YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de ikinci İsmail Kahraman dönemi
TBMM’nin 26. Dönem ikinci yarısında görev yapacak başkan bugün seçildi. AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, yeniden TBMM Başkanı oldu.
TBMM'de ikinci İsmail Kahraman dönemi
20 Kasım 2017 / 16:50 Güncelleme: 20 Kasım 2017 / 17:10

BMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. Genel Kurul'daki oylamada ilk 2 turda Meclis Başkanı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçilemedi. 3. turda AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanlığı'na seçildi. 

İsmail Kahraman: "Değerli milletvekilleri sizleri ve necip milletimizi saygı ile selamlıyorum. 26. yasama döneminin 2. devresi için TBMM Başkanlığı'na tekrar seçerek şahsıma gösterdiğiniz teveccühe teşekkürümü sunuyorum." dedi.

MECLİS'TE BUGÜN

BMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

Yoklamanın ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve 15 milletvekili yerinden söz aldı.

Özkoç, gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı'nın bir televizyon programında Boşnak yurttaşların duygularını inciten sözünden dolayı özür dilemesini ve RTÜK'ün bu programa ceza vermesini istedi.

Yıldırım da adaylardan cezaevinde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın mesajını okudu.

TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlayarak, yeni seçilecek Meclis Başkanı'ndan, TBMM içinde çocuk hakları ihtisas komisyonu kurulmasına öncülük yapmasını istedi. Bahçekapılı, aday isimlerini okudu.

Genel Kurulda daha sonra 26. Dönem. 2. Devre için Meclis Başkanlığı seçimine geçildi.

İlk iki oylamada üye tam sayısının 3’te 2’si (367) aranırken, üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü turda da sonuç alınamazsa dördüncü turda en çok oyu alan aday başkan seçilecek.

İLK TUR BAŞARISIZ 

TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarışıyor.

TBMM Başkanlığı seçimi birinci tur oylamada oy çoğunluğu sağlanamadı. İkinci tur oylamaya geçildi.

İşte adayların ilk turda aldıkları oy sayıları:
AK Parti adayı İsmail Kahraman: 260

AK Parti adayı Tamer Dağlı: 38

CHP adayı Zekeriya Temizel: 113

HDP adayı Selma Irmak: 39

MHP adayı Celal Adan: 40

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 6 oy

İKİNCİ TUR OYLAMA SONUÇLARI BELLİ OLDU

AK Parti Adayı İsmail Kahraman: 257

CHP Adayı Zekeriya Temizel: 122

MHP Adayı Celal Adan: 38

HDP Adayı Selma Irmak: 40

AK Parti Adayı Tamer Dağlı: 37

İYİ Parti Adayı Yusuf Halaçoğlu: 7

TAMER DAĞLI ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ 

AK Parti'de Adana Milletvekili Tamer Dağlı, asıl adayın sağlığıyla ilgili beklenmeyen bir gelişme olasılığına karşı 'yedek' aday gösterildi.

Tamer Dağlı, Başkanlık Divanı'na sunduğu dilekçe ile adaylıktan çekildi. Dağlı'nın dilekçesi, Genel Kurulun bilgisine sunuldu.

Kulislerde, Meclis yönetimi ve parti grup yönetiminde değişim bekleyen bazı AK Parti milletvekillerinin ilk iki turda tepki oylarını Dağlı’ya yönlendirme olasılığına karşı vekillerin uyarıldığı konuşuluyordu.

Adana Milletvekili Tamer Dağlı’nın da görüştüğü arkadaşlarına, “Jest için bile olsa ilk turlarda bana oy vermeyin” dediği belirtiliyordu. Yedek adaylıkta Dağlı’nın adının alfabetik olarak seçildiği öğrenildi. Meclis albümünde 01 plakalı Adana’nın sırasında AB Bakanı Ömer Çelik’in ardından soyadına göre ikinci sırada Dağlı yer alıyor. Bakan aday gösterilemediğinden görev Dağlı’ya verildi.

ÜÇÜNCÜ OYLAMADA SALT ÇOĞUNLUK ARANDI

Adayların hiçbirinin üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğuna ulaşamaması için üçüncü tur oylamasına başlandı.

Adayların bu turda TBMM Başkanı seçilmek için üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 oy alması gerekiyor.

İlk iki oylamada üye tamsayısının 3'te 2'si (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak.

11-meclis-2,stizauxluuelqjlcc6zt9a.jpg

Kuliste bir süre milletvekilleriyle sohbet ettikten sonra Genel Kurul Salonuna giren Kahraman, burada AK Parti'li milletvekilleriyle, daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer muhalefet partilerin milletvekilleriyle tokalaştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salona partisinin milletvekilleriyle girdi.

Kahraman'ın ailesi de seçimi izleyici locasından takip etti.

ÜÇÜNCÜ TURDA 289 OY ALAN KAHRAMAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

İsmail Kahraman  289

Zekeriya Temizel  124

Selma Irmak  37

Celal Adan  36

Yusuf Halaçoğlu  7

68597341081e98bc3b3c12adb5f6e791.jpg

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler