YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek başına iktidar olmak için kaç milletvekili gerekir?
Tek başına iktidar olmak için kaç milletvekili gerekir?
01 Kasım 2015 19:59
Türkiye bugün sandık başındaydı...7 Haziran seçimlerinde hiç bir parti tek başına iktidar olamadı. Peki tek başına iktidar olmak için kaç milletvekili gerekir, yüzde kaç oy almalı?

Tek başına iktidar olmak için kaç milletvekili lazım? 

1 Kasım milletvekili genel seçimleri öncesinde tek başına hükümet kurmak için milletvekili sayının en az yarısından 1 fazla milletvekili kazanmak gerekiyor. Bu sayı 276 ve üzeridir.

Seçimlerin yaklaşması üzerine tek başına nasıl iktidar olunur, koalisyon hükümеti nasıl kurulur diye merak edenler için eğer türkiye büyük millet meclisinde yarıdan fazla sandalyeye sahip bir partiyse tek başına iktidar olabilir. İktidar olma şartları bu sayı da 276 ve üzeridir. Eğer bu sayının sandalyeye sahip olursa tüm partiler kendi aralarında anlaşıp bu sayının üstüne geçene kadar farklı koalisyon hükümetleri kurulabilir. 

AK Parti iktidara tek mi gelecek?

Ak Parti 1 Kasım seçimlerin en güçlü adayı olarak görülüyor. Önceki dönemlerde iktidarı elinde bulunduran ve büyük bir seçmen kitlesine sahip olan ak parti, siyaset sahnesine çıktığı günden bu yana hep tek başına iktidara geçti. 7 Haziran seçimlerinde ilk defa %40.87 oy oranı ile en yüksek oy alan parti olmasına rağmen bu oylar tek başına iktidar olmasına yetmedi. Seçim sonuçlarına göre 258 milletvekili çıkarmış olan akp için bu sayı yeterli gelmedi. Şu an tek partili hükümet kurabilmek için 276 milletvekiline ihtiyaç duyuluyor. 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler