YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tehlike çanları Tekin için çalıyor
Tehlike çanları Tekin için çalıyor
16 Haziran 2011 09:14
Genel seçimlerde ancak yüzde 25 oy alan CHP'de kılıçlar çekildi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, dün geçekleşen MYK'da, Gürsel Tekin'den, göreve getirdiği büyük illerin başkanlarının başarısız performansının hesabını sorduğu ileri sürüldü.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in adamlarını tırpanlamaya hazırlanıyor. Tekin tarafından göreve getirilen büyük illerin il başkanları seçimlerde gösterdikleri başarısız performans ile partide sıkıntıya neden oldu. Kılıçdaroğlu, MYK'da Tekin'den bunun hesabını sorduğu belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu, kurultay için imza toplayan Deniz Baykal ve Önder Sav'ın yakınlarına da 'hodri meydan' dedi.CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün Kılıçdaroğlu başkanlığında 5,5 saat süren bir toplantı yaptı. Seçim sürecinde 81 ilde 89 miting düzenleyen Kılıçdaroğlu, kendisini seçimlerde yalnız bırakan örgüt ve örgüt yöneticilerinin savunmalarını istedi. Kılıçdaroğlu, seçimlerde oylarını düşüren teşkilatların ekstra bir görevden almaya gerek kalmadan kendiliğinden düşmesi için tüzükte değişiklik yapılmasını MYK'ya getirdi.

MYK'DA KÖKLÜ DEĞİŞİM

Örgüt ve örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından bizzat göreve getirilen Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya illerindeki başarısızlıklar masaya da yatırıldı. Kılıçdaroğlu, MYK'da revizyon yapacağının sinyalini de verdi. Başarısız olan illerin sorumlusu MYK üyelerinden bilgi alan Kılıçdaroğlu'nun yakın bir zamanda MYK'da köklü bir değişiklik yapması bekleniyor.

TEKİN'İN SAVUNMASI

Seçime çok kısa süre kala söz konusu illerde yaşanan il başkanları değişiminin örgütlere yansıması da tartışıldı. Tekin'in örgütteki değişimi "Eski yönetimler görevde kalsaydı, çalışmayacaklardı, bu kadar da oy alamazdık" diyerek, savunduğu kaydedildi. Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır ve Antalya İl Başkanı Ahmet Özer Ülken başta olmak üzere, tüzük değişikliği beklenmeden, başarısız il başkanlarının görevden alınması da gündeme geldi.

Yeni Şafak

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler