YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekin'den Başbakan'a anayasa eleştirisi
Tekin'den Başbakan'a anayasa eleştirisi
01 Nisan 2013 13:01
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Sayın Başbakan'ın günlük talepleri üzerine biz anayasa yapmaya kalkışırsak Türkiye'de anayasa manayasa çıkmaz. Anayasa çalışması devam ediyor" dedi.

Tekin, Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Recep Ayhan ve beraberindeki heyeti genel merkezde kabul etti.

Kabulün ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin'e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci kapsamında terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkarken silahlarını bırakmalarına ilişkin sözleri hatırlatıldı. Tekin, işleri Erdoğan'ın tek başına götürdüğünü, soruların da bu nedenle ona sorulması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın bir konuşmasında İstanbul ile ilgili önemli bir değerlendirme yaptığını ve İstanbul'un yöneticilerini ihanetle suçladığını söyleyen Tekin, Erdoğan'ın bu ifadesine aynen katıldığını belirtti.

İstanbul'da emsal artışları ile bir rant yaratıldığını ve buna ilişkin hazırladığı haritayı yaklaşık 1 yıl önce Başbakan Erdoğan'a gönderdiğini ifade eden Tekin, bu soruna ilişkin önerileri olduğunu söyledi. Tekin, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar benim yapmış olduğum araştırmalar sonucu, 7 bin adet parsel bazında plan tadili yapılmıştır. Bunların tamamı emsal artışı. Sayın Başbakan'ın dediği gibi 6-7 değil, 10-13 emsal artışları var. Bu 7 bin plan tadilinin tamamını soruşturalım. Sayın Başbakan bir komisyon oluştursun, bunların hepsini soruşturalım. Acaba bunlar kamu yararına mı yapılmıştır, kişilere mi özel yapılmıştır, detaylı olarak araştıralım.''

Tekin, gelecek günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin önüne gelebilecek plan tadillerinin de bu kapsamda durdurulması gerektiğini ileri sürdü.

''Başbakan, 'tarihe saygı' demiş. Doğru söylemiş''

Başbakan Erdoğan'ın ''tarihe saygı'' dediğini ve bu sözünde çok haklı olduğunu belirten Tekin, ''Tarihi yarımadanın haritasına baktığında Sayın Başbakan, içinin parçalanacağını biliyorum. Tarihe saygı olup olmadığını UNESCO'ya soracak Sayın Başbakan, bize değil. UNESCO'ya sorduğu zaman çok net görecek'' diye konuştu.

Tekin, Erdoğan'ın ''çocukların toprakla buluşması gerektiğini'' söylediğini, bu söze de katıldığını aktararak, ''Çocukların toprakla buluşması için İstanbul'da 400'ün üzerinde milli emlak dediğimiz yani millete ait olan kamu arazileri ne oldu Sayın Başbakan Gelin onları da soruşturalım. Onları İstanbul'daki çocuklarımızla buluşturalım'' diye konuştu.

İstanbul'un kentte hava sirkülasyonu sağlayan yedi tepesinin bozuk kentleşme ile işlevsiz hale geldiğini savunan Tekin, İstanbul'da derelerin ıslahı ve kenarındaki yapılaşma nedeniyle de büyük sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

''Herhangi bir sıkıntı yok''

Tekin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları, Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasaya ilişkin sözleri ve referandum ihtimalinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

''Anayasa Komisyonu şu anda çalışıyor. Sayın Çiçek de geçen gün ifade etti, herhangi bir sıkıntı yok. Sayın Başbakan Anayasa Komisyonunun çalışmalarından rahatsız olabilir, çünkü kafasında yeni projeler var. Örneğin biz, yeni anayasa çalışması yapılırken Sayın Başbakan'a referandumla çıkan 24 maddeyi de katalım dediğimizde, şiddetle karşı çıkmıştı. Görüyorum ki Sayın Başbakan özellikle referandumda geçen 24 maddenin de yeniden ele alınmasını talep ediyor. Yani Anayasa Mahkemesinden rahatsız, Hakimler ve Savcılar Kurulu'ndan rahatsız. Günü birlik rahatsızlık üzerine, Sayın Başbakan'ın günlük talepleri üzerine biz anayasa yapmaya kalkışırsak Türkiye'de anayasa manayasa çıkmaz. Anayasa çalışması devam ediyor. Sayın Başbakan'ın ifade etmiş olduğu başka bir anayasa varsa o da bizimle yürüyen bir anayasa değildir.''AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler