YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekin'den koalisyon açıklaması
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, şartlara göre herkesle koalisyon kurabileceklerini söyledi...
Tekin'den koalisyon açıklaması
19 Ocak 2011 / 08:39 Güncelleme: 19 Ocak 2011 / 08:41

Ankara Şoförler Odası'nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, "MHP ile bir koalisyondan söz ettiniz, bu sanıyorum seçim sonrasına yönelik ama öncesinde bir iş birliği olabilir mi" yönündeki soru üzerine şunları söyledi:

"Biz tek başımıza iktidar olmak istiyoruz ama seçim sonrası Türkiye'nin koşulları, eğer bir koalisyonu gerektiriyorsa, herkesle koalisyon oluruz. Seçim öncesi bir ittifak söz konusu değil, tek başına iktidara kilitlendik."

Tekin, "AK Parti de buna dahil mi" yönündeki soru üzerine ise "Net söylüyorum, CHP tek başına iktidarı hedeflemiş bir siyasi partidir. Ama yarın siyasetin bir realitesi de var. Geçmiş dönemlere bakın, olmadı mı bu ülkede? Ne yapacağız şimdi, koşullar, vatandaş böyle bir noktaya getirdiği zaman biz ülkeyi sahipsiz mi bırakacağız? Yoksa biz hiç kimseye hevesli değiliz" dedi.

"Arınç'a havale ediyorum"

Gürsel Tekin, son günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP arasında heykel tartışmaları nedeniyle karşılıklı açıklamalar olduğunun hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Sayın Bakan'a, Sayın Arınç aslında çok güzel cevap verdi. Bizim tekrar bu konu üzerine cevap vermemiz doğru olmaz. Sayın Arınç, 'Allah kimseyi bu duruma düşürmesin' dedi. Sayın Bakan'ın bu durumda oluşu çok üzücü bir olay. Sayın Başbakan'ın da bu duruma düşmesi çok üzücü bir olay. Yani gitmiş olduğu kent Paris değil Kars. Yani milli geliri bin doların altında, bir tek baca tütmüyor, işsizlik, yoksulluk had safhada. Çiftçi bitmiş, hayvancılık yapan bitmiş, Kars heykeli tartışıyor. Kars'ın da çok umurunda. Sayın Kültür Bakanı acınacak durumda, onu Sayın Bülent Arınç'a havale ediyorum." (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler