YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekin de tırpandan nasibini alacak
Tekin de tırpandan nasibini alacak
13 Ağustos 2011 08:52
Kılıçdaroğlu, 12 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasında yeterli etkinliği gösteremeyen isimleri görevden alıyor. En büyük sürprizin ise Gürsel Tekin'in örgütlenmeden alınıp başka bir göreve getirilmesi olduğu öğrenildi

12 Haziran genel seçimlerinin ardından il ve ilçe başkanlarına varana kadar seçim sonucu raporu isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, raporların biraraya getirilmesi ile ortaya çıkan tablo üzerine harekete geçti.

Genel başkan yardımcısı yaparak MYK'ya dahil ettiği isimlerin beklediği çalışma temposunu gösterememesi ve milletvekili olabilmek için giriştikleri kavgalar Kılıçdaroğlu'nun kafasında değişim fikrini olgunlaştırdı. Parti Meclisi'nde yapılan seçim sonucuna dair tartışmalar ve PM üyeleri ile birebir yaptığı istişareler sonucunda Kılıçdaroğlu değişiklik kararını verdi. Bazı PM üyeleri Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantılarda "Kemal Bey, MYK üyeleri beklenen verimi sağlamadı. Bu isimlerle devam etmek partimize ve bize zarar verir. Meclis açılmadan MYK listesini yenilersek yeni döneme daha güçlü gireriz" görüşünü dile getirdi. Kılıçdaroğlu'nun ise "Seçimden daha henüz yeni çıktık. Bir süre bekleyip seçim sonuçlarını analiz etmemiz gerekiyor. Daha sonra MYK'da değişiklik yapacağım" yanıtını verdiği kaydedildi.

KALACAK OLANLAR BELLİ

Kılıçdaroğlu'na teorisyenlik düzeyinde destek veren MYK üyelerinin ise koltuklarını yeni dönemde de korumaya devam edecekleri belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun uğruna Önder Sav'ı ve adamlarını partiden temizlediği Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in MYK'daki yerini koruyacağı ancak koltuğunda bir değişiklik olabileceği ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu'nun Tekin'i örgüt ve PM'den gelen tepkiler nedeniyle Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuklarından birine oturtabileceği iddia edildi.

Genel başkan yardımcıları Osman Korutürk, Sencer Ayata, Faik Öztrak, Erdoğan Toprak, MYK üyeliklerini devam ettirecek. İnönü ailesi kontenjanından Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kolları'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan'ın koltuğunu kaybetmesinin ise sürpriz olacağı belirtiliyor.

PAZARTESİ AÇIKLANACAK

İstanbul'a 3 günlük bir program için giden Kılıçdaroğlu, yarın Ankara'ya dönecek. Kılıçdaroğlu'nun pazar günü listeye son şeklini vermesi ve pazartesi günü de açıklaması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun Tekin'i Örgüt ve Örgütlenmeden alması durumunda bu koltuğun en büyük adayı olarak Ercan Karakaş'ın ismi öne çıkıyor. Parti içi eğitimden sorumlu Sena Kaleli'nin yerine ise Nihat Matkap ismi geçerken, Gençlik Örgütlenmesi ve Gençlik Kolları'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay'ın yerine de Veli Özdemir'in getirileceği konuşuluyor.

 

Üzerlerini çizdi

Kılıçdaroğlu'nun büyük umutlarla MYK'da yer verdiği ancak kendisini hayal kırıklığına iten isimler, koltuklarını önümüzdeki çarşamba yapılacak MYK öncesi kaybedecek. Kılıçdaroğlu, "Hurşit Güneş, seçim bölgesi begenmeyen Sezgin Tanrıkulu, Ergekon sanıklarına verdiği destek ile dikkat çeken Süheyl Batum, Bursa İl Başkanlığını muhaliflerin kazanmasına neden olan Sena Kaleli, İzmir'deki kavgayı önleyemeyen Alaattin Yüksel, seçim sonuçlarını duyurmak için hazırladığı alt yapı çöken Emrehan Halıcı ile İzzet Çetin'e yeni MYK'da görev vermeyecek. Bihlun Tamaylıgil ile Umut Oran'ın da yerlerini kaybedecekleri ifade ediliyor. 18 kişiden oluşan MYK üye sayısını 14'e düşürebileceği konuşulan Kılıçdaroğlu'nun, yeni MYK'da Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Bülent Kuşoğlu, Perihan Sarı, Levent Eyipişiren, Gülseren Onanç gibi isimlere yer vereceği iddia ediliyor. (Yeni Şafak)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler