YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de Kürdistan tartışması
TBMM'de Kürdistan tartışması
19 Mart 2015 01:18
HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in "Kürdistan illeri" ifadesi, TBMM Genel Kurulu'nda tartışmaya yol açtı.

Kamuoyunda "Torba Kanun Teklifi" olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi'nin İkinci Bölümü üzerinde konuşan Tuncel, düzenlemede en çok itiraz ettikleri konunun elektrik kaçak kayıp bedeli olduğunu belirtti.

Kayıp kaçak bedeli üzerinde tartışmalar olduğunu kaydeden Tuncel, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz, özellikle Kürdistan illerinde, Mardin'de, Diyarbakır'da, Bismil'de, birçok yerde insanlar, özellikle çiftçiler… Elektrik idaresi özelleştirildikten sonra çiftçilere, halka yönelik çok ciddi  baskı oldu. Özellikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın 'Kürtler, aslında bunu vermiyor ya da Kürtler kaçak elektrik kullanıyor' üzerinden ırkçı, ayrımcı, milliyetçi bir söyleme de götüren bir dönemi yaşadık. Ülkede insanlar yoksullaşıyor ve siz bu alanı özelleştirerek, özel sektörün insafına bırakarak yurttaşı da daha çok mağdur ettiniz. Kaç insan kaçak elektrik kullandığı için hırsızlık suçuyla yargılanıyor ya da siciline böyle işlenmiş. Devletin yapması gereken, parayı ödeyemeyen insanların haklarını güvence altına almak."  

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Tuncel'in ardından söz aldı. Tuncel'in "Kürdistan illeri" ifadesini kullandığını dile getiren Bostancı, şöyle konuştu:

"Şimdi bu mantıkla bakacak olursak bazı yerler Kürdistan illeri, geri kalan ne oluyor? Onlar da Türkistan illeri mi oluyor? Türkiye Cumhuriyeti devletinin vilayetleri vardır. Türkiye Cumhuriyeti devletine ilişkin de öyle zannediyorum ki HDP'nin bir temel itirazı yok. Ortak sembollere, ortak değerlere bağlı olduğunu ifade ediyor. Türkiye'de Kürtlerin varlığı, var olması ayrı bir meseledir, 'Kürdistan illeri' denilerek, kimi insanlara kışkırtıcı gelebilecek bir dille kavramları siyasal çatışmanın sınırında sertleştirmek farklı bir şeydir. Lütfen, bunlara dikkat edelim. Zaten bir çözüm sürecinde ilerliyoruz, herkesin ihtimam göstermesi lazım." 

Elektrikte  kayıp kaçak konusunda itiraz ve eleştirilerin dile getirilebileceğini ancak "asıl hırsızlar bunu yapan şirketler" demenin doğru olmayacağını kaydeden Bostancı, "Türkiye'nin partisi olmaya çalışıyorsunuz, herhalde bu iddianızın içinde vatandaşlar kadar, ülkenin şirketleri de var. Onların da partisi olmayacak mısınız, onlara ilişkin bir hassasiyetiniz yok mu? Nasıl  böylesine bir genellemeyle hepsini hırsız, kaçakçı ilan edersiniz" diye sordu.   

Tuncel, sataşma gerekçesiyle söz alarak, "(Kürdistan illeri) deyince, burada çok açtık diye düşünüyorum. Onu 'Türkiye illeri' ya da 'Kürdistan' diye bir ayrım yapmaktan ziyade bir tespit, coğrafi terim olarak belirttim. Bakanın söylediği ve Kürtlere bunu mal eden politikalarına itirazla bunu söylüyorum" dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, "Ne zaman 'Kürtler' dedi? Yalan söylüyorsun. Bakan'ın böyle cümlesi yok" demesi üzerine Tuncel, "Yalanı kimin söylediği belli.  'Yalan söylüyor' diyen zatın kendisi geçmişine baksın" karşılığını verdi. 

Tuncel ile Metiner arasındaki tartışma daha sonra da sürdü. Tuncel'in "Halkına ihanet edenin kimseye faydası yok. Terbiyesiz" sözlerine karşılık Metiner, "Ucuz, pespaye laflar ediyorsunuz. Kaç kıratlık insansınız be..." ifadesini kullandı.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "780 bin küsur kilometrekare üzerinde bulunan vatan parçasının ismi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu kara parçasının içinde bulunan 81 ilimiz de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilidir" diyerek tartışmayı sonlandırdı.

Genel Kurul'da, teklifin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, maddeler üzerindeki önergelere geçildi. 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler