YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de yeni anayasa mesaisi başlıyor
Meclis, bu hafta yeni anayasa mesaisine başlıyor. Partiler Uzlaşma Komisyonu için üçer isim belirleyecek.
TBMM'de yeni anayasa mesaisi başlıyor
11 Ocak 2016 / 07:28 Güncelleme: 11 Ocak 2016 / 07:37

Meclis'in bu haftaki gündemi oldukça yoğun. Yeni anayasayı konuşacak, partiler kurulacak olan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu için üçer isim belirleyecek. Genel Kurul'da ise dövizli askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşüren tasarı görüşülecek. Bu hafta Meclis gündemline gelecek önemli başlıklar şöyle olacak. 

KOMİSYON TOPLANIYOR 

Meclis'te yeni anayasa için ilk adım atıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Uzlaşma Komisyonu için liderlere mektup gönderdi. TBMM Başkanı, kurulacak komisyona üç üyenin isimlerini 25 Ocak 2016'ya kadar bildirilmesini istedi. AK Parti, CHP, HDP ve MHP 25 Ocak'a kadar Anayasa Uzlaşma Komisyonu için üç isim bildirecek. Ardından Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına başlayacak. Meclis Anayasa Komisyonu 14 Ocak'ta toplanacak. Anayasa Komisyonu'nda, 2011 - 2013 arasında görev yapan Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları değerlendirilecek. 

BİN EUROYA DÖVİZLİ ASKERLİK

Tasarıya göre dövizli askerlik 6 bin eurodan bin euroya düşecek. Uygulamadan, yurt dışında en az 3 yıl bulunanlar faydalanacak. 

NÜFUS CÜZDANI" YERİNE "KİMLİK KARTI

Tasarıyla "Nüfus cüzdanı" ibaresi "kimlik kartı" şeklinde değiştirilecek. Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere biyometrik veri ilave edilecek. 

DOĞUM SONRASI DÜZENLEMESİ YOLDA

Milli Savunma Komisyonu 11 Ocak'ta tasarıyla ilgili toplanacak. Tasarı, çocuğu olan memur anne veya babaya, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanı getiriyor. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler