YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de 'Jandarma' tartışması
TBMM'de 'Jandarma' tartışması
11 Mart 2015 03:05
MHP'li Halaçoğlu ile HDP'li Kaplan "jandarma" kelimesinin hangi kökenden geldiğini tartıştı

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, önerge üzerinde yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümeti'nin 2008 yılında ilan ettiği Üçüncü Ulusal Program ile İç Güvenlik Paketi'nin çeliştiğini savunarak, şunları söyledi:

"Silahlı güçlerin sivil otoriteye bağlanması konusunda AB'ye ne söz verdiniz? Bu paket onu karşılıyor mu? Üçüncü Ulusal Program'da iç güvenlik hizmetlerinin sorumlu olan kolluk birimlerinin profesyonelliği var. Sivil idareye bağlılık ve sorumluluğu güçlendirme… Güvenlik, adalet, özgürlük sadece üniforması, silahı olan herkese teslim edilecek bir şey değil. Eskiden  EMASYA vardı, olağanüstü durumda valiler askere bağlanıyordu. Şimdi, 'Devrim yaptık, AKMASYA'yı getirdik,  askeri valiye bağladık' diyorsunuz."

Türkiye'nin jandarma konusunda Fransa modelini örnek aldığını kaydeden Kaplan, "jandarma" kelimesinin Türkçe olmadığını ifade etti.

Kaplan, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'na, "İstediğiniz kadar Türk Dil Kurumu Başkanlığı yapın, 'jandarma'nın Türkçe olduğunu söyleyemezsiniz. İtalya'nın 'carabinieri'lerine de benzemiyor" diye konuştu. 

Türkiye'de JİTEM'in olup olmadığını soran Kaplan'ın, "Biz sizle ne konuşalım, ne anlatacağım size Allah aşkına, oturup oturup duruyorsunuz, herkes de dışarıda çay istiyor" demesi, gülüşmelere yol açtı. 

 Sataşma gerekçesiyle söz alan MHP'li Halaçoğlu, Türk Dil Kurumu değil Türk Tarih Kurumu Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Dil meseleleri üzerine çalışmadım ama jandarma yabancı menşeli kelime ve İtalyanca'dır. Jandarmanın kuruluşu Osmanlı dönemindedir, zaptiye teşkilatı olarak adlandırılır ve 1853'te kurulmuştur. Bugüne kadar jandarma, iç güvenlik meselesinde son derece önemli rol oynamıştır. AKP'liler, silahlı kuvvetlerimizi siyasetin içine sokmak vebalini taşımak durumundadır. Silahlı kuvvetleri siyasete hiçbir şekilde alet etmemek gerekir. Jandarma laçka hale gelecek ve siyaset içinde nasıl bugün polis teşkilatında paralel yapılanma arıyorsanız, yarın aynı şekilde siyasi bir nitelik kazandığında da aynı sıkıntıyı çekeceksiniz." 

Kaplan'ın "Latince kökeninde Fransızlar 'jandarma' der, İtalyanlar da Carabinieri..." sözüne karşılık Halaçoğlu, "Jandarma İtalyanca. İsterseniz tartışalım" dedi. Kaplan'ın "İtalyanlar ile Fransızları karıştırdı Hocam" demesine, Halaçoğlu'nun da "Ama İtalyanca olduğu kesin, bakın lügate, isterseniz tartışalım" karşılığını vermesi üzerine birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener, "Neyse, ben sizi dışarıya alayım" diyerek tartışmayı bitirdi. 

-"43 yıl önce idama el kaldıran Parlamento..."-

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, önerge üzerinde yaptığı konuşmada, 43 yıl önce, 10 Mart 1972 tarihinde parlamentonun önemli bir karar aldığını ve "darağacına üç fidanı gönderdiğini" belirterek,  Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkındaki idam kararlarının onandığını, oylamada 53 ret, 6 çekimser, 238 kabul oyu kullanıldığını söyledi.

Gök, şöyle devam etti:

"O gün idam kararlarına el kaldıran parlamento, 43 yıl sonra bugün Türkiye'de 77 milyon insanın temel hak ve hürriyetlerini, insan haklarını ve demokrasiyi ortadan kaldıracak kararların kaldırılmasına ve bunların Meclis'ten geçirilmesine izin veren bir hüviyete bürünmüştür. Yazıktır, hazindir, üzüntü vericidir. Bugünkü parlamento, mahkeme kararına dahi gereksinim duymadan valilere, kolluk kuvvetlerine, kişileri etkisiz kıldırma, öldürme yetkisi vermek için toplanmakta. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Türkiye nereye gidiyor? Bir akıl tutulması yaşanıyor. Türkiye'de valilere, kolluk kuvvetlerine zaten fazla olan yetkileri artıran bir yasa için çalışıyoruz. Parlamentoda polisin silah kullanma yetkisinin kaldırılması tartışılmalıydı. Cumhurbaşkanı istiyor diye, 'bu yasa Meclis'ten çıkacak' diye sizi vesayet altına alıyorsa bunu reddedin" diye konuştu. 

-"MİT, MHP'nin içini karıştırmaya çalışıyor" haberleri- 

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, milletvekili aday adaylığı için istifa eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevine döndüğünü anımsatarak, "Dün çıkan 'MİT, MHP'nin içini karıştırmaya çalışıyor. MİT, MHP ile ilgili operasyon yapıyor' haberlerinin doğruluğunu, bugün yapılan atamalar teyit eder. MİT'i tartışılır hale getirirseniz, devletin geleceğini tartışılır hale getirirsiniz" dedi. 

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise Türkiye'nin iç güvenlik değil, iş güvenliği sorunu olduğunu belirterek, mart ayı içinde 15 işçinin iş kazasında öldüğünü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerine "denetime gitmeyin" dendiğini savundu. Tüzel,  CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı ve ekibinin tasarruf tedbirlerini hayata geçirmek için işçinin ekmeğine, alın terine, aldığı düşük ücrete göz koyduğunu dile getirerek, bazı işçilerin haklarını aradığı için işten atıldığını söyledi.  

CHP'li Gök, Tüzel'in sözlerine, "emek en yüce değerdir" diyen partinin mensubu olarak konuyla ilgili bilgi alıp değerlendireceğini ifade ederek, emekten yana tavırlarını sürdüreceklerini söyledi. 

Tasarı'nın görüşmeleri sürüyor. 

03:19
 // e guzel
sıkıyönetim paketi tam gaz.7,5 okuyan öğrencilerin hayallerini yok eden mv her şey bekleniyor. acaba mhp mv Nezvat Korkmaz'ın okuduğu bir velinin mektubundan hiç mi etkilenmedi sayın adaletli millet vekillerimiz.onlarin cocullari ayni durumda olsa ne yaparlar.yakinda meydanlarda haktan adaletten helaldan haramdan söz ederler.bundan sonra benim külahima anlatırlar. Ak parti en kisa yoldan fabrika ayarlarına dönmesi kendi içinde millet içinde iyi olacağını düşünüyorum. iyi geceler....
11 Mart 2015 03:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler