YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tek yürek iktidara yürüyeceğiz"
"Tek yürek iktidara yürüyeceğiz"
23 Mayıs 2010 16:12
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, PM listesine giremeyen partililere sıcak mesajlar verdi. Listeyi hazırlarken ayrım yapmamaya özen gösterdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP'yi iktidara taşımanın yollarını aradıklarının altını çizdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi listesinin hazırlarken belli bir dengeyi gözettiğini, ayrım yapmamaya özen gösterdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, evinden CHP 33. Olağan Kurultay'ın yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na giderken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Partinin yetkili organlarıyla ilgili listeyi değerlendiren Kılıçdaroğlu, CHP'nin ''büyük bir aile'' olduğunu belirterek, ''Bu ailenin içinde çok zengin düşünürlerimiz, akademisyenlerimiz var, yazarımız, çizerimiz, sade yurttaşımız var. dolayısıyla listeyi hazırlarken belli bir dengeyi gözettim. Ayrım yapmamaya özen gösterdik'' dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Oy verenler, vermeyenler diye bir ayrım da yapmadık. Listeye baktığınızda daha önce genel başkanlığa soyunmuş 3 arkadaşımızı da orada görüyorsunuz. Dolayısıyla biz CHP'yi iktidara taşımanın yollarını arıyoruz. Listeye girmeyenler herhangi bir şekilde üzüntü duymasınlar. Çünkü biz halkın partisi olma yolunda her türlü özveriye katlanarak, iktidar koşusunu başlatmayı düşünüyoruz. Bu nedenle Parti Meclisi dışında kalan arkadaşlar şu veya bu şekilde 'dışında kaldık' diye kaygı taşımasınlar. Biz herkes ile beraber tek yürek çalışacağız, çalışmalarımızı sürdürüleceğiz.''

''AĞIR SORUMLULUK''

''İlk defa genel başkan olarak evden çıktınız, neler hissediyorsunuz?'' sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Ağır bir sorumluluk taşıdığımı biliyorum. Bu sorumluluğun gereği için elimden gelen çabayı göstereceğim. Zor bir alan, ama zorlukları başarmak da benim görevim'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi listesinde yer almayan isimler nedeniyle ileride parti içinde bir ayrılık yaşanıp yaşanmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

''Her parti kurultayından sonra PM listeleri üzerinde tartışmalar olabilir. Bütün bu tartışmaları saygı ile karşılamak gerekiyor. Listenin 'lehinde', 'aleyhinde' değişik çevreler yorum yapabilirler. Bütün o yorumlara da saygılıyım. Ama göreceksiniz CHP, tek yürek, tek vücut iktidara hazırlanacaktır.''

Mal beyanında İzmir Seferihisar'da kooperatif hissesi bulunduğu, kooperatifin kaçak olduğuna ilişkin iddiaların hatırlatıldığı Kılıçdaroğlu, ''Seferihisar'da kooperatifim mi varmış? Bilmiyorum'' dedi.

Bir başka soruyu yanıtlarken de Deniz Baykal ile mazbatasını aldıktan sonra görüşeceğini belirten Kılıçdaroğlu, Baykal'ın kendisini telefonla arayarak tebrik ettiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın ''ses tonunun iyi'' olduğunu ve kendisini yürekten kutladığını ifade ederek, kendisinin de ''genel başkanına teşekkür ettiğini'' dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ''Kendisinin desteğine ihtiyaç duyacağımı ifade ettim'' diye konuştu.

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisini tebrik için aradığını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Başbakan Erdoğan aradı mı?'' sorusuna ''O cepheden herhangi bir arayan olmadı'' dedi.

Bu arada, gazetecilerin bekleyişleri sırasında Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, pasta ve çay ikramında bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na geçti.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler