİRİMİZİ ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ...''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a seslenen Tekin, ''Sayın Arınç sana sorarım. Deniz Feneri... Siz ne vaat etmiştiniz  Siz yoksulluğu, yolsuzluğu bitireceğim diye yola çıkmıştınız. Deniz Feneri milyonlarca inançlı insanı mağdur etti, bunları bulmak çok zor mudur  Ey savcılar, ey iktidar nasıl vicdanınız rahat ediyor bu kadar '' dedi.

Yoksulluğu ve yolsuzluğu ancak CHP'nin çözebileceğini savunan Tekin, bu sorunları çözmeyi namus borcu olarak gördüklerini söyledi.

9 milyon emeklinin yüzde 37'sinin maaşlarında haciz bulunduğunu öne süren Tekin, ''Tarımı anlatmak istemiyorum. Özellikle Doğu, Orta Anadolu ve Güneydoğu'da adeta bitmiş vaziyette. Bitmeyen yerlerde de bütün araçların, traktörlerin üzerinde haciz var. Herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği, herkesin inanışlarını, düşüncelerini rahat ifade edebileceği Türkiye vaat ediyoruz. Türkiye çok zengin. Türkiye'de bütün inançların, farklı mezheplerin varlığı bize büyük bir güç verecektir. Birbirimizi ötekileştirmeyeceğiz, birbirimizi severek büyüyeceğiz. Onun için diyorum ki, 'geçmiş yıllarda farklı siyasi partilere oy vermiş olabilirsiniz, farklı tercihleriniz olmuş olabilir, hepsine saygımız var. Sizden oy istiyoruz, pişman olmayacaksınız. CHP ve onun genel başkanı ile birlikte göreceksiniz ki Türkiye'de biraz önce saymış olduğum bütün olumsuzluklar ortadan kaldırılacak. Sadece yapacağınız bir iş var. 12 Haziran günü yeni bir kadro tercih edeceksiniz. Bu yeni kadrolar size huzur vaat edecek. Size gözyaşı değil, mutluluk vaat ediyoruz.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler