YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekin krizini aşma formülleri
Tekin krizini aşma formülleri
13 Haziran 2010 07:39
CHP'de Gürsel Tekin krizi hafta başında çözülecek. Yönetim çeşitli formüller üzerinde çalışmalar yapıyor.

Parti kulislerinde, MYK üyesi Berhan Şimşek'in İstanbul il başkanlığına atanacağı, boşalan MYK üyeliğine de Gürsel Tekin'in getirileceği belirtiliyor

CHP'deki Parti Meclisi (PM) üyesi Gürsel Tekin ile ilgili sıkıntı hafta başında çözülecek. Parti kulislerinde, İstanbul eski milletvekili ve MYK üyesi Berhan Şimşek'in İstanbul il başkanlığına atanacağı, boşalan MYK üyeliğine de Gürsel Tekin'in getirileceği belirtiliyor. CHP kulislerinde Tekin krizinin çözümü için çeşitli formüller üzerinde duruluyor ve bu formüller şöyle sıralanıyor:

MYK ÜYESİ OLACAK

Kılıçdaroğlu'nun “ Önümüzdeki süreçte Anadolu'ya Tekin'le birlikte gideceğiz” sözleri Tekin'in yönetime taşınacağının işareti olarak yorumlandı. CHP İstanbul eski milletvekili Berhan Şimşek'in İstanbul il Başkanlığına atanması, Şimşek'den boşalan MYK üyeliğine de Tekin'in getirilmesi planlanıyor.. Şimşek de “Bana görev verilir ise katkı sunmak için yerine getiririz” dedi. Önder Sav'ın da “Partide her şeyi elinde tutuyor” imajını silmek amacıyla Tekin'in MYK yönetimine girmesine onay verebileceği dile getiriliyor.

İSTANBUL'A DÖNER Mİ ?

Tekin, Kılıçdaroğlu le görüşmesinde, İstanbul'daki belirsizlik sürecinden, kentin ve örgütün sahipsiz kalmasından yakındı. Tekin'in İstanbul il başkanlığına dönüşü çok arzuladığı belirtiliyor. Tekin'in İstanbul'daki çalışmalarından memnun olan Kılıçdaroğlu'nun da, Tekin'e yeniden il başkanlığa dönüşüne sıcak baktığı, fakat Genel Sekreter Sav'ın iknasının zor olduğu dile getiriliyor.

ANGORA'NIN TRUVA ATI

Tekin'in İstanbul'a yeniden atanmaması ve MYK'ya alınmaması halinde en kötü senaryo işleyecek. CHP'de kimi çevreler Baykal'a yakın duruşu gerekçesiyle Tekin'e “Angora'nın Truva Atı” sıfatını taktı. Tekin, PM'den de istifa ederek CHP yönetimi ile köprüleri atabilir. CHP'de birçok isim, Tekin'in partide nasıl konumlandırılacağına Kılıçdaroğlu'nun karar vermesi ve yükseliş trendini yakalayan partinin, zarar görmemesi görüşünü dile getiriyor.
Gazeteport

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler